Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podstawa prawna: komunikat prasowy 2 sierpnia 2024
GREENX NABYWA PROJEKT WIELKIEJ SKALI W ŚRODKOWYCH NIEMCZECH Z PERSPEKTYWĄ WYDOBYCIA ZŁÓŻ RUDY MIEDZI
GreenX Metals Limited ("GreenX" lub "Spółka") ma przyjemność poinformować, że zawarła umowę earn-in, na podstawie której GreenX może nabyć 90% udziałów w Group 11 Exploration GmbH - niepublicznej niemieckiej spółce posiadającej koncesję rozpoznawczą (eksploracyjną) Tannenberg ("Projekt"), wysoce perspektywiczną z punktu widzenia możliwości eksploatacji złóż rudy miedzi w osadach (typu Kupferschiefer).
Projekt
• Koncesja eksploracyjna Tannenberg obejmuje powierzchnię 272 km położonych w kraju związkowym Hesja w środkowych Niemczech, gdzie znajdują się historyczne kopalnie miedzi i srebra "Richelsdorf".
• Przed zaprzestaniem wydobycia w latach 50. ubiegłego wieku kopalnie Richelsdorf produkowały 416 500 t miedzi i 33,7 mln uncji srebra ze złóż typu Kupferschiefer. Te historyczne kopalnie cechowały się płytkimi wyrobiskami podziemnymi, do których dostęp pierwotnie uzyskiwany był z odkrywek powierzchniowych.
• Projekt obejmuje również liczne rdzenie z odwiertów wykonanych na 14-kilometrowym odcinku docelowym kopuły Richelsdorf o wysokim priorytecie, w tym:
o 2,1 m o zawartości 2,7% Cu i 48 g/t Ag od głębokości 365,48 m; 1,5 m o zawartości 3,7% Cu i 33 g/t Ag od głębokości 209,50 m; 2,5 m o zawartości 1,8% Cu i 19 g/t Ag od głębokości 339,5 m w południowo-zachodniej części obszaru objętego koncesją.
o 2,0 m o zawartości 1,6% Cu i 19 g/t Ag od głębokości 268 m na północnym wschodzie obszaru objętego koncesją.
o Złoża typu Kupferschiefer są dobrze znanym, obfitym w surowiec podtypem złóż miedzi sedymentacyjnej, które:
są drugim najbardziej rozpowszechnionym źródłem wydobycia i rezerw miedzi na świecie; oraz
były historycznie eksploatowane w Niemczech i nadal są eksploatowane w Polsce, gdzie poziom wydobycia miedzi elektrolitycznej w 2023 r. osiągnięty przez KGHM wyniósł 592 tys. t.
o Doskonały potencjał dla nowych odkryć płytkiej (od 50 m do 500 m), wielkoskalowej i wysokogatunkowej mineralizacji miedzi i srebra w złożach typu Kupferschiefer, przy czym znaczna część obszaru objętego koncesją pozostaje niezbadana nowoczesnymi metodami, które zostaną ukierunkowane na miąższe sekcje mineralizacji w pokładach.
o Współczesne rozumienie mineralizacji złóż typu Kupferschiefer, wynikające z intensywnego wydobycia w Polsce, kładzie nowy nacisk na mineralizację w ścianie wiszącej i spągu, kontrolę strukturalną i strefowanie metali.
o W polskich kopalniach eksploatujących złoża typu Kupferschiefer mineralizacja zazwyczaj tworzy się w łupkach Kupferschiefer oraz w warstwach do 60 m poniżej i 30 m powyżej łupków. Na przykład w kopalni KGHM Rudna w Polsce piaskowiec spągowy zawiera 80% całkowitych zasobów miedzi, wapień ściany wiszącej - 15%, a łupki Kupferschiefer - tylko 5%.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 02.08.2024, 07:46 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |