Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W debacie „Transformacja energetyczna – doświadczenia liderów biznesu” uczestniczyli przedstawiciele sektora gospodarki, polskich i zagranicznych banków, a także instytucji finansowych. Rozmawiano o globalnych trendach i perspektywach transformacji energetycznej.
O konieczności kontynuowania transformacji mówił Milos Stefanovic, head of UK natural Resources Corporate Banking w Citi. Finansista przekazał doświadczenia duńskie. Przez 12 lat tamtejszy rynek energetyczny praktycznie odszedł od paliw kopalnych na rzecz OZE.
Stefanovic wskazał, że transformacja to proces nieuchronny, o niespotykanej skali, na który kraje wydadzą „gigamiliony” euro w skali Europy.
„To wielkie wyzwanie dla sektora finansowego, ale jestem optymistą, że się powiedzie” – stwierdził Milos Stefanovic.
„Trzeba finansować obie strony transformacji, aby uniknąć kryzysów energetycznych” – podkreślał Adam Czyżewski, główny ekonomista ORLEN, zwracając jednocześnie uwagę na rosnące koszty energii. „Nie należy się jednak obawiać tych trendów, ale uświadomić sobie, że sposoby wykorzystania tejże energii będą tanieć” – mówił Adam Czyżewski.
Jak podkreślał Piotr Kosno z Banku Handlowego, zmiany są nieuchronne: „może zmienią się drogi, ale cel pozostanie wciąż ten sam – transformacja energetyczna”. Finansista zauważył, że oprócz sektora energii, zmiany czekają także, m.in. rolnictwo, środowisko, a nawet oświatę.
„Cele transformacji ogłosiliśmy pięć lat temu, ale w koncernie zmianami zajmujemy się już od 2009 roku. Kontynuujemy przemyślaną strategię. Przechodzimy właśnie transformację bezpieczeństwa: wzmacniamy infrastrukturę, aby uniknąć zagrożeń” – powiedział Adam Czyżewski.
Główny ekonomista ORLEN dodał, że koncern będzie zasilać gospodarkę energią. „Chcemy to robić w sposób zrównoważony. Potrzeba na to tylko, a może aż – pieniędzy” – dodał Czyżewski.
„Pieniądze mamy i jesteśmy gotowi finansować transformację energetyczną. Finansujemy, m.in. niskoemisyjny transport, np. w samorządach, ale także producentów pojazdów” – przekazała Ilona Wołyniec z PKO Banku Polskiego.
Na potrzebę edukacji społeczeństwa zwracała uwagę z kolei Karolina Żelawska-Pałasz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
„Potrzebujemy dobrej kampanii, która zmieni nastawienie wielu ludzi. Inaczej czekają nas protesty, np. przeciw budowie farm wiatrowych, kolektorów słonecznych, itp.” – mówiła dyr. Żelawska-Pałasz.
„Tak naprawdę, prawdziwe wyzwania transformacyjne jeszcze przed nami. To, co było łatwe, już wykonaliśmy. Przed nami trudniejsze zadania i warto dodać, że ciężar zmian spoczywa na wielkich przedsiębiorstwach, naszych narodowych czempionach” – oświadczyła Aleksandra Stanek-Kowalczyk, partner w Consulting EY Polska.
„Ton tej debaty odpowiada wyzwaniom, jakie stoją przed transformacją energetyczną. Dziś sektor finansowy – czego wcześniej nie było – wyraźnie mówi, że należy finansować transformację, a więc obie strony, uczestniczące w tych zmianach” – podsumował panel „Transformacja energetyczna – doświadczenia liderów biznesu” - Adam Czyżewski, główny ekonomista ORLEN.
Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych, dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. EKF odbywał się w dniach 10-12 czerwca w Sopocie.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.06.2024, 09:32 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Firma DZYNE wprowadza nowość w ofercie - Dronebuster® 4-EU - i zwiększa produkcję po pozyskaniu wielomilionowego zamówienia na międzynarodowe dostawy
Dostosowany do europejskich wymogów przenośny system wykrywania i neutralizacji dronów zwiększa bezpieczeństwo w szeregu kluczowych sektorów; firma zwiększa produkcję w celu obsłużenia rosnącego na świecie popytu.- 23.04.2025, 16:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Unum Życie liderem rynku ubezpieczeń w dynamice wzrostu - wyniki finansowe za 2024 rok
W 2024 r. składka przypisana brutto Unum Życie TUiR S.A. wzrosła o 23%, osiągając poziom 643 mln zł, natomiast zysk netto spółki wyniósł 25,7 mln zł. Pod względem dynamiki wzrostu składki Unum zajmuje pierwsze miejsce na rynku ubezpieczeń.- 23.04.2025, 15:48
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Unum
-
Image
EKG 2025: w Katowicach ruszyła 17. edycja największego wydarzenia gospodarczego w Europie Środkowej PAP
Bezpieczeństwo: energetyczne, klimatyczne, ekonomiczne - to wspólny mianownik wszystkich debat zaplanowanych podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W stolicy Górnego Śląska rozpoczęło się właśnie największe i najbardziej prestiżowe spotkanie przedstawicieli biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej.- 23.04.2025, 15:47
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ