Newsletter

Gigantyczny przetarg ZTM to nowa wizja przyszłości transportu publicznego

27.07.2021, 17:23aktualizacja: 28.07.2021, 13:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zarząd Transportu Metropolitarnego (ZTM) w Katowicach - największy organizator transportu publicznego w Polsce - ogłasza przetarg na obsługę sieci komunikacyjnej na kolejne osiem lat. ZTM promuje przy tym koncepcję bezpiecznego, spójnego i ekologicznego transportu publicznego dla całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To największy przetarg w historii ZTM i jeden z największych w kraju, jeśli chodzi o branżę transportową. Postępowanie obejmie aż 56 gmin. Organizator zaprasza do składania ofert.

Przedmiotem przetargu ZTM jest ponad 300 nowoczesnych autobusów, które zgodnie z założeniami projektu mają podnieść bezpieczeństwo i komfort podróżowania pasażerów. Wśród wymagań stawianych operatorom wymienia się m.in. udogodnienia dla seniorów, a także osób z niepełnosprawnościami poprzez zamieszczenie informacji w alfabecie Braille’a na przyciskach, obowiązkowy montaż ramp dla wózków inwalidzkich czy obecność jednobrzmiących zapowiedzi głosowych, które są niezwykle istotne dla osób niewidomych.

Jak podkreśla dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska, ze względu na skalę przetarg pomoże wyznaczyć nowe standardy dla innych organizatorów transportu publicznego w Polsce. Zarządowi Transportu Metropolitalnego przyświeca misja tworzenia przyjaznych, bezpiecznych oraz ekologicznych miast.

„Ujednolicamy system transportu miejskiego. Podobnie, jak w Nowym Jorku, gdzie wszystkie taksówki są żółte, wszystkie autobusy na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii też będą żółte. Stawiamy na spójność, bezpieczeństwo, komfort, a za sprawą zmiany w systemie rozliczeń z partnerami również na większą elastyczność” - twierdzi Gutowska.

W przetargu uwagę zwraca zaplanowane ewolucyjne wdrażanie zmian. Wraz z upływem czasu oczekiwania względem przewoźników będą coraz wyższe. Oznacza to, że jakość świadczonych przez ZTM usług będzie systematycznie rosnąć. Dobrze to obrazują m.in. zapisy dotyczące taboru. Średnia wieku autobusów na drogach unijnej wspólnoty wynosi niemal 12 lat. Najstarsze autobusy można znaleźć w Grecji (19,9 roku), a najnowsze w Austrii (4,8 roku). Średnia wieku miejskich autobusów w Polsce wynosi ponad 15 lat. Dzięki przetargowi autobusy ZTM stopniowo będą coraz młodsze. W ramach zaplanowanej ewolucji od 2022 r. pasażerowie będą korzystać z pojazdów, które mają maksymalnie 12 lat, a następnie od 2024 r. i 2026 r. dopuszczalne pojazdy będą nie starsze niż kolejno 10 i 8 lat. Ponadto sprecyzowano także średni wiek wszystkich pojazdów. Ten od 2022 r. nie może przekroczyć 8 lat.

Wzrost wykorzystania nowoczesnego transportu publicznego w dużych aglomeracjach wydaje się nieunikniony. Podyktowane ekologią i bezpieczeństwem mieszkańców stopniowe ograniczanie ruchu aut osobowych w centrach miast zachęca do przesiadki m.in. na tramwaje, trolejbusy oraz autobusy.

Dlatego przetarg poprzedziły konsultacje z ekspertami w zakresie transportu oraz przedstawicielami miast i gmin wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

„Zostawcie samochody. Proponujemy nowoczesny, komfortowy, bezpieczny transport publiczny. Seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, matki z wózkami - założenia naszego nowego projektu obejmują wszystkie te grupy pasażerów. Pod względem jakości transportu publicznego robimy duży skok” - przekonuje dyrektor ZTM.

Treść przetargu ZTM na obsługę sieci komunikacyjnej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii została opublikowana na stronie organizatora transportu: https://bip.metropoliaztm.pl, a także w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednostką budżetową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i największym organizatorem transportu zbiorowego w Polsce. Działa na obszarze 56 miast i gmin, obsługując prawie 7 tys. przystanków, 1500 pojazdów (autobusów, tramwajów i trolejbusów) na sieci komunikacji miejskiej składającej się z ok. 450 linii.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.07.2021, 17:23
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ