Newsletter

Eksperci na ORLEN Gas Meeting: rynek gazu pod geopolityczną presją

29.04.2025, 10:11aktualizacja: 29.04.2025, 10:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na sytuację na rynku gazu w minionym sezonie zimowym największy wpływ miały niezależne czynniki, takie jak warunki pogodowe czy relacje popytowe - podażowe, jednak istotne okazały się także kwestie geopolityczne - m.in. zmiany w zakresie polityki handlowej w USA.

Podczas inauguracji wydarzenia Robert Soszyński, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych ORLEN, ogłosił podpisanie trzeciego już kontraktu z ukraińskim Naftogazem na dostawę kolejnych 100 mln m3 gazu ziemnego. „Łącznie na Ukrainę trafi 300 mln m3 gazu LNG z USA, który po regazyfikacji zostanie przesłany przez polski system przesyłowy do granicy z Ukrainą” - poinformował Soszyński.

Dodał, że kolejna umowa z Naftogazem potwierdza rosnącą rolę ORLEN jako dostawcy gazu ziemnego w regionie. „Nasza współpraca przyczynia się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy w oparciu o zdywersyfikowany portfel gazowy ORLEN oraz efektywne wykorzystanie polskiej infrastruktury przesyłowej” - podkreślił wiceprezes.

Bartłomiej Więcek, trader gazu ziemnego w ORLEN, omówił sytuację na rynku gazu w zakończonym niedawno sezonie zimowym. Wskazał, że mimo serii łagodnych zim w Europie, ostatnia była mniej sprzyjająca, co doprowadziło do najwyższych cen gazu od dwóch lat.

Zatłoczone niemal do pełna magazyny gazu musiały sprostać zwiększonemu popytowi, wynikającemu z chłodniejszego początku zimy oraz długich okresów bezwietrznej pogody, co - jak podkreślił Więcek - wpłynęło na mniejszą produkcję energii z OZE. 

„W efekcie zapotrzebowanie na gaz wzrosło o 8 proc.” - poinformował trader.

Dodał, że od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w 2022 roku nie odnotowano tak znaczących wzrostów cen gazu, jak podczas ostatniej zimy.

Marek Orzeł, analityk rynku gazu w ORLEN, zwrócił uwagę, że magazyny po poprzedniej zimie były zatłoczone w ponad 90 proc. Jednak 

„po ostatnim sezonie zimowym poziom zatłoczenia magazynów gazu w UE spadł do ok. 30 proc. co jest najniższym wynikiem od trzech lat” - podał.

Podkreślił, że magazyny pełnią rolę stabilizatora rynku, a poziom ich napełnienia stanowi wskaźnik nastrojów rynkowych. Niski stan zapasów może utrudnić proces ich ponownego zatłoczenia, co w konsekwencji może mieć potencjalny wpływ na finalną cenę.

Zdaniem analityka wzrost popytu na gaz w Europie i mniejsze przepływy rurociągowe, w tym z Norwegii, również przyczyniły się do wzrostu cen. 

„Sytuację stabilizuje LNG importowane z USA, jednak ze względu na rosnący popyt w Azji wymaga to wyższych cen za ładunki na rynku globalnym” - wskazał Orzeł.

Jak zauważył ekspert S&P Global Michael Stoppard w prezentacji „Azjatycka Energia - dynamo wzrostu dla gazu ziemnego”, za wzrost globalnego popytu na gaz ziemny odpowiadają kraje Azji i Pacyfiku. Podał, że w 2024 roku światowy popyt na gaz osiągnął zarówno rekordowy poziom, jak i tempo rozwoju.

Dodał, że według analityków Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), popyt w Azji będzie rósł dalej, ponieważ kolejne państwa przechodzą w sektorze energetycznym z ropy naftowej na gaz ziemny.

„Azja w 2025 roku nadal będzie odpowiadać za ponad połowę wzrostu światowego zużycia gazu” - zaznaczył.

Jak podkreślił przedstawiciel S&P Global, Europa będzie coraz mocniej musiała konkurować o gaz z krajami azjatyckimi.

Z kolei Damian Fogel, dyrektor Biura Regulacji Międzynarodowych ORLEN, w analizie „Czy nowe regulacje zdefiniują na nowo rynek gazu?” zwrócił uwagę, że rynek gazu definiują w głównej mierze pakiet Fit for55 oraz inne regulacje unijne i krajowe, kładące nacisk na bezpieczeństwo, konkurencyjność i dekarbonizację. Przypomniał, że instrumenty takie jak unbundling czy wyznaczanie ceny w oparciu o rynek funkcjonują od lat.

Dodał, że w krótkim okresie kluczowe znaczenie będą miały przepisy magazynowe, uelastyczniające maksymalny wymagany poziom zapełnienia magazynów gazem. 

„Pod koniec czerwca 2022 r. KE nałożyła obowiązek zapełnienia w co najmniej 80 proc. posiadanych magazynów błękitnego paliwa przed sezonem grzewczym 2022/2023, a także do co najmniej 90 proc. przed kolejnymi okresami zimowymi” - przypomniał Damian Fogel.

Fogel zwrócił też uwagę, że według doniesień medialnych 6 maja br. ma zostać opublikowany kluczowy dokument tzw. mapa drogowa odchodzenia od rosyjskiego gazu w perspektywie 2027 roku.

ORLEN GAS Meeting to branżowe wydarzenie zorganizowane przez spółkę i poświęcone przyszłości rynku gazu, a także bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Jego 14. edycja odbyła się we Wrocławiu. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 150 osób, w tym klienci ORLEN, reprezentujący największych konsumentów gazu ziemnego w Polsce, jak również eksperci i kluczowi partnerzy biznesowi z kraju i zagranicy.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.04.2025, 10:11
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ