Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wartość produkcji przemysłowej Unii Europejskiej w 2023 wyniosła 2,36 bln USD (wedle klasyfikacji “International Standard Industrial Classification of All Economic Activities” ONZ sekcje 15-37), ustępując jedynie Chinom (4,66 bln USD) i USA (2,9 bln USD).
Główne sektory europejskiego przemysłu to motoryzacja, lotnictwo oraz farmaceutyka i chemia, z wiodącymi firmami takimi jak Volkswagen, Airbus i BASF. Paradoksalnie brakuje jednoznacznego kierunku, w jakim powinien podążać europejski przemysł. Kierunku i narzędzi.
Chiny i USA stosują aktywne strategie protekcjonistyczne. Clean Energy Wire wyliczył, że w samym 2023 r. chińska gospodarka zainwestowała w czysty przemysł 890 miliardów dolarów. Swoją drogą to mniej więcej tyle, ile wynosi PKB Polski. Jeśli założymy, że państwo dorzuciło tylko 10% tej kwoty, to i tak są to ogromne pieniądze. Stany Zjednoczone są bardziej transparentne. Kongres w 2022 roku uchwaliły Inflation Reduction Act, przeznaczając 700 miliardów dolarów na zielony przemysł. Nie ma co czarować, żyjemy w erze protekcjonizmu.
Aby Europa mogła skutecznie konkurować, musi skopiować rozwiązania swoich konkurentów.
„Zasadniczo europejska polityka klimatyczna powinna łączyć cele dekarbonizacji ze zwiększaniem konkurencyjności europejskich producentów” - mówił podczas konferencji Energy Security in Central and Eastern Europe dyrektor Fundacji Polska z Natury Krzysztof Perycz-Szczepański. „Jednak europejska gospodarka, która pozostała w tyle ze względu na lata niewystarczającego skupienia się na rozwoju ważnych zielonych technologii oraz na wydobyciu i przetwarzaniu kluczowych surowców, potrzebuje silnego impulsu naprzód. Nadszedł czas, aby Europa odzyskała swoją pozycję i zagwarantowała dostatnie oraz bezpieczne miejsce do życia dla przyszłych pokoleń” - dodał.
Instytut Zielonej Gospodarki oraz Cambridge Econometrics przy wsparciu Fundacji Polska z Natury zaproponowały fundusz mający być europejskim IRA. Poziom skomplikowania jest nieco większy, jako że mowa o 27 państwach z różnymi gospodarkami, przemysłami, energetyką czy transportem oraz poziomem rozwoju. Europejski Fundusz Konkurencyjności ma wpompować w unijny zielony przemysł 237 miliardów euro do 2034 r. Dystrybucja krajowa opiera się na liczbie ludności, PKB per capita, stopie bezrobocia, zatrudnieniu w przemyśle, wydatkach na badania i rozwój oraz udziale czystej energii w miksie. Dystrybucja sektorowa uwzględnia aktualny stan zdolności produkcyjnych i wspiera kluczowe gałęzie przemysłu wytwórczego (tj. fotowoltaiki, turbiny wiatrowe, baterie, pojazdy elektryczne).
„Skala wyzwania, jakim jest transformacja europejskiego przemysłu i przywrócenie mu konkurencyjności, wymaga nadzwyczajnych środków. Mario Draghi mówi o egzystencjalnym zagrożeniu dla Europy. Jeśli istnieje zagrożenie egzystencjalne, to wydaje się oczywiste, że powinniśmy wprowadzić mechanizmy odpowiadające skali wyzwania, przed którym stoimy” – podkreślił Marcin Korolec, prezes IZG podczas organizowanej w listopadzie przez Fundację Polska z Natury i Klub Jagielloński konferencji.
Europa i Polska nie są na straconej pozycji. Unijna gospodarka i przemysł nie odbiegają wiele od amerykańskich i chińskich. PKB USA w 2023 wyniosło 27,7 mld USD, Chin - 17,7 mld, a UE - 17,1 mld. Nic nie jest stracone. Piłka jest wciąż w grze.
Konferencja Energy Security in CEE to wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu energetycznemu organizowane przez Fundację Polska z Natury i Klub Jagielloński. Jej celem jest integracja konserwatywnego, regionalnego środowiska eksperckiego, decydentów oraz mediów branżowych skupionych wokół tematu transformacji energetycznej oraz bezpieczeństwa.
Fundacja Polska z Natury pomaga dbać o przyrodę, klimat i środowisko. Stawia na współpracę i rozwiązania, które odpowiadają na lokalne potrzeby. Wierzy, że dbanie o naturę to dbanie o ludzi - ich zdrowie, bezpieczeństwo i lepsze życie. Wspiera projekty oddolne, które wzmacniają głos mieszkańców małych miast i wsi.
Źródło informacji: Fundacja Polska z Natury
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.03.2025, 13:34 |
Źródło informacji | Fundacja Polska z Natury |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
EKG 2025: obcowanie ze sztuką wzmacnia kreatywność w biznesie PAP
Obecność dzieł sztuki w otoczeniu biznesowym pobudza kreatywność w prowadzeniu firmy, czyni ją lepszą, bardziej efektywną. „Sztuka jest relatywne tanim narzędziem do budowy dobrej struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa, do przyzwyczajenia zatrudnionych w niej ludzi do lepszej pracy” - powiedział podczas 17. Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach Piotr Krupa, prezes zarządu Grupy KRUK.- 29.04.2025, 17:41
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Firma Yutong Bus wprowadza usługę EnRoute+: innowacyjne i oparte na technologii rozwiązania, które na nowo definiują standardy wartości pojazdów użytkowych
Sześciopunktowa struktura usług poprawia wydajność i jakość obsługi klienta.- 29.04.2025, 14:41
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju na EKG: przeznaczymy 600 milionów złotych na wsparcie ekspansji zagranicznej polskich firm PAP
Polskie przedsiębiorstwa dzięki wsparciu PFR coraz chętniej rozszerzają swoją działalność o nowe rynki.- 29.04.2025, 13:02
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ