Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Marcin Chludziński wskazał, że na świecie pełnoskalowe elektrownie jądrowe powstają z udziałem rządów. Projekty SMR są mniej kapitałochłonne, jednak wymagają zbudowania odrębnego sposobu finansowania z udziałem banków, środków własnych firmy oraz gwarancji państwowych.
„Gwarancje rządowe nie są wymagane i bezwzględnie potrzebne, ale patrzymy na różne warianty, które pozwolą tę inwestycję optymalnie sfinansować” - zaznaczył prezes KGHM.
Pierwszy reaktor KGHM zostanie uruchomiony w 2029 r., a cały 6-modułowy zespół w 2030 r. Sama budowa elektrowni jądrowej w technologii SMR, gdzie na miejsce przywozi się gotowe, już złożone 30-metrowe moduły, trwa ok. 3 lat. Jednak wcześniej konieczne jest wykonanie analizy oddziaływania na środowisko dla wybranej lokalizacji, co może potrwać nawet 2 lata.
W opinii Andrzeja Kensboka, wiceprezesa zarządu ds. finansowych w KGHM, jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o kosztach, jednak inwestycja w technologię amerykańskiej firmy NuScale Power jest dla KGHM ważna ze względu na to, że daje koncernowi szansę pozyskania stabilnej, bezpiecznej, zeroemisyjnej i taniej energii.
„Zdecydowaliśmy się na wybór technologii NuScale, ponieważ uzyskała już aprobatę Amerykańskiej Agencji Atomistyki, tzw. Standard Design Approval. Jest to na razie jedyny SMR na świecie z takim dopuszczeniem i w naszej ocenie projekt NuScale jest najbliżej komercjalizacji” - wyjaśnił.
John L. Hopkins, prezes NuScale Power jest zdania, że przy obecnym łańcuchu dostaw NuScale może zbudować pierwsze siłownie i dostarczyć je klientom do 2027 r.
„Nasze siłownie będą mogły wytwarzać energię przez całą dobę i będą przy tym zeroemisyjne. A do tego są małe. Można je zbudować w fabryce i wysłać gdziekolwiek, tak więc tutaj w Polsce mamy szansę na stworzenie wielu miejsc pracy przy łańcuchu dostaw. Widzimy więc, że jest to niezwykle ważne zarówno z powodu bezpieczeństwa energetycznego, jak i wpływu na klimat” - podkreślił John Hopkins.
Andrzej Kensbok dodał, że technologia SMR firmy NuScale umożliwia budowę siłowni pasywnej, która jest niezwykle bezpieczna, ponieważ nie wymaga zewnętrznego zasilania.
„Większość elektrowni konwencjonalnych - węglowych, gazowych itd. paradoksalnie wymaga bardzo dużego zasilania. Natomiast reaktor SMR firmy NuScale jest na tyle mały, że w przypadku wyłączenia go reaktor bardzo szybko się schładza, tak więc nie ma ryzyka stopienia rdzenia, które miało miejsce w Czernobylu czy innych poważnych awarii” - powiedział.
Prezes NuScale dodał, że firma ma świetne relacje z KGHM od ponad 2 lat.
„Za nami dużo due dilligence (kompleksowa analiza kondycji przedsiębiorstwa na zlecenie inwestora) i dyskusji biznesowych, tak więc jesteśmy bardzo podekscytowani naszą współpracą” - powiedział.
Umowa o wdrożeniu technologii SMR w Polsce, zawarta pomiędzy KGHM i NuScale na pocz. 2022 r., przewiduje opracowanie i wybudowanie elektrowni o łącznej mocy 462 MWe. Pierwsza faza inwestycji ma być ukończona do 2029 r. Projekt przewiduje eksploatację zespołów składających się z minimum 6 i maksymalnie 12 reaktorów, umieszczonych we wspólnym budynku. Na plac budowy pojedynczy reaktor ma docierać w trzech częściach do montażu na miejscu.
XXI Forum Ekonomiczne odbyło się w dniach 6-8 września 2022 r. w Karpaczu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.09.2022, 11:20 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE