Newsletter

Biznes i finanse

Firma CATL informuje, że na Węgrzech powstanie jej druga w Europie fabryka akumulatorów

16.08.2022, 14:38aktualizacja: 16.08.2022, 14:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/Contemporary Amperex Technology Co., Limited
PR Newswire/Contemporary Amperex Technology Co., Limited

NINGDE, Chiny, 16 sierpnia 2022 r. /PRNewswire/ -- W dniu 12 sierpnia 2022 r. firma Contemporary Amperex Technology Co, Limited (CATL) oficjalnie poinformowała, że zainwestuje kwotę 7,34 mld euro w budowę fabryki akumulatorów o mocy 100 GWh w Debreczynie we wschodnich Węgrzech. Będzie to druga fabryka akumulatorów tej firmy w Europie, obok fabryki w Niemczech. Pod warunkiem udzielenia zgody przez zgromadzenie akcjonariuszy, budowa pierwszych obiektów produkcyjnych rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Zakład produkcyjny, który obejmie obszar 221 ha w Południowym Parku Przemysłowym w Debreczynie, będzie dostarczał zarówno ogniwa, jak i moduły dla europejskich producentów samochodów.

Debreczyn leży w samym sercu Europy, a dzięki bliskiemu sąsiedztwu niektórych fabryk samochodowych korzystających z produktów firmy, takich jak Mercedes-Benz, BMW, Stellantis i Volkswagen, oddział CATL w Debreczynie pozwoli lepiej zaspokajać popyt na akumulatory na rynku europejskim, usprawni rozwój globalnej sieci produkcyjnej i pomoże przyspieszyć procesy e-mobilności i transformacji energetycznej w Europie.

W ramach zobowiązania do zmniejszenia śladu węglowego w produkcji akumulatorów firma CATL będzie wykorzystywać energię elektryczną z odnawialnych źródeł i rozważa inwestycję w energię słoneczną we współpracy z lokalnymi partnerami w kraju.

Dążąc do ustanowienia zrównoważonego i cyrkularnego łańcucha dostaw akumulatorów, CATL bada również możliwość połączenia sił z lokalnymi partnerami w celu utworzenia zakładów produkujących materiały akumulatorowe w Europie.

„Bez wątpienia zakład produkcyjny w Debreczynie pozwoli nam dodatkowo zwiększyć naszą przewagę konkurencyjną, lepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych europejskich klientów i przyspieszyć przejście na model e-mobilności w Europie - powiedział dr Robin Zeng, założyciel i prezes CATL. - Inwestycja, którą zrealizujemy od podstaw na Węgrzech, będzie stanowić krok milowy w globalnej ekspansji CATL, a także ważny etap naszych działań na rzecz wniesienia znacznego wkładu w dążenia do uzyskania zielonej energii dla ludzkości”.

Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier, powiedział: „Zarówno światowa, jak i europejska gospodarka stanęły ostatnio w obliczu ogromnych wyzwań. Węgry mają jasny cel, aby być lokalnym wyjątkiem od kontynentalnej recesji, a najlepszym narzędziem do jego osiągnięcia jest przyciągnięcie najnowocześniejszych inwestycji w najbardziej rewolucyjnej gałęzi przemysłu motoryzacyjnego, jaką jest e-mobilność. Jesteśmy dumni z tego, że firma CATL zdecydowała się zrealizować od podstaw największą tego typu inwestycję w historii Węgier. W ostatnim czasie staliśmy się jednym z wiodących ośrodków produkcji akumulatorów na świecie, a dzięki tej ogromnej inwestycji jeszcze bardziej umocnimy się na tej pozycji”.

Nowy projekt został dobrze przyjęty przez europejskich klientów CATL. Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG oraz dyrektor technologiczny odpowiedzialny za rozwój i zaopatrzenie, powiedział: „Nowoczesny, europejski zakład CATL na Węgrzech będzie kolejnym kamieniem milowym w procesie skalowania naszej produkcji samochodów elektrycznych we współpracy z kluczowymi partnerami. CATL jest liderem technologicznym, który dostarczy nam - jako pierwszemu i największemu odbiorcy początkowych mocy produkcyjnych nowej fabryki - najwyższej klasy neutralne węglowo ogniwa akumulatorowe dla naszej przyszłej generacji samochodów elektrycznych w Europie, wpisując się tym samym w realizację naszego lokalnego podejścia do zakupów. Jesteśmy dumni z tego, że zaangażowanie CATL w produkcję neutralną węglowo w ramach węgierskiego projektu przyczyni się do realizacji naszych celów przewidzianych przyjętych na rok 2039”.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1877209/1.jpg

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1877208/2.jpg 

Źródło: Contemporary Amperex Technology Co., Limited

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.08.2022, 14:38
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.