Newsletter

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: będą ułatwienia dla małych firm starających się o zamówienia publiczne

08.11.2023, 09:33aktualizacja: 08.11.2023, 11:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PARP
PARP
Mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) mają szansę mocniej zaistnieć na rynku zamówień publicznych wartym nawet 700 mld złotych rocznie. Nowa Polityka zakupowa państwa przewiduje dla firm MŚP szereg ułatwień. O szczegółach tych rozwiązań dyskutowali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, już po raz trzeci organizuje cykl debat, poruszających najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce. Wśród nich znalazła się tematyka zamówień publicznych.

O działaniach ułatwiających przedsiębiorcom z sektora MŚP funkcjonowanie na rynku zamówień publicznych przewidzianych w Polityce zakupowej państwa rozmawiali uczestnicy pierwszej debaty.

„Nowe Prawo zamówień publicznych i jego narzędzie w postaci Polityki zakupowej państwa mają zwiększyć efektywność zamówień publicznych w Polsce. Szacuje się, że rynek ten jest wart co najmniej 200 mld zł rocznie, co stanowi blisko 10 proc. PKB naszego kraju, a mówi się o znacznie wyższych kwotach” - oświadczył Wojciech Rachubka z Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych MRiT.

Jak podliczyli statystycy, szeroko rozumiany sektor zamówień publicznych w 2022 r. był wart ok. 700 mld złotych. Polityka zakupowa państwa i jej poszczególne elementy mają sprawić, że większa część tych ogromnych pieniędzy może trafić do wykonawców zamówień z sektora MŚP.

„Polityka zakupowa państwa to szersze wykorzystanie narzędzi, które wspierają rozwój gospodarczy, innowacyjność, politykę społeczną i środowisko. Na poprawie efektywności oraz konkurencyjności zamówień publicznych skorzystają zamawiający i wykonawcy. Te pozytywne zmiany pozwolą zaoszczędzić publiczne pieniądze, a jednocześnie zapewnić wyższą jakość zamówień” - wyliczał Wojciech Rachubka.

Zmiany w polityce zakupowej państwa przewidują wprowadzenie do polskiego systemu nowego instrumentu prawnego - mechanizmu certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Wzmocni on działania związane z otwieraniem rynku zamówień publicznych na wykonawców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

„Certyfikacja wykonawców zamówień publicznych to kluczowy temat w likwidowaniu barier dla firm sektora MŚP. Instrument ten powinien wnieść wiele innowacji w zamówieniach publicznych” - stwierdziła Oliwia Jokiel, MRiT. Jest wiele korzyści, które przyniesie system certyfikatów - co warte podkreślenia - wydawanych przez polskie instytucje. Uprości to procedurę starania się o kontrakty poprzez choćby zmniejszenie liczby składanych dokumentów i zaświadczeń. Certyfikaty będą ważne przez trzy lata. Mają być płatne, a ich koszt jest ustalany.

„Wprowadzenie certyfikatów to jeden z kroków, które mają doprowadzić do standaryzacji systemu zamówień publicznych, zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców” - dodała Oliwia Jokiel.

Na potrzebę edukacji, czyli większej liczby szkoleń z procedur związanych z zamówieniami publicznymi zwrócił uwagę Tomasz Łoziński, ekspert z Centrum Obsługi Zamówień Publicznych. „Bardzo ważne są warsztaty, które pozwolą przyswoić wiedzę tak, aby przedsiębiorca nie bał się wejść do systemu zamówień. Zwłaszcza ze strony technicznej” - przekonywał Łoziński.

Okazją do wymiany doświadczeń, ale także do poznawania meandrów systemu zamówień publicznych będzie specjalna platforma internetowa. Jej pierwsze moduły zaczną działać w przyszłym roku, a w 2025 r. ma funkcjonować w pełnym zakresie.

„Budujemy platformę tak, aby każdy znalazł swoją ścieżkę do celu, czyli realizacji zamówienia. Miejscem wymiany doświadczeń i informacji może być forum, gdzie każdy będzie mógł się podzielić uwagami w kwestiach publicznych zakupów” - przekazał plany resortu Wojciech Rachubka z MRiT.

Na dość trudną i specyficzną działalność firm z sektora MŚP zwracał uwagę Dawid Piwowarczyk, wykładowca z WSB Merito. „Przedsiębiorcy chcieliby zachęt, ale przede wszystkim potrzebują pewności. Jeżeli nie pomożemy małym przedsiębiorcom, to firmy powoli będą znikać z rynku” - zauważył Piwowarczyk.

„Wykonawcy i ich dobry stan finansowy jest gwarantem wysokiej jakości usług. Dlatego w nowej Polityce zakupowej państwa chcemy ich zabezpieczać. To pomoże całemu sektorowi zamówień publicznych, ale także przedsiębiorstwom MŚP” - zaznaczył Wojciech Rachubka.

Wideokonferencje z cyklu #idearozwojubiznesu można oglądać pod linkiem: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu#transmisja

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zachęcamy do zapisów na poszczególne spotkania, aby otrzymać powiadomienie.

Więcej informacji o cyklu wideokonferencji znajduje się stronie PARP.

Źródło informacji: PAP Mediaroom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.11.2023, 09:33
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ