Newsletter

Kongres 590: wzrasta znaczenie zarządzania wiekiem w strategii kadrowej firm

16.11.2018, 13:55aktualizacja: 16.11.2018, 13:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przedsiębiorstwo, które zrozumiało, że zarządzanie wiekiem jest bardzo ważne, zdobywa przewagę konkurencyjną nad innymi firmami – powiedział Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen S.A. podczas Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa.

Zbigniew Leszczyński uczestniczył w sesji Narodowej Rady Rozwoju „Zarządzanie wiekiem: szansa dla konkurencyjności przedsiębiorstw”. W trakcie sesji dyskutowano o tym, w jakim stopniu zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwach w Polsce może stać się rozwiązaniem powszechnie stosowanym.

Jak podkreślili organizatorzy panelu, w nadchodzących dekadach Polska doświadczy kurczenia i starzenia się ludności przy jednoczesnym szybkim zmniejszaniu się zasobów pracy. Ludność w wieku produkcyjnym w coraz większym stopniu składać się będzie z osób w wieku 50+. Wiele branż i regionów dozna problemów z powodu niewystarczającej liczby pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. Pozyskanie takich osób może stać się jednym z kluczowych czynników konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku krajowym i międzynarodowym.

„Zarządzanie wiekiem jest bardzo istotnym elementem w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Firmy, które to zrozumieją będą miały przewagę konkurencyjną na rynku. Wynika to z kilku czynników: bardziej doświadczonej kadry, lepszego kontaktu z klientem oraz tworzenia bardziej zaawansowanych technologicznie produktów – podkreślił Leszczyński.

„W każdym zarządzaniu wiekiem ważne jest, by znalazły się tam cztery pokolenia pracowników, które mogą przekazywać sobie wiedzę, entuzjazm, zaangażowanie i doświadczenia. Każde z tych pokoleń ma zupełnie inne podejście do pracy” – powiedział Leszczyński. Jego zdaniem różnorodność podejścia do pracy można w sposób optymalny zbilansować z dużą wiedzą, rozsądkiem i rozważnym podejściem do wykonywanych zadań. „My to łączymy i wykorzystujemy” – powiedział.

Jak ocenił, przekazywanie wiedzy musi się odbywać na poziomie digitalizacji. „Chcielibyśmy, żeby ta rewolucja przemysłowa 4.0 funkcjonowała również w zarządzaniu wiekiem. Co oznacza, że powinna odbywać się zarówno między pracownikami, jak również powinna zostawać w systemach informatycznych” – podkreślił członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen.

Podkreślił również, że w zarządzaniu wiekiem jest niezwykle istotne, aby cały proces odbywał się w sposób metodologiczny, w którym kadra kierownicza oraz HR świadomie zarządzają kapitałem ludzkim. „Nie może to być proces przypadkowy” – powiedział.

Jak dodał, PKN Orlen stara się współpracować ze szkołami i uczelniami wyższymi. „Współpraca dużych firm z uczelniami powoduje, że łatwiej jest pozyskać młodego pracownika, który jest bardziej profilowo przygotowany do pracy w danym zakładzie, niż pracownika przygotowanego ogólnie” – powiedział. „Jest to świadome działanie PKN Orlen, które realizujemy w zarządzaniu wiekiem. Osiągamy dobre wyniki, pracownicy doskonale się rozumieją, dostajemy również szereg nagród z zakresu zarzadzania procesem kadrowym, które tylko potwierdza, że prowadzony jest on w sposób właściwy” - podsumował.

Magdalena Wróbel, dyrektor naczelna ds. zarządzania zasobami ludzkimi z KGHM Polska Miedź podkreśliła, że zarządzanie wiekiem jest elementem kultury organizacyjnej firmy, co wynika z charakterystyki przedsiębiorstwa. „KGHM to firma, w której pracują pokolenia” - podkreśliła. Jej zdaniem, do zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwach trzeba podejść „holistycznie”, czyli – jak zaznaczyła - od wejścia pracownika w struktury firmy w młodości do zakończenia pracy. „My mamy taki proces i on jest zakorzeniony w firmie bardzo mocno” – powiedziała Wróbel.

Z kolei Michał Banaś, wicedyrektor ds. administracyjnych organizacji zarządzania centrum medycznego im. Jonschera w Łodzi zwrócił uwagę na problem zarządzania wiekiem w branży medycznej. Jak podkreślił, w kadrze pielęgniarskiej luka pokoleniowa jest ogromnym problemem, ponieważ średnia wieku przekracza 50 lat. „Brakuje młodej kadry pielęgniarskiej, co jest widoczne w wielu podmiotach medycznych. Dlatego tak istotne jest, by doświadczeni pracownicy dzielili się swoją wiedzą i doświadczaniem z młodszymi kolegami” – zaznaczył.

Jak zauważył Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w chwili obecnej - jeśli chodzi o system zarządzania wiekiem - to jest on obecny w niewielu przedsiębiorstwach. Jego zdaniem, dobre wdrażanie zarządzania wiekiem może potrzebować zmiany kodeksu pracy, który „był pisany w latach 70-tych”. Jednym z głównych elementów zmiany, na które wskazał Kaźmierczak, jest uelastycznienie form zatrudnienia.

Kongres 590 to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w kraju. W trakcie dwudniowego kongresu ma miejsce ponad 90 debat, które dotyczą m.in. nowych technologii, inwestycji, energetyki. W tegorocznej edycji uczestniczy ponad 4 tys. osób.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 16.11.2018, 13:55
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ