Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według wiceprezesa ARP Dariusza Śliwowskiego, prace nad utworzeniem podmiotu, który mógłby wznowić w Polsce produkcję lotniczą – a wiec zaprojektować nowy polski samolot, doprowadzić do jego certyfikacji i uruchomić seryjną produkcję – trwały już od dwóch lat.
„Spółka jest przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego, łączącego kompetencje i możliwości przedsiębiorców oraz Instytutu Lotnictwa, przy wkładzie organizacyjno-kapitałowym Agencji Rozwoju Przemysłu – powiedział Śliwowski podczas podpisania porozumienia na Kongresie 590 (odbywającym się w dniach 7-8 października 2019 r. w Jasionce). - Wspólnie jesteśmy w stanie projektować i produkować lekkie samoloty” – dodał wiceprezes ARP.
„Współpraca skarbu państwa, administracji samorządowej i przedsiębiorców będzie tworzyć przyszłość polskiej gospodarki w najbliższych latach: nową jakość i nowe miejsca pracy” – powiedział Śliwowski.
Udziałowcami spółki oprócz ARP i Sieci Badawczej Łukaszewicz – Instytutu Lotnictwa mają zostać doświadczeni dostawcy części i komponentów dla przemysłu lotniczego: trzy przedsiębiorstwa z Mielca: Eurotech, SZEL-TECH i P.W. METROL oraz rzeszowska firma PILC.
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, komentując podpisanie porozumienia powiedział, że Podkarpacie ma tradycje lotnicze, pasjonatów oraz kompetencje technologiczne – co będzie sprzyjać pracom nad konstrukcją samolotu.
Według Dariusza Śliwowskiego, powoływany podmiot ma przyjąć nazwę AIM Aviation, a jego celem jest, „aby w najbliższych latach na niebie polskim i całego globu pojawiły się samoloty polskiej produkcji”, zgodne z certyfikacją EASA (European Union Aviation Safety Agency).
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.10.2019, 17:52 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE