Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W trakcie wideokonferencji omawiane są nowe rozwiązania i regulacje prawne, a także zagadnienia, takie jak: ulgi dla przedsiębiorców, zmiany w Polskiej Kwalifikacji Działalności (PKD), nowe wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa, taksonomia UE, certyfikacja wykonawców zamówień publicznych, pakiet deregulacyjny. Podczas pierwszej części webinaru wypowiadają się eksperci, z kolei druga to czas na pytania od uczestników.
Udział w webinarach jest bezpłatny, a transmisje na żywo oraz nagrania archiwalne dostępne są na stronie www PARP.
Podczas pierwszego spotkania z cyklu #idearozwojubiznesu, 7 listopada br., eksperci Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) informowali, w jaki sposób przedsiębiorcy mogą pozyskać środki na inwestycje i działalność dzięki finansowaniu z gwarancją InvestEU. Umożliwia ona zabezpieczenie nawet do 80 proc. wartości pożyczek. Przedstawili także korzyści z inwestowania w zarządzanych przez ARP specjalnych strefach ekonomicznych, a także główne założenia programu Polityka Nowej Szansy, którego celem jest wsparcie firm w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Andrzej Rosiek, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców ARP w Poznaniu, przypomniał, że Agencja oferuje pożyczki, faktoring oraz leasing dla firm z sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorstw. Proponuje także pogramy wspierające rozwój innowacyjności technologicznej przedsiębiorstw, takie jak Sieć Otwartych Innowacji czy Program Polityki Nowej Szansy (to instrument pomocowy dla ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorstw). Jak zaznaczył Andrzej Rosiek, oferty ARP dostosowywane są do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa, a ARP daje możliwość ulokowania planowanej inwestycji na terenie jednej z 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, należących do Agencji.
„Z oferty ARP mogą skorzystać małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, które mają minimum cztery miliony złotych przychodu ze sprzedaży, prowadzą pełną księgowość i mają dodatnie wyniki za ostatni okres. Firma musi udokumentować 24 miesiące działalności i mieć zdolność do obsługi pożyczkowej” - powiedział dyrektor Rosiek.
Z kolei Wiktor Cichoń, dyrektor Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC (SSE), na przykładzie kierowanej przez siebie SSE opisał korzyści, jakie osiągnąć mogą firmy, które zdecydują się na ulokowanie działalności w jednej z 14 stref w kraju.
„Działamy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Firmy, które w niej działają, mogą uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego, tak PIT, jak i CIT. Nie jesteśmy już zamkniętymi obszarami gospodarczymi, można inwestować w dowolnym miejscu Polski. Każdy przedsiębiorca, który ma wizję działalności, będzie w stanie spełnić kryteria ilościowe, jak i jakościowe. I, co jest bardzo ważne, okres wsparcie sięga 15 lat” - mówił Wiktor Cichoń.
Cichoń przypomniał, że Polska Strefa Inwestycji wsparła (od momentu powstania w roku 2018 do dzisiaj) 200 podmiotów na zadeklarowaną kwotę nakładów inwestycyjnych o wartości ok. 6,8 mld zł., co dało ok. 3,9 tys. zadeklarowanych miejsc pracy. Wsparcie obejmuje wszelką produkcję przemysłową, działalność badawczą, IT, nowoczesne usługi dla biznesu, logistykę. Nie można go uzyskać z tytułu prowadzenia m.in. działalności handlowej. Trwają prace nad tym, aby można było uzyskać ulgi w związku z prowadzeniem działalności związanej ze zbrojeniem.
Bank Gospodarstwa Krajowego inicjuje i rozwija współpracę między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom cykliczności gospodarki - zaznaczają eksperci banku, którzy 14 listopada zaprezentowali ofertę BGK dla polskiego biznesu podczas drugiego spotkania w ramach cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu.
Feliks Kobierski, główny ekspert ds. relacji w finansowaniu handlu z Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu BGK, mówił o możliwości finansowania przez bank eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. Podkreślił, że BGK oferuje obecnie większe możliwości finansowania przy wykorzystaniu nowych instrumentów Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.
„To finansowanie inwestycji krajowych, które generują eksport z Polski, jak np. budowa hali produkcyjnej, modernizacja linii produkcyjnych, zakup maszyn. Także finansowanie ubezpieczenia bezpośrednich inwestycji zagranicznych realizowanych przez polskie przedsiębiorstwa, na przykład: przejęcie zagranicznej spółki, zwiększenie mocy produkcyjnych zagranicznego zakładu, budowa zakładu produkcyjnego lub centrum dystrybucji” - powiedział Kobierski.
Ekspert podkreślił, że ubezpieczenie może sięgać 100 proc. należności z umowy kredytu, a maksymalny czas jego spłaty to 14 lat.
W drugiej części webinaru eksperci odpowiadali na pytania zadawane przez internautów. Udzielając odpowiedzi na jedno z nich, Krzysztof Hoffman wyjaśnił, że w wypadku inwestycji „rozłożonych w czasie” część kosztów można wydzielić do kredytu ekologicznego, a inną część sfinansować w ramach Gwarancji Ekomax. Z kolei Jacek Iwaniuk odpowiedział na pytanie dotyczące kwalifikowania podatku VAT, zaś Feliks Kobierski udzielił informacji na temat krajów, w których polscy przedsiębiorcy chcą zaistnieć.
Najbliższe tematy w ramach cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu
- 21 listopada 2024 - Cyberbezpieczeństwo - od MŚP po przemysł. Wymagania prawne, przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia
Webinar będzie obejmował: omówienie dyrektywy NIS2 do prawa polskiego oraz wprowadzenie uczestników w problematykę cyberzagrożeń, z jakimi mierzą się małe i średnie przedsiębiorstwa. Ponadto dotknie kwestii korzyści płynących z inwestowania w cyberbezpieczeństwo, takich jak ochrona reputacji firmy i budowanie zaufania klientów wraz ze wskazaniem materiałów edukacyjnych, wspierających MŚP w procesie budowania cyberbezpieczeństwa.
- 25 listopada 2024 - Taksonomia UE w praktyce - wsparcie dla przedsiębiorców w finansowaniu zielonych inwestycji oraz społecznie odpowiedzialnego prowadzenia biznesu
Tematem będzie system klasyfikacji zrównoważonych inwestycji. Eksperci wyjaśnią, jakie wymogi nakłada ona na firmy oraz jakie korzyści daje inwestowanie w zielone technologie. Eksperci przybliżą uczestnikom praktyczne wskazówki, jak dostosować działalność do nowych wymogów ekologicznych.
- 28 listopada 2024 - Certyfikacja wykonawców zamówień publicznych - szansa dla MŚP
Webinar skupi się na certyfikacji wykonawców zamówień publicznych jako szansie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przedstawione zostaną główne założenia certyfikacji, ze szczególnym uwzględnieniem korzyści dla przedsiębiorców.
Więcej informacji o cyklu znajduje się na stronie PARP.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.11.2024, 12:46 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Beata Drzazga laureatką prestiżowej nagrody Wektor 2024
Beata Drzazga, założycielka firmy BetaMed SA, została uhonorowana Wektorem 2024 - nagrodą przyznawaną przez Pracodawców RP, największą organizację zrzeszającą pracodawców w Polsce.- 22.01.2025, 12:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Drzazga Clinic
-
DYMO współpracuje z GA International (LabTAG) aby móc oferować etykiety kriogeniczne dla drukarek DYMO LabelWriter serii 5
- 22.01.2025, 11:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Image
RENOMIA GROUP wzmacnia swoją pozycję w Polsce: dzięki przejęciu brokerskiej firmy ubezpieczeniowej MODUS
RENOMIA a. s., lider w branży ubezpieczeń i zarządzania ryzykiem w Czechach i w regionie Europy Środkowej, przejmuje udziały większościowe w polskiej Kancelarii Brokerskiej MODUS. Tym samym wzmocni swoją pozycję na największym rynku środkowoeuropejskim, gdzie jeszcze przed bieżącą akwizycją operowała za pośrednictwem swoich dwóch spółek zależnych.- 22.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: RENOMIA