Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Uczestnicy debaty dyskutowali o tym, jak różnorodność lub jej brak, wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Wszyscy zgodzili się, że w Polsce ten temat jest jeszcze mało rozpoznany, co jest przyczyną szeregu problemów.
Piotr Rybicki, Zawodowy Członek Rad Nadzorczych, właściciel NadzórKorporacyjny.pl, przekonywał, że w każdej organizacji widać korzyści z różnorodności. Jako przykład podał to, jak funkcjonują rady nadzorcze.
„Zawsze jest w nich podział na osoby przypisane do konkretnych zadań. Tyle, że trzech górników w zarządzie spółki górniczej to nie jest najlepsze rozwiązanie. Może sprawdzi się w niektórych sytuacjach, ale potrzebna jest większa różnorodność” - tłumaczył Piotr Rybicki.
Zwrócił on także uwagę na różnorodność w kontekście wieku jako najbardziej niedoceniony potencjał w wielu firmach. Często menadżerowie otaczają się osobami w podobnym wieku, ponieważ lepiej się z nimi dogadują, nadają na podobnych falach, natomiast rzadko można spotkać zarząd w składzie: osoba 20+, osoba 40+ i osoba 60+. A taka różnorodność, zdaniem Rybickiego, mogłaby dać korzyści.
Jak zapewniała Katarzyna Zabratańska, menadżerka ds. równości i włączającej kultury organizacyjnej w Grupie Żabka, w jej organizacji kwestia równowagi płci jest traktowana bardzo poważnie. W organie nadzorczym firmy zasiada 30 proc. kobiet, a w modelu franczyzowym kobiety stanowią 60 proc.
Zdaniem Filipa Gorczycy, członka zarządu Stowarzyszenia Niezależnych Członków Rad Nadzorczych oraz członka rad nadzorczych CCC, Ferro, Develia i Artifex Mundi, w dyskusji o różnorodności jest dziś bardzo dużo chaosu informacyjnego, niezrozumienia, mieszane są pojęcia, np. kwestie ideologiczne z biznesowymi - czego efektem jest tylko pozorne zrozumienie problemu.
„Na poziomie przedsiębiorców zatrudniających kilkaset osób, o różnorodności trzeba rozmawiać, używając języka argumentów. Należy tłumaczyć wprost, że jeśli firma nie podejmie odpowiednich działań, będzie tracić utalentowanych ludzi, bo nie będzie w stanie ich przyciągnąć do organizacji” - tłumaczył Filip Gorczyca.
Dla dużej części społeczeństwa temat różnorodności sprowadza się wyłącznie do parytetu płci, jednak - co podkreśla Gorczyca - zagadnienie jest znacznie szersze niż to, ile kobiet pracuje w zespole. Według opinii członka rady nadzorczej CCC, takie upraszczanie tematu, zamiast pomagać - bardziej szkodzi kobietom.
Problem osób z neuroróżnorodnością starał się przybliżyć Kazimierz Klonecki, partner zarządzający EY Consulting. W Polsce jest około pół miliona ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy w swoich zawodach, ponieważ procesy rekrutacji stworzone w ramach standardowo działającej firmy powodują, że osoby neuroróżnorodne są wykluczone. W przypadku osób neuroróżnorodnych - jak zapewniał Klonecki - problemem jest komunikacja. I podał przykład:
„Jeśli zwrócę się do osoby neuroróżnorodnej >>chodź ze mną na kawę<<, ona odpowie >>ale ja nie piję kawy<<. A przecież wiadomo, że nie chodzi o to, żeby się napić kawy, tylko porozmawiać” - tłumaczył partner zarządzający EY Consulting.
Paweł Holnicki-Szulc, dyrektor obszaru Business & Risk Solutions w ING Hubs Poland, zwrócił uwagę, że po pandemii przedsiębiorcy zaczęli szukać nowego modelu pracy. Jako przykład podał branżę IT, która niemal w całości chce dziś pracować zdalnie. Zdaniem dyrektora ING Hubs Poland lepiej, żeby zatrudnieni w firmach cudzoziemcy pracowali w modelu hybrydowym, który pozwala tym osobom - często będącym w Polsce po raz pierwszy - poznawać tutejszą kulturę.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbywa się w dniach 24-26 kwietnia. Należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W tegorocznej edycji bierze udział ok. 11 tys. uczestników.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 26.04.2023, 13:57 |
| Źródło informacji | PAP MediaRoom |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
OX2 Polska na EKG 2026: uproszczenie procedur pobudzi rozwój lądowej energetyki wiatrowej PAP
Polska energetyka wiatrowa na lądzie nadal zmaga się z różnymi barierami prawnymi stojącymi na drodze jej rozwoju. Aby je usunąć, potrzebna jest liberalizacja przepisów. „Według mnie największą barierą dla energetyki wiatrowej jest czas, jaki musimy spędzić na rozwijaniu naszych projektów po to, żeby szczęśliwie dobrnąć w bólach do momentu, w którym mamy pozwolenie na budowę i możemy ją rozpocząć” - wskazał Tomasz Guzowski, prezes OX2 Polska podczas XVIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.- 04.05.2026, 15:34
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
DACHSER Polska inauguruje cykl śniadań biznesowych z okazji 20-lecia
- 04.05.2026, 15:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: DACHSER
-
Rimini Street ogłasza wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał roku obrotowego 2026
Wybrane najważniejsze wyniki finansowe za I kwartał: zakontraktowane, ale jeszcze niewykonane usługi (ang. RPO) na kwotę 643,6 mln USD, co stanowi wzrost o 16,4% w ujęciu rok do roku. Skorygowane należności z faktur w wysokości 92,2 mln USD, co oznacza wzrost o 22,9% w ujęciu rok do roku. Skorygowane powtarzalne dochody przeliczone na wartość roczną (ARR) w wysokości 388,0 mln USD , co stanowi wzrost o 5,0% w ujęciu rok do roku.- 04.05.2026, 10:11
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ