Newsletter

Kluczowy raport w sprawie korzyści społecznych płynących z energii pozyskiwanej z paliw kopalnych wykazał, że przewyższają one ponad 50 krotnie zakładane koszty węgla

23.01.2014, 14:04aktualizacja: 23.01.2014, 14:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Korzyści przewyższają zakładane koszty w skali od 50-1 do 500-1.

WASHINGTON, 22 stycznia 2014 r. /PRNewswire/ - Wyniki badania opublikowanego dziś przez Amerykańską Koalicję dla Czystej Elektryczności Węglowej (ang. American Coalition for Clean Coal Electricity; ACCCE) wykazują, że korzyści płynące z energii pochodzącej z paliw kopalnych od 50 do 500 razy przewyższają społeczne koszty węgla (ang. social costs of carbon; SCC).

"Nie ulega wątpliwości, że społeczności i narody na całym świecie czerpią korzyści płynące z energii pozyskiwanej z paliw kopalnych, jak również, że posłużą one jeszcze przez długi czas przyszłym pokoleniom - powiedział Mike Duncan, prezes i dyrektor generalny ACCCE. - Energia pozyskiwana z paliw kopalnych zasiliła trzy rewolucje przemysłowe, łącznie z dzisiejszą rewolucją technologiczną. Wiąże się to z wydłużeniem średniej długości życia, poprawą jakości i podwyższeniem standardu życia wśród społeczeństw na całym świecie. Mam głęboką nadzieję, iż decydenci polityczni z całego świata zrozumieją to i wyjdą z propozycją ustaw mających na celu promowanie odpowiedzialnego wykorzystania paliw kopalnych, a w szczególności czystego węgla".

Według badania "The Social Costs Of Carbon? No, The Social Benefits Of Carbon" (http://www.americaspower.org/sites/default/files/Social_Cost_of_Carbon.pdf) ("Społeczne koszty węgla? Nic podobnego. Społeczne korzyści płynące z węgla") na przestrzeni 250 lat, oczekiwana średnia długość życia na świecie zwiększyła się ponad dwukrotnie, a dochody wzrosły aż jedenastokrotnie. Stało się tak w dużej mierze dzięki zwiększonej produkcji i dostępności energii elektrycznej pozyskiwanej głównie z paliw kopalnych. Pomimo faktu, że społeczny koszt węgla oszacowany przez rządową agencję Stanów Zjednoczonych Federal Interagency Working Group (IWG) wyniósł 36 USD za tonę, faktyczne korzyści społeczne płynące z wykorzystania węgla - jako produktu służącego do produkcji energii - były od 50 do 500 razy większe niż ponoszone koszty.

"Nawet najbardziej ostrożne szacunki przedstawiają profity płynące z paliw węglowych jako o 50 razy wyższe niż zakładane koszty społeczne - powiedział dr Roger Bezdek, główny autor raportu. - Korzyści te są niepodważalnym faktem popartym danymi empirycznymi zbieranymi przez ponad dwa stulecia, a nie wątpliwymi założeniami, niepewnymi prognozami czy wadliwie funkcjonującymi modelami".

W dalszej części raportu (http://www.americaspower.org/sites/default/files/Social_Cost_of_Carbon.pdf ) stwierdzono, że węgiel stanowi źródło energii, którego wykorzystanie rośnie w najszybszym tempie - prawie dorównuje wykorzystaniu wszystkich innych źródeł energii razem wziętych. Znaczna część tego rosnącego zużycia przypada na gospodarki wschodzące, których rządy dopiero zaczynają zdawać sobie sprawę ze społecznych i ekonomicznych korzyści płynących z wykorzystania niezawodnych i niedrogich źródeł energii elektrycznej. Według prognoz, na przestrzeni najbliższych trzydziestu lat węgiel będzie w dalszym ciągu stanowił główny surowiec wykorzystywany na całym świecie do produkcji energii elektrycznej. Ponadto, według urzędu statystycznego podlegającego amerykańskiemu Ministerstwu Energetyki - Administracji Informacji Energetycznej (EIA) - paliwa kopalne w przewidywalnej przyszłości będą stanowiły źródło zaspokajające 75 - 80% światowego zapotrzebowania na energię.

W swoim dorocznym liście (http://annualletter.gatesfoundation.org/ ) Bill Gates zauważył, że w wielu krajach na całym świecie podejmowane są oddolne inicjatywy - "W tej kwestii odważyłbym się być na tyle optymistyczny, by zaryzykować prognozę, że do roku 2035 na świecie praktycznie nie będą już istniały kraje ubogie w naszym dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia".

"Paliwa kopalne stanowią źródło energii, dzięki któremu zwiększa się wielkość plonów oraz intensywność działalności produkcyjnej i gospodarczej, dostarcza się wodę pitną do miejscowych społeczności, zasila serwery danych, a nawet operacje wykonywane w chmurze, powiedział Duncan. - Mamy nadzieję, że argumenty wskazujące na korzyści płynące z wykorzystania paliw kopalnych, w tym również czystego węgla, pomogą dojść do głosu zdrowemu rozsądkowi w procesie tworzenia regulacji prawnych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w innych państwach".

Co więcej, przemysł produkcji czystego węgla jest ukierunkowany na zapewnienie możliwie jak najczystszych metod produkcji energii. Wartość inwestycji w technologie związane z produkcją czystego węgla wyniosła 130 mld USD, a do tej pory technologie te przyczyniły się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o niemal 90 % na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat.

Źródło: American Coalition for Clean Coal Electricity (ACCCE)

KONTAKT:

Laura Sheehan

tel. +1-202-459-4867

e-mail: lsheehan@cleancoalusa.org

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.01.2014, 14:04
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ