Newsletter

EKF 2024: ORLEN zasili gospodarkę zrównoważoną energią

13.06.2024, 09:32aktualizacja: 13.06.2024, 09:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
„Będziemy zasilać gospodarkę w energię, ale chcemy to robić w sposób zrównoważony” – zapowiedział Adam Czyżewski, główny ekonomista ORLEN w trakcie debaty „Transformacja energetyczna – doświadczenia liderów biznesu”, podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

W debacie „Transformacja energetyczna – doświadczenia liderów biznesu” uczestniczyli przedstawiciele sektora gospodarki, polskich i zagranicznych banków, a także instytucji finansowych. Rozmawiano o globalnych trendach i perspektywach transformacji energetycznej.  

O konieczności kontynuowania transformacji mówił Milos Stefanovic, head of UK natural Resources Corporate Banking w Citi. Finansista przekazał doświadczenia duńskie. Przez 12 lat tamtejszy rynek energetyczny praktycznie odszedł od paliw kopalnych na rzecz OZE.

Stefanovic wskazał, że transformacja to proces nieuchronny, o niespotykanej skali, na który kraje wydadzą „gigamiliony” euro w skali Europy.

„To wielkie wyzwanie dla sektora finansowego, ale jestem optymistą, że się powiedzie” – stwierdził Milos Stefanovic.

„Trzeba finansować obie strony transformacji, aby uniknąć kryzysów energetycznych” – podkreślał Adam Czyżewski, główny ekonomista ORLEN, zwracając jednocześnie uwagę na rosnące koszty energii. „Nie należy się jednak obawiać tych trendów, ale uświadomić sobie, że sposoby wykorzystania tejże energii będą tanieć” – mówił Adam Czyżewski.

Jak podkreślał Piotr Kosno z Banku Handlowego, zmiany są nieuchronne: „może zmienią się drogi, ale cel pozostanie wciąż ten sam – transformacja energetyczna”. Finansista zauważył, że oprócz sektora energii, zmiany czekają także, m.in. rolnictwo, środowisko, a nawet oświatę.

„Cele transformacji ogłosiliśmy pięć lat temu, ale w koncernie zmianami zajmujemy się już od 2009 roku. Kontynuujemy przemyślaną strategię. Przechodzimy właśnie transformację bezpieczeństwa: wzmacniamy infrastrukturę, aby uniknąć zagrożeń” – powiedział Adam Czyżewski. 

Główny ekonomista ORLEN dodał, że koncern będzie zasilać gospodarkę energią. „Chcemy to robić w sposób zrównoważony. Potrzeba na to tylko, a może aż – pieniędzy” – dodał Czyżewski.

„Pieniądze mamy i jesteśmy gotowi finansować transformację energetyczną. Finansujemy, m.in. niskoemisyjny transport, np. w samorządach, ale także producentów pojazdów” – przekazała Ilona Wołyniec z PKO Banku Polskiego.

Na potrzebę edukacji społeczeństwa zwracała uwagę z kolei Karolina Żelawska-Pałasz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

„Potrzebujemy dobrej kampanii, która zmieni nastawienie wielu ludzi. Inaczej czekają nas protesty, np. przeciw budowie farm wiatrowych, kolektorów słonecznych, itp.” – mówiła dyr. Żelawska-Pałasz.

„Tak naprawdę, prawdziwe wyzwania transformacyjne jeszcze przed nami. To, co było łatwe, już wykonaliśmy. Przed nami trudniejsze zadania i warto dodać, że ciężar zmian spoczywa na wielkich przedsiębiorstwach, naszych narodowych czempionach” – oświadczyła Aleksandra Stanek-Kowalczyk, partner w Consulting EY Polska.

„Ton tej debaty odpowiada wyzwaniom, jakie stoją przed transformacją energetyczną. Dziś sektor finansowy – czego wcześniej nie było – wyraźnie mówi, że należy finansować transformację, a więc obie strony, uczestniczące w tych zmianach” – podsumował panel „Transformacja energetyczna – doświadczenia liderów biznesu” - Adam Czyżewski, główny ekonomista ORLEN.

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych, dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. EKF odbywał się w dniach 10-12 czerwca w Sopocie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.06.2024, 09:32
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ