Newsletter

Francja, Niemcy, Wielka Brytania - różne wizje, różne podejścia. W jakim kierunku zmierza polityka europejska państw-liderów UE?

27.10.2014, 11:18aktualizacja: 27.10.2014, 11:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot.1
Fot.1
W dobie kryzysu w strefie euro, konfliktów zbrojnych na wschodzie oraz narastających tendencji odśrodkowych w państwach członkowskich UE coraz częściej pojawiają się opinie, że Unia stoi na rozdrożu. Czy rozbieżne interesy państw-liderów, mogą skutkować destabilizacją europejskiego ładu? Raport "Polityka europejska trzech kluczowych państw członkowskich Unii Europejskiej" ukazuje jaki wpływ na kształt Wspólnoty miała, ma i jaki może mieć Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Opracowanie zostało przygotowane przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W każdym z tych krajów UE widoczne są różnice w nastawieniu do Wspólnoty. Dotyczy to nie tylko rządów, kreujących politykę, ale także społeczeństw.

Dotychczas różnice te były czynnikiem stymulującym jej rozwój. Kryzys gospodarczy spowodował jednak wzrost nastrojów antyunijnych, przejawiający się m.in. w bardzo dobrych wynikach wyborczych formacji eurosceptycznych w krajach członkowskich. Ten narastający sceptycyzm wobec Unii stanowi dla autorów raportu punkt wyjścia do prezentacji kierunków i celów polityki europejskiej państw-liderów UE oraz ukazania jej korzeni na tle ich powojennej historii.

W rozdziale poświęconym Francji Aleksander Hall wskazuje na fakt, że kraj ten zachowuje największą ostrożność w sprawie dalszego rozszerzania UE. Wynika to z niechęci społeczeństwa oraz obawy o pozycję Francji we Wspólnocie. Zdaniem A. Halla Francja, która marzy o Europie - mocarstwie, obawa się, że UE złożona z państw o zróżnicowanym poziomie rozwoju i odmiennych interesach narodowych, stanie się zupełnie niesterowna.

Inny stosunek do UE ma zachodni sąsiad Polski. Jak podkreśla Waldemar Czachur, w Niemczech panuje mocne przekonanie, że Wspólnota jest dla nich najlepszym otoczeniem międzynarodowym. Jednocześnie w kraju trwa dyskusja, na temat roli Niemiec w UE.

Najwięcej pytań dotyczy polityki zagranicznej i wizji UE, jaką ma Wielka Brytania. Przemysław Biskup w rozdziale poświęconym WB skłania się ku opinii, że panuje w niej konsensus co do hamowania procesu przekazywania kolejnych kompetencji na rzecz Wspólnoty.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.10.2014, 11:18
Źródło informacji Fundacja EFRWP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ