Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- KAS informuje:
- Ponad 440 numizmatów pochodzących z XVII-XIX w. zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z drogowego przejścia granicznego w Dorohusku.
- Nielegalnie wwożone do Polski zabytkowe obiekty ukryte były w laptopie.
49-letni obywatel Ukrainy, pasażer autokaru z Kijowa do Poznania, ukrył w laptopie (w miejscu twardego dysku) 442 monety, pamiątkowy medal i element ozdobny, który jest prawdopodobnie częścią odznaczenia.
Wśród ukrytych monet znajdowały się m.in. talary holenderskie (zwane lewkowymi) z 1648 r., 159 XVII-wiecznych szelągów, m.in. Gustawa Augusta.
Kolejne to 261 szt. monet z XVII, XVIII i XIX wieku – półtoraki, orty i grosze z okresu panowania m.in. Zygmunta III Wazy, Stefana Batorego czy Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Wśród monet znajdują się "3 grosze" polskie z 1831 r. – moneta Królestwa Polskiego okresu powstania listopadowego, bita stemplami przygotowanymi w wyniku decyzji Rządu Tymczasowego z 10 lutego 1831 r.
Całość kolekcji uzupełnia 17 monet rzymskich, tzw. denarów. W laptopie znaleźliśmy również pamiątkowy medal z XIX w. z napisem Wystawa Rękodzielniczo-Przemysłowa w Krakowie 1872.
Wartość kolekcjonerską i rynkową oraz autentyczność wszystkich zatrzymanych obiektów oszacuje rzeczoznawca.
Materiał wideo: https://youtu.be/fFJQMCQts3k
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sic/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.02.2020, 08:34 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |