Newsletter

Biznes i finanse

EKF: bezpieczeństwo jest geopolitycznym podatkiem nałożonym na system międzynarodowy

07.06.2022, 09:18aktualizacja: 07.06.2022, 09:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieicński
PAP/M. Kmieicński
Czekają nas trudne czasy – stwierdzili eksperci podczas debaty „Co przynoszą zmiany na Wschodzie”. Wojna na Ukrainie, w odróżnieniu od innych lokalnych konfliktów głęboko podzieliła świat, spowodowała cywilizacyjny i ekonomiczny rozłam między Zachodem i Wschodem, reprezentowanym przez Rosję, Chiny, Indie czy Iran.

Debatę, która odbyła się podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, poprowadził Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF. Wśród pytań, na które starano się odpowiedzieć znalazły się m.in. takie jak: czy jesteśmy na skraju III Wojny Światowej, czy kryzys związany z wojną na Ukrainie różni się od dotychczasowych kryzysów oraz jak wkomponować rzeczywistość w analizę sektora finansowego.

„Mamy zderzenie cywilizacji. Nie można dalej myśleć w kategoriach uniwersalnych reguł. Dla Zachodu to koniec złudzeń, że można oswoić Rosję, której społeczeństwo zostało uformowane na rzecz wspierania agresji” – mówił Janusz Lewandowski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

W opinii Erika Berglofa, głównego ekonomisty Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych i dyrektora Instytutu Spraw Międzynarodowych na Londyńskim Uniwersytecie Ekonomicznym, świat, na który spadły kryzysy ostatnich lat: finansowy, migracyjny, covidowy, a teraz wojna na Ukrainie - wygląda obecnie inaczej.

„Rosyjska agresja przyczyniła się do wysokich cen paliwa i żywności, a w przypadku niektórych państw również braku dostaw żywności. To sprawiło, że obniżył się poziom fundamentalnego bezpieczeństwa ludzi, a państwa są zmuszone wydawać posiadane zasoby finansowe na zapewnienie bezpieczeństwa i swoim obywatelom, i gospodarce” – zaznaczył Erik Berglof.

Europoseł Marek Belka zastanawiał się, czy sytuacja na Ukrainie zmieni na trwałe europejską politykę energetyczną wobec Rosji, czy też zwycięży „chora niecierpliwość” międzynarodowego biznesu, wspierana przez niektórych eurodeputowanych.

„Musimy się także zastanowić, jaka będzie Ukraina w sensie międzynarodowym i wewnętrznym. Kraj trapi wiele plag, jak korupcja czy niemożliwość znalezienia wewnętrznego konsensusu. Czy Ukraina będzie w stanie zbudować silniejsze państwo? Współkierować proces odbudowy i modernizacji? – pytał Marek Belka.

W jego opinii ukraiński kryzys stanowi szansę dla Unii Europejskiej stworzenia, poprzez rynki kapitałowe, jednolitego podmiotu fiskalnego.

Wtórował mu Joshka Fischer, były wicekanclerz i minister Spraw Zagranicznych Niemiec, który wskazał, że UE znajduje się na drodze transformacji, stworzenia nowych zasad i ram prawnych jej funkcjonowania.

„Od tego nie ma ucieczki. Bo niby dokąd? – na Marsa? Musimy się zjednoczyć i razem stawić czoła wyzwaniom” – stwierdził Joshka Fisher i dodał, że Europa przesuwa się na wschód, rozważając przyjęcie do UE nie tylko Ukrainy, ale Gruzji czy Turcji.

Janusz Lewandowski podkreślił znaczenie suwerenności strategicznej, technologicznej i militarnej w UE.

„Suwerenność strategiczna ma wymiar handlowy. Uniezależnienie się od Gazpromu powoduje uzależnienie się od Chin. Minerały ziem rzadkich są w Chinach, jesteśmy zależni od dostaw krytycznych” – powiedział i dodał, że musimy budować armię europejską, która zapewni suwerenność militarną UE.

Zdaniem europosła Bogusława Liberadzkiego doszliśmy do momentu, w którym Unia nabyła świadomość swojego globalnego znaczenia.

„Jeżeli nie możemy użyć wobec Rosji siły argumentu, to musimy użyć argumentu siły, a w tym UE wykazała się wyjątkową sprawnością, ogłaszając już szósty pakiet sankcji w ciągu trzech miesięcy konfliktu na Ukrainie” - zaznaczył.

Europejski Kongres Finansowy odbywa się w dniach 6-8 czerwca w Sopocie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.06.2022, 09:18
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ