Newsletter

Konferencja GenFree: Trójmorze ma wolność w swoim DNA

21.09.2021, 16:34aktualizacja: 21.09.2021, 16:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Międzynarodowa konferencja „GenFree: Three Seas Generation Freedom” zgromadziła w Warszawie szereg wybitnych polityków, dyplomatów oraz przedstawicieli biznesu reprezentujących dwanaście państw zrzeszonych w Inicjatywie Trójmorza. W wydarzeniu uczestniczyło również wielu młodych słuchaczy, reprezentujących tytułowe „Pokolenie Wolności”. To właśnie oni będą największymi beneficjentami głębszej integracji regionu pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Konferencję „GenFree: Three Seas Generation Freedom” zorganizowaną przez Fundację State of Poland, otworzył premier RP Mateusz Morawiecki. Zwracając się do uczestników wydarzenia podkreślał, że Trójmorze jest czymś więcej niż deklaratywną unią 12 państw. Ponad 112 milionów ludzi żyjących w regionie o powierzchni ponad miliona kilometrów kwadratowych stanowi olbrzymi potencjał, od którego wykorzystania zależy rozwój tej części Europy w przyszłości.

„Pokolenie Wolności tworzą osoby urodzone już po upadku komunizmu. Nikt lepiej od młodych ludzi nie rozumie, czym są swobody obywatelskie i dostęp do nowoczesnych technologii, gdyż nie zostały im one podarowane, ale stanowiły naturalne środowisko ich dorastania. Wierzę, że właśnie to pokolenie, wykorzystując Inicjatywę Trójmorza, zapewni bezpieczeństwo i dobrobyt Europie w nadchodzących dekadach” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Inicjatywa Trójmorza jest największym i najbardziej ambitnym projektem geopolitycznym w naszej części świata. Obejmuje współpracą 12 państw Unii Europejskiej położonych pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Są wśród nich: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Rumunia, Bułgaria oraz Austria. Poza ostatnim z nich, wszystkie te kraje przed 1989 rokiem znajdowały się za żelazną kurtyną.

„Po transformacji ustrojowej Polska i inne państwa regionu wykonały ogromną pracę chcąc jak najszybciej dołączyć do zachodniego systemu bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej. Koncentrując się na integracji z NATO i UE odłożyliśmy relacje regionalne na dalszy plan. Dziś musimy nadrobić te zaległości, bazując na naszym wspólnym dziedzictwie historycznym i kulturowym” – tłumaczył Paweł Jabłoński, pełnomocnik Premiera ds. Trójmorza.

W dyskursie publicznym projekt Trójmorza pojawia się zazwyczaj w kontekście rozbudowy infrastruktury i połączeń transgranicznych pomiędzy krajami regionu. Ekonomiczny aspekt Inicjatywy jest rzeczywiście istotny – obszar zajmujący 1/3 powierzchni Unii generuje jedynie 10 proc. jej PKB. Podczas konferencji przypominano, że poza flagowymi inwestycjami, takimi jak korytarz gazowy północ-południe czy Via Carpatia, w ramach Trójmorza realizowanych jest ponad 70 innych, wspólnych przedsięwzięć z obszaru transportu, cyfryzacji i energetyki.

Eksperci podkreślali jednak, że droga do faktycznej integracji regionu wiedzie przez budowę relacji pomiędzy jego mieszkańcami. Przeciętny Polak wie bowiem więcej o krajach Starej Unii niż państwach wchodzących w skład Trójmorza.

„Chcemy budować drogi i mosty nie tylko w znaczeniu infrastrukturalnym, ale też międzyludzkim. Pozwoli to zwiększyć nasze szanse rozwojowe, wyrównać istniejące różnice pomiędzy Wschodem i Zachodem oraz pokazać światu potencjał krajów Trójmorza” – przekonywała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Goście konferencji zgodnie przyznali, że Trójmorze potrzebuje opowieści, która wzbudzi pozytywne emocje, a co za tym idzie zbuduje zainteresowanie mieszkańców oraz decydentów.

„Trójmorze to region pełen magicznych miejsc, niezwykłej przyrody, wspaniałej kuchni, ciekawych miast i cennych zabytków. Międzynarodowe projekty edukacyjne i rozwój turystyki z każdym rokiem rodzić będą kolejne związki, znajomości i przyjaźnie, będące fundamentem zaufania oraz współpracy” – zapewniał Włodzimierz Dola, prezes Fundacji State of Poland.

W Inicjatywie Trójmorza szczególna rola przypada Polsce, jako największemu i najludniejszemu państwu biorącemu w niej udział. Solomon Passy, były minister spraw zagranicznych Bułgarii przekonywał, że zaciśnięcie więzów regionalnych umocni jej pozycję jako jednego z liderów całej Unii Europejskiej.

„Gdy wiele lat temu rozmawiałem z brytyjską premier Margaret Thatcher o przyszłym członkostwie Bułgarii w NATO, odpowiedziała: >>Rozważymy to po przyjęciu Polski<<. Również dziś Europa Zachodnia dostrzega w Warszawie ambasadora całego Trójmorza. W związku z tym to Polska musi nadawać ton i dynamizm Inicjatywie Trójmorza” – zauważył Solomon Passy.

Organizator konferencji, Fundacja State of Poland, opracowała poprzedzony przekrojowym badaniem raport oraz strategię komunikacji dla Trójmorza. Jest on dostępny na stronie fundacji: https://stateofpoland.pl/trojmorze-raport-i-strategia-komunikacji/

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 21.09.2021, 16:34
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ