Newsletter

Fundacja Polska z Natury: Europa ma konkurencyjny przemysł w porównaniu z USA i Chinami. Musimy tylko o niego zadbać

26.03.2025, 13:34aktualizacja: 26.03.2025, 13:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Polska z Natury - Krzysztof Perycz-Szczepański
Fundacja Polska z Natury - Krzysztof Perycz-Szczepański
Europa, choć często postrzegana jako zacofana gospodarczo, wciąż posiada przemysł zdolny do rywalizacji z USA i Chinami. Przemysł europejski, generujący 20% PKB i zatrudniający 35 milionów osób (czyli prawie tyle, ile ludzi mieszka w Polsce), stanowi fundament unijnej gospodarki. Stany Zjednoczone zatrudniają jedynie 13 milionów ludzi w przemyśle i odpowiada on za 11-12% amerykańskiego PKB.

Wartość produkcji przemysłowej Unii Europejskiej w 2023 wyniosła 2,36 bln USD (wedle klasyfikacji “International Standard Industrial Classification of All Economic Activities” ONZ sekcje 15-37), ustępując jedynie Chinom (4,66 bln USD) i USA (2,9 bln USD).

Główne sektory europejskiego przemysłu to motoryzacja, lotnictwo oraz farmaceutyka i chemia, z wiodącymi firmami takimi jak Volkswagen, Airbus i BASF. Paradoksalnie brakuje jednoznacznego kierunku, w jakim powinien podążać europejski przemysł. Kierunku i narzędzi.

Chiny i USA stosują aktywne strategie protekcjonistyczne. Clean Energy Wire wyliczył, że w samym 2023 r. chińska gospodarka zainwestowała w czysty przemysł 890 miliardów dolarów. Swoją drogą to mniej więcej tyle, ile wynosi PKB Polski. Jeśli założymy, że państwo dorzuciło tylko 10% tej kwoty, to i tak są to ogromne pieniądze. Stany Zjednoczone są bardziej transparentne. Kongres w 2022 roku uchwaliły Inflation Reduction Act, przeznaczając 700 miliardów dolarów na zielony przemysł. Nie ma co czarować, żyjemy w erze protekcjonizmu.

Aby Europa mogła skutecznie konkurować, musi skopiować rozwiązania swoich konkurentów.

„Zasadniczo europejska polityka klimatyczna powinna łączyć cele dekarbonizacji ze zwiększaniem konkurencyjności europejskich producentów” - mówił podczas konferencji Energy Security in Central and Eastern Europe dyrektor Fundacji Polska z Natury Krzysztof Perycz-Szczepański. „Jednak europejska gospodarka, która pozostała w tyle ze względu na lata niewystarczającego skupienia się na rozwoju ważnych zielonych technologii oraz na wydobyciu i przetwarzaniu kluczowych surowców, potrzebuje silnego impulsu naprzód. Nadszedł czas, aby Europa odzyskała swoją pozycję i zagwarantowała dostatnie oraz bezpieczne miejsce do życia dla przyszłych pokoleń” - dodał.

Instytut Zielonej Gospodarki oraz Cambridge Econometrics przy wsparciu Fundacji Polska z Natury zaproponowały fundusz mający być europejskim IRA. Poziom skomplikowania jest nieco większy, jako że mowa o 27 państwach z różnymi gospodarkami, przemysłami, energetyką czy transportem oraz poziomem rozwoju. Europejski Fundusz Konkurencyjności ma wpompować w unijny zielony przemysł 237 miliardów euro do 2034 r. Dystrybucja krajowa opiera się na liczbie ludności, PKB per capita, stopie bezrobocia, zatrudnieniu w przemyśle, wydatkach na badania i rozwój oraz udziale czystej energii w miksie. Dystrybucja sektorowa uwzględnia aktualny stan zdolności produkcyjnych i wspiera kluczowe gałęzie przemysłu wytwórczego (tj. fotowoltaiki, turbiny wiatrowe, baterie, pojazdy elektryczne).

„Skala wyzwania, jakim jest transformacja europejskiego przemysłu i przywrócenie mu konkurencyjności, wymaga nadzwyczajnych środków. Mario Draghi mówi o egzystencjalnym zagrożeniu dla Europy. Jeśli istnieje zagrożenie egzystencjalne, to wydaje się oczywiste, że powinniśmy wprowadzić mechanizmy odpowiadające skali wyzwania, przed którym stoimy” – podkreślił Marcin Korolec, prezes IZG podczas organizowanej w listopadzie przez Fundację Polska z Natury i Klub Jagielloński konferencji.

Europa i Polska nie są na straconej pozycji. Unijna gospodarka i przemysł nie odbiegają wiele od amerykańskich i chińskich. PKB USA w 2023 wyniosło 27,7 mld USD, Chin - 17,7 mld, a UE - 17,1 mld. Nic nie jest stracone. Piłka jest wciąż w grze.

Konferencja Energy Security in CEE to wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu energetycznemu organizowane przez Fundację Polska z Natury i Klub Jagielloński. Jej celem jest integracja konserwatywnego, regionalnego środowiska eksperckiego, decydentów oraz mediów branżowych skupionych wokół tematu transformacji energetycznej oraz bezpieczeństwa.

Fundacja Polska z Natury pomaga dbać o przyrodę, klimat i środowisko. Stawia na współpracę i rozwiązania, które odpowiadają na lokalne potrzeby. Wierzy, że dbanie o naturę to dbanie o ludzi - ich zdrowie, bezpieczeństwo i lepsze życie. Wspiera projekty oddolne, które wzmacniają głos mieszkańców małych miast i wsi.

Źródło informacji: Fundacja Polska z Natury

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.03.2025, 13:34
Źródło informacji Fundacja Polska z Natury
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ