Newsletter

Dr Maszczyk: w przypadku cyberoszustw najlepiej zapobiegać

20.06.2022, 09:31aktualizacja: 20.06.2022, 09:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
W przypadku cyberoszustw najlepsza metoda to nie dać się oszukać i zapobiegać - tłumaczy dr Piotr Maszczyk z SGH. Ekonomista tłumaczy, co można zrobić, by nie dać się okraść w sieci.

„W przypadku aktywności naszej w cyberprzestrzeni najlepsza przestroga to nie dać się oszukać” - przypomina dr Maszczyk dodając, że jeżeli już do tego doszło to najczęściej szanse na odzyskanie naszych środków są niewielkie.

Dr Maszczyk wskazuje jednak, że poza technicznymi możliwościami zabezpieczenia przed cyberoszustami, jak antywirus czy VPN, warto korzystać z alertów Biura Informacji Kredytowej, które zabezpieczają przed nieuprawnionym wykorzystaniem naszych danych w celu wzięcia pożyczki.

„Jednym z najczęściej dokonywanych przestępstw jest kradzież naszej tożsamości. Ktoś zdobywa dane z naszego dowodu osobistego i potem próbuje zaciągnąć na nasze nazwisko kredyt. Jeżeli my wykupimy taki abonament w BIK, to dostaniemy informację, że bank nas sprawdza. Jeżeli więc nie bierzemy kredytu, to znaczy, że ktoś nas próbuje oszukać.

Więcej na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z dokonywaniem zakupów i inwestowaniem można się dowiedzieć z bezpłatnego szkolenia Prasowa Akademia Pieniądza, IV edycja, które jest dostępne dla zarejestrowanych uczestników na stronie akademia.pap.pl.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 20.06.2022, 09:31
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ