Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku, konsekwencje budowy portów zewnętrznych w Polsce, perspektywy rozwoju polskiego przemysłu okrętowego, biznes żeglarski oraz szkolenie kadr m.in. na rzecz inwestycji w zakresie offshore wind - to główne tematy wydarzenia. Debaty z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki i dyplomacji zaplanowane zostały w ramach pięciu paneli: Technologie Morskie, Porty i Logistyka, Biznes w Żeglarstwie, Edukacja Morska oraz Energia Odnawialna.
„Mamy głębokie przekonanie, że gdyńskie forum to rzeczywista wartość dodana dla firm biorących w nim udział. Sukcesem z pewnością jest też konsekwentne organizowanie wydarzenia, które jest potrzebne branży i cieszy się jej uznaniem, dzięki czemu przed nami jest już 20. jubileuszowa edycja forum” – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Strategicznym celem FGM Gdynia jest wskazanie rozwiązań dla zdecydowanego otwarcia polskiej gospodarki morskiej na światową rewolucję cyfrową i ułatwienie polskim firmom wejścia w rozwój technologii niezbędnych do skutecznego konkurowania na rynkach zagranicznych.
„Tematy do dyskusji szeroko konsultujemy zarówno w Polsce jak i za granicą. Chcemy, aby Forum Gospodarki Morskiej Gdynia było wiodącym w skali kraju i Europy miejscem biznesowych kontaktów dla przedstawicieli firm gospodarki morskiej, mediów oraz organizacji reprezentujących branże morskie” – mówi Sławomir Kalicki, prezes Inter Marine Sp. z o.o., lider i współorganizator forum.
Innowacyjnym rozwiązaniom w gospodarce morskiej poświęcony ma być m.in. panel dotyczący energetyki odnawialnej. Oprócz dyskusji na temat realizacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego, wybiegać ma jeszcze dalej w przyszłość i poruszać zagadnienia związane z zastosowaniem wodoru, jako paliwa dla żeglugi i transportu. Ciekawie zapowiada się dyskusja w ramach panelu Porty i logistyka, którego tematem będą m.in. projekty budowy portów zewnętrznych w Gdyni, Gdańsku i Świnoujściu. Przy założeniu, że wszystkie projekty zostaną zrealizowane, do 2028 r. możliwości przeładunkowe polskich terminali wzrosną do 11 mln TEU, czyli o niemal 100% w stosunku do br. Biorąc pod uwagę potencjał polskich stoczni, również tych zlokalizowanych w Gdyni, w czasie forum nie może zabraknąć panelu poświęconego przemysłowi okrętowemu. Planowane są m.in. rozmowy o udziale polskich stoczni w projektach o charakterze publicznym czy inwestycjach na rzecz rozbudowy potencjału polskich operatorów zaangażowanych w projekty offshore wind. W programie uwzględniono w tym roku także panel Edukacja morska. Konieczne jest dostosowanie kształcenia do wymogów współczesnej żeglugi. Do tego dochodzi rozwój morskich farm wiatrowych w Europie i w Polsce oraz związana z tym szkolenie kadr dla tego typu projektów. Zupełnie nowym zagadnieniem jest biznes żeglarski. Polska to jeden ze światowych liderów w tej dziedzinie. Cały sektor producentów tego typu jednostek pływających w naszym kraju tworzy ok. 1000 firm, zatrudniających blisko 45 tys. osób, a coroczny wzrost produkcji wynosi około 10%. Oprócz dyskusji na temat pozycji tego sektora w Europie i na świecie zaplanowano także rozmowy o rozwoju żeglarstwa w Polsce. Dobrym pretekstem do tego są m.in. plany rozwoju infrastruktury żeglarskiej w naszym kraju, jak również organizowane wydarzenia międzynarodowej rangi jak Gdynia Sailing Days.
Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą m.in. Magda Kopczyńska, dyrektor ds. innowacyjnej i zrównoważonej mobilności Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej oraz Piotr Bielski, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Santander Bank Polska.
Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2021 odbędzie się w dniach 7-8 października w formule online. Paneliści oraz zaproszeni goście specjalni spotkają się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Pytania do prelegentów można kierować już dziś poprzez formularz na stronie lub w trakcie trwania konferencji z wykorzystaniem chatu.
Aby otrzymać dostęp do transmisji z wydarzenia należy zarejestrować się na stronie www.forum.gdynia.pl
Udział w Forum jest bezpłatny. Więcej informacji o wydarzeniu oraz szczegółowy program: www.forum.gdynia.pl
Facebook: @ForumGospodarkiMorskiej
e-mail: forum@gdynia.pl
Organizator: Miasto Gdynia oraz Agencja Rozwoju Gdyni
KONTAKT:
Agencja Rozwoju Gdyni Sp. z o.o.
Maja Stróżyk
Kierownik działań organizacyjnych
tel. 58 712 47 21
tel. kom. +48 607 579 359
e-mail: maja.strozyk@arg.gdynia.pl
Źródło informacji: Agencja Rozwoju Gdyni
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.09.2021, 15:15 |
Źródło informacji | Agencja Rozwoju Gdyni |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT