Newsletter

Biznes i finanse

Grudziądz: Ponad 100 mln zł na budowę kotła biomasowego

22.09.2022, 09:21aktualizacja: 22.09.2022, 09:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Grudziądz
Fot. UM Grudziądz
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na wniosek spółki OPEC GRUDZIĄDZ, zwiększył kwotę dofinansowania budowy kotła biomasowego spalającego luźną słomę.

Po zmianie całkowity koszt projektu „Rozwój wysokosprawnej kogeneracji poprzez budowę biomasowej jednostki kotłowej w EC Łąkowa w Grudziądzu” wyniesie 101.648.400 zł, z czego dofinansowanie w postaci dotacji to 50.824.200 zł oraz pożyczka na preferencyjnych warunkach również 50.824.200 zł. Dotacja i pożyczka pozwolą na zbudowanie źródła ciepła, opalanego paliwem w postaci luźnej słomy, o mocy 12,5 MW.

Zwiększenie pierwotnej przyznanej kwoty dofinansowania (72 mln zł) spowodowane było wzrostem cen realizacji tego typu inwestycji, co znalazło odbicie w rozstrzygnięciu postępowania przetargowego na wyłonienie Generalnego Wykonawcy inwestycji. Zwycięzcą postępowania zostało konsorcjum firm SBB ENERGY S.A. oraz DP Clean Tech, którego oferta opiewa na kwotę 99,5 mln zł. Projekt budowy kotła biomasowego jest jedną z inicjatyw Strategii Grupy OPEC, która zakłada ograniczenie udziału energii wytwarzanej z węgla do maksymalnie 50% do 2025 roku. OPEC chce skupić się na dostępnych lokalnie paliwach (biomasa i RDF), które poprawią bezpieczeństwo dostaw ciepła i uniezależnią nas od rosnących kosztów węgla i uprawnień do emisji CO2. Sytuacja, która powstała po wybuchu wojny w Ukrainie, pokazuje że plany związane z dekarbonizacją były jak najbardziej zasadne. Kolejnym krokiem w realizacji inwestycji będzie podpisanie aneksu do umowy z NFOŚiGW na zwiększenie dofinansowania oraz zawarcie umowy z Generalnym Wykonawcą inwestycji.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.09.2022, 09:21
Źródło informacji UM Grudziądz
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.