Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Fundusz Trójmorza będzie dysponował budżetem w wysokości 5 mld euro. Będzie swoistym wehikułem inwestycyjnym mogącym wygenerować inwestycje o wartości 100 mld euro. Oficjalny dokument został podpisany przez prezydentów Chorwacji i Polski.
Jak zaznaczano, Trójmorze to światowy projekt powiązań kooperacyjnych.
Prezentacja programu POLSKA 3.0 znajduje się w oficjalnej agendzie Szczytu Trójmorza w Bukareszcie. Został zaprezentowany w ramach szczytu jako „case study” Inicjatywy Trójmorza. Program PL 3.0 przed rokiem omawiany był na Szczycie Trójmorza w Warszawie, gdzie przez prezydenta Donalda J. Trumpa został określony strategicznym programem Trójmorza. Jest to program klastrowy (NGO), zainicjowany przez Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, największą organizację klastrową w Polsce - reprezentującą Polskę m.in. w projektach V4, programach internacjonalizacji. Skupiającej przedsiębiorstwa od MŚP po największe polskie firmy.
Polska 3.0 stanowi platformę do współpracy przedsiębiorstw i regionów. Integruje kluczowe projekty Trójmorza. Wspiera realizację zintegrowanej infrastruktury, scalając budowę międzynarodowej infrastruktury łączącej. Skupia także projekty z dziedziny energetyki, nowych technologii, ekologii oraz bezpieczeństwa. W ramach programu POLSKA 3.0, który skutecznie zabiegał o przywrócenie żeglugi śródlądowej w Polsce, powstanie na Śląsku największe w Europie multimodalne Centrum Logistyczne Gorzyczki-Wierzniowice (TILC) wymieniane na Szczycie jako jeden z kluczowych projektów infrastrukturalnych.
W ramach TILC powstanie port śródlądowy na Odrze, połączony z koleją (przedłużenie linii kolejowej nr. 65), wpisując tym samym Polskę w projekt Nowego Jedwabnego Szlaku i pozwalając wykorzystać tranzytowe położenie Polski w EU. Program Polska 3.0 jest integralną częścią korytarza Bałtyk-Adriatyk i Bałtyk-Morze Czarne.
Według raportu Atlantic Council i PwC, państwa Trójmorza powinny zainwestować w infrastrukturę transportową do 2025 r. aż 615 mld euro, a w 2050 r. 75% infrastruktury Trójmorza to będą nowe szlaki, dziś nieistniejące.
Program Polska 3.0 na Szczycie prezentują: Koordynator Polska 3.0 Angelika Jarosławska, Andrzej Voigt, koordynator ds. Międzynarodowych PL 3.0, Zbigniew Żmudziński, przewodniczący Think-Thank i Rady Ekspertów PL 3.0 oraz Michał Macek, ekspert internacjonalizacji klastrów PL 3.0.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.09.2018, 11:09 |
Źródło informacji | Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu