Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Transport morski to podstawa całej globalnej ekonomii – odpowiada za przewóz około 90 proc. produktów. Również dla Polski posiadanie i rozwój portów morskich – na czele z tym największym zlokalizowanym w Gdańsku – ma wręcz strategiczne znaczenie.
„Dostęp do Bałtyku umożliwia nam najtańsze oraz najbardziej efektywne eksportowanie i importowanie niemal wszystkich produktów. Znaczenie portów wzrasta równolegle z rozwojem całej sieci komunikacyjnej Polski – dziś z i do Gdańska prowadzą nowoczesne drogi oraz trakcje kolejowe, umożliwiające transport towarów do najdalszych zakątków Polski, a także krajów z nią sąsiadujących” – mówił Łukasz Greinke.
Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk był jednym z gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 53 miliony ton towarów, które przeszły przez gdańskie nabrzeża w 2021 roku czyni go drugim największym portem na Bałtyku i pierwszym pod względem przeładunku kontenerów. Ten sukces był możliwy dzięki realizacji szeregu inwestycji infrastrukturalnych.
„Przebudowaliśmy blisko 5 kilometrów nabrzeży, zbudowaliśmy nowy układ drogowo-kolejowy, a to nie jest nasze ostatnie słowo. W planach są m.in. kolejne 3 kilometry nowych nabrzeży w porcie wewnętrznym oraz inwestycja naszego największego kontrahenta, czyli rozbudowa DCT - terminala kontenerowego łączącego Azję, Unię Europejską i wschodzące rynki Europy Środkowo-Wschodniej – zaznaczył Łukasz Greinke. – Planujemy również rozbudować bazę Naftoportu oraz stworzyć możliwości do budowy przez Gaz-System pływającego terminala LNG typu FSRU” – dodał.
O tym, jak ważną rolę spełnia Port Gdańsk w zachowaniu niezależności oraz bezpieczeństwa ekonomicznego Polski, a także całego regionu, pokazała agresja Rosji na Ukrainę.
„Dzięki naszym wysiłkom staliśmy się portem pierwszego wyboru dla wielu czeskich i słowackich firm, do których teraz dołączyły ukraińskie. W aktualnej sytuacji geopolitycznej rozbudowa i dobra kondycja Portu Gdańsk staje się jednym ze strategicznych celów całego państwa. Pełnimy dziś nie tylko rolę wielkiego hubu handlowego, ale również odpowiadamy za bezpieczeństwo oraz stabilność tej części Europy” – podkreślił Łukasz Greinke.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-biznesowych w Polsce. W dniach 25 – 27 kwietnia, podczas 150 sesji z udziałem tysiąca prelegentów, poruszane są najbardziej aktualne tematy istotne dla rozwoju gospodarki kraju, regionu i całego kontynentu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.04.2022, 08:30 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu