Newsletter

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: już ponad pół miliona przedsiębiorców zawnioskowało o tzw. wakacje składkowe

25.11.2024, 08:50aktualizacja: 25.11.2024, 08:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ulga na start, preferencyjne składki, mały ZUS+ - polscy przedsiębiorcy zakładający swoją pierwszą działalność lub wznawiający ją po dłuższej przerwie mogą liczyć na wiele bonusów, pozwalających zredukować koszty obowiązkowych ubezpieczeń nawet o kilkadziesiąt procent. Z kolei chęć skorzystania z najnowszego benefitu, czyli wakacji składkowych, zadeklarowało już ok. 560 tys. mikroprzedsiębiorców.

Zasady i warunki korzystania z szeregu ulg w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców stanowiły temat kolejnego spotkania z cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. 

„Głównym celem tych ulg jest pobudzanie przedsiębiorczości poprzez zachęcanie Polek i Polaków do rozpoczynania lub wznawiania działalności gospodarczej. Zwłaszcza dla >>początkujących<< przedsiębiorców możliwość redukcji obowiązkowych kosztów, podczas gdy biznes nie generuje jeszcze wystarczającego dochodu, stanowi naprawdę istotne wsparcie” - przekonywała Elżbieta Szustak, główny specjalista w Departamencie Ubezpieczeń i Składek, ZUS.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mikroprzedsiębiorstwa (czyli podmioty zatrudniające do dziewięciu osób) odgrywają kluczową rolę w polskiej gospodarce, generując ok. 30 proc. krajowego PKB i dając pracę ponad 40 proc. aktywnych zawodowo Polaków. Dlatego, zdaniem ekspertki, troska o ich liczbę oraz kondycję leży w interesie całego państwa i społeczeństwa.

„Jeśli rozpoczynasz działalność gospodarczą, to możesz skorzystać z ulgi na start i przez sześć miesięcy prowadzenia działalności nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, a następnie przez 24 miesiące płacić preferencyjne składki. Możesz też opłacać je proporcjonalnie do uzyskanego wcześniej dochodu, w ramach tzw. małego ZUS+” - informowała Elżbieta Szustak podczas transmisji na stronie internetowej PARP.

Z ulgi na start mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność jednoosobową lub w ramach spółki cywilnej i podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia. Ulga zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe), Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy - nie dotyczy jednak ubezpieczenia zdrowotnego.

Po skorzystaniu z ulgi na start istnieje możliwość kontynuowania działalności gospodarczej na „preferencyjnych” warunkach i opłacaniu przez kolejne dwa lata obniżonych składek na ZUS. Preferencyjna składka przeznaczona jest także dla tych przedsiębiorców prowadzących JDG lub w ramach spółki cywilnej, którzy nie skorzystali z ulgi na start lub z niej zrezygnowali.

„Standardowo przedsiębiorca płaci składki na ubezpieczenie społeczne od zadeklarowanej przez siebie podstawy. Minimalna podstawa, którą może zadeklarować, to 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto. Jednak nowe firmy jednoosobowe lub wspólnicy spółki cywilnej mogą przez pełne 24 miesiące kalendarzowe płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, liczone od obniżonej podstawy, jednak nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia” - podkreślała Elżbieta Szustak.

Ekspertka dodała, że uwzględniając ustawową wysokość minimalnego wynagrodzenia, przedsiębiorca korzystający z preferencyjnych składek będzie aktualnie zobowiązany comiesięcznie płacić około 400 zł (zamiast wymaganych 1500 zł). 

Mały ZUS+ z kolei jest rozwiązaniem dla przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Obligatoryjnym warunkiem jest m.in. prowadzenie działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych. Mały ZUS+ to niższe, proporcjonalne do dochodu, składki na ubezpieczenia społeczne, pozwalające najmniejszym przedsiębiorcom zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Ulga przysługuje przez trzy lata w ciągu pięciu lat, a po upływie tego okresu - od nowa.

„Oczywiście nie należy zapominać, że korzystanie z tych wszystkich ulg wiąże się z pewnym ryzykiem: nieopłacanie składek lub ustalenie minimalnego dochodu, od jakiego są odprowadzane, bezpośrednio wpływa na wysokość świadczeń wypłacanych przez ZUS w przypadku np. choroby bądź urlopu rodzicielskiego” - zaznaczyła Elżbieta Szustak.

Na tym jednak nie koniec: od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS o tzw. wakacje składkowe. To ulga w opłacaniu składek społecznych, chorobowych oraz na Fundusz Pracy i Solidarnościowy za jeden wybrany przez przedsiębiorcę miesiąc w ramach roku kalendarzowego. Aby skorzystać z wchodzącego w życie rozwiązania, wystarczy, że przedsiębiorca złoży wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Warunkiem otrzymania zwolnienia z opłat jest złożenie wniosku w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. 

„Oznacza to, że w 2024 roku pozostał jedynie grudzień na skorzystanie z wakacji składkowych, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze przed sylwestrem zapewnić je sobie na styczeń 2025 roku” - powiedziała Alina Głębicka-Rękawek, wicedyrektor w Departamencie Realizacji Dochodów, ZUS. 

Wakacje składkowe to tzw. pomoc de minimis, czyli szczególna kategoria wsparcia, które udziela państwo, nie naruszając przy tym unijnego prawodawstwa w zakresie swobody konkurencji. Oznacza to, że przedsiębiorca nic nie straci na skorzystaniu z takiego „prezentu”, bowiem wszystkie jego zobowiązania składkowe zostaną uregulowane - tyle, że z budżetu państwa. 

„Z wakacji składkowych mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, którzy są wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku ubezpieczali do 10 osób (czyli siebie i maksymalnie dziewięć innych osób), a ich przychód roczny nie przekroczył 2 mln euro” – dodała Alina Głębicka-Rękawek. 

Wicedyrektor ZUS przekazała, że od 1 listopada wnioski dot. wakacji składkowych złożyło już przeszło 560 tys. polskich mikroprzedsiębiorców.  

Kolejne spotkanie z cyklu #idearozwojubiznesu poruszało istotny temat cyberbezpieczeństwa. Unijna dyrektywa NIS2 zobowiązuje państwa członkowskie do ustanowienia tzw. Podmiotów Kluczowych i Ważnych, na które będzie nałożonych najwięcej zadań w związku z ryzykiem cyberataku. Jednym z podstawowych obowiązków będzie stosowanie odpowiednich środków organizacyjno-technicznych w celu zarządzania ryzykiem dla bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych. Eksperci przedstawili także cyberzagrożenia, z jakimi mierzą się małe i średnie przedsiębiorstwa: phishing, ransomware i wycieki danych.

O obowiązkach wynikających z nowej dyrektywy oraz o sposobach na zwiększenie odporności na cyberataki opowiedział Michał Łoniewski, kierownik Wydziału Rozwoju Technicznego, Departament Innowacji i Rozwoju z Urzędu Dozoru Technicznego. Uczestnicy poznali także wpływ cyberataków na prowadzenie biznesu oraz podstawowe zasady zabezpieczania danych i systemów, które przedstawiła Zuzanna Polak, kierownik Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa z NASK.

Na skutek rozwoju technologii cyberataki dotykają coraz więcej firm. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, w 2022 r. powstała dyrektywa w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii, zwana Dyrektywą NIS2. Jej głównym celem jest wypracowanie zasad cyberbezpieczeństwa w celu poprawy funkcjonowania rynku wewnętrznego UE. Polska przygotowuje się do wdrożenia zapisów tej dyrektywy nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

„Dyrektywa zwraca uwagę na kolejną bardzo ważną kwestię. W systemie przemysłowym trzeba zachować nieprzerwaną ciągłość świadczenia usług: dostawy wody, energii czy gazu. Jest to niezwykle kluczowe nie tylko dla firm, ale także dla społeczeństwa. Samo cyberbezpieczeństwo jest niewystarczające. Aby zachować taką ciągłość, ważne jest również tzw. bezpieczeństwo funkcjonalne, czyli niezawodność posiadanego sprzętu. Zachowanie tych dwóch sektorów zapewni polskiemu sektorowi przemysłowemu pełną ciągłość” - podkreślił Michał Łoniewski.

Dyrektywa określa obowiązki Podmiotów Kluczowych i Ważnych. Są to m.in. prowadzenie systematycznego szacowania ryzyka cyberataku, wdrożenie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych czy zarządzanie incydentami. 

„Należy pamiętać, że ryzyka nie obniżymy do zera. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie nie czy, tylko kiedy ten incydent nastąpi” - powiedział Łoniewski.

Zuzanna Polak z NASK przedstawiła podstawowe zagadnienia cyberbezpieczeństwa, a także korzyści płynące z inwestowania w tym obszarze. 

„Incydentów bezpieczeństwa z roku na rok jest coraz więcej. W 2023 r. najwięcej z nich dotyczyło oszustw komputerowych, które nie wykorzystują nowoczesnych technologii, ale są powszechne także w życiu prywatnym. Najważniejszym zagrożeniem są obecnie ataki DDoS, czyli ataki na dostępność, np. strony internetowe administracji publicznej czy przedsiębiorstwa. Głównym wektorem początkowym cyberataków jest phising, czyli podszywanie się pod jakiś podmiot, żeby zmusić nas do określonego działania, np. kliknięcia w link. Rośnie także wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia np. podróbek stron internetowych” - wskazywała Zuzanna Polak.

Najczęstszym motywem cyberataków w przedsiębiorstwach są pieniądze, ale może to być też szpiegostwo przemysłowe. Jak wskazują badania, głównym obszarem w działalności MŚP, które wymagają doinwestowania, są szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Są one relatywnie tanie, a mogą zmienić szeroki ogląd na kwestie bezpieczeństwa w sieci. Z danych wynika, że aż 65 proc. pracowników podejmuje ryzykowne działania na sprzęcie służbowym. Przeszkolony pracownik będzie posiadał wiedzę, która pozwoli mu na zachowanie czujności, a także odpowiednią reakcję w razie wystąpienia incydentu bezpieczeństwa. Ekspertka przedstawiła kilka wskazówek, które pozwolą zmniejszyć prawdopodobieństwo cyberataku, m.in. weryfikacja nadawcy maila, ostrożność wobec załączników, stworzenie skomplikowanego hasła czy ustalenie bezpiecznego kanału informacji.

Czwarta już edycja cyklu wideokonferencji #idearozwojubiznesu jest współorganizowana przez PARP oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas spotkań z ekspertami poruszane są najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce, takie jak: ulgi dla przedsiębiorców, zmiany w PKD, nowe wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa, taksonomia UE, certyfikacja wykonawców zamówień publicznych czy pakiet deregulacyjny. 

Tematem kolejnych spotkań z cyklu #idearozwojubiznesu będzie taksonomia UE w praktyce - wsparcie dla przedsiębiorców w finansowaniu zielonych inwestycji oraz społecznie odpowiedzialnego prowadzenia biznesu (25 listopada), a także certyfikacja wykonawców zamówień publicznych - szansa dla MŚP (28 listopada). 

Wszystkie transmisje z cyklu spotkań znajdują się na stronie PARP.

PARP

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.11.2024, 08:50
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii