Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Są przeznaczone dla regionów węglowych, które przechodzą na gospodarkę niskoemisyjną. Jesteśmy jednym z sześciu polskich regionów, które o takie wsparcie się ubiegały.
Jak zapewnił prezydent Konina Piotr Korytkowski podczas konferencji prasowej w Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. (ARR S.A.) - Konin jest przygotowany do tego, by sięgnąć po unijne pieniądze i dobrze je wykorzystać. Miasto ma opracowaną Nową Ścieżkę Rozwoju na lata 2020-2030 zawierającą konkretne projekty do realizacji, to m.in.: budowa parku przemysłowo-technologicznego na terenach inwestycyjnych, infrastruktura zeroemisyjna transportu publicznego, budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych, wspieranie gospodarstw domowych i firm przechodzących na odnawialne źródła energii. Wstępna kwota, na którą opiewają projekty miasta to 218 milionów złotych. Trzeba dodać, że pomoc trafi nie tylko do samorządu, ale także m.in. do sektora prywatnego.
Prezes zarządu ARR S.A. Maciej Sytek podkreślał, że zabiegi o wsparcie dla regionu to sukces wszystkich "istotnych graczy" zaproszonych do współpracy. Chodzi m.in. o samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków zawodowych, biznesu, którzy połączyli siły i w 2019 roku podpisali „Porozumienie na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej”, by razem sięgać po fundusze w ramach Platformy Wsparcia Regionów Górniczych „Platforma Węglowa - Coal Platform”. - Tylko w ten sposób – wspólnym wysiłkiem i zrozumieniem dla wzajemnych potrzeb – doprowadzimy do absorpcji środków unijnych przez nasz region na niespotykaną dotąd skalę – tłumaczył wtedy prezydent Korytkowski.
Ostatnie informacje potwierdzają, że to działanie przyniosło skutek. Wielkopolska Wschodnia może otrzymać 387 milionów euro, czyli 1 miliard 755 milionów złotych. To, jak zaznacza prezes Sytek, kwota wyjściowa podlegająca negocjacji. Sytek dodał, że możemy stać się przykładem regionu, który właściwie przeprowadził sprawiedliwą transformację.
Coraz głośniejszy, jak mówił poseł PO Tomasz Nowak, staje się głos samorządowców domagających się tego, by zarządzanie pieniędzmi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji pozostawić w gestii lokalnych władz, a nie rządu. Poseł podkreślił, że będzie wspierał takie rozwiązanie. Podczas konferencji poinformował też o strategii wodorowej Polski, która obejmuje stworzenie pięciu dolin wodorowych. - Bardzo ważne jest to, by Konin, subregion koniński był jedną z nich - zaznaczył.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.01.2021, 06:22 |
Źródło informacji | Konin |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Konferencja i gala konkursu Grand ESG - 9 maja 2025, SGH w Warszawie
- 16.04.2025, 09:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Fundacja Grand Press
-
Image
ING Bank Śląski proponuje zdalne wsparcie specjalistów w założeniu firmy i konta firmowego
W ostatnich latach zmieniło się podejście Polaków do przedsiębiorczości. Od 2022 r. mają więcej strachu przed porażką (52%), niż wiary w swoje przedsiębiorcze umiejętności (48%). W efekcie tylko 43% uważa, że własna firma to dobry sposób na zrobienie kariery w porównaniu do 80% z czasów boomu na przedsiębiorczość (2017-2019). Z drugiej strony wciąż widzą wokół siebie szanse na robienie biznesu (74%)*.- 16.04.2025, 08:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: ING Bank Śląski
-
Image
Premier na EFNI: czas na odbudowę narodowej gospodarki PAP
Kluczowe pytanie wiosennej edycji konferencji EFNI brzmi - jakie zmiany czekają europejski rynek pracy i jak się na nie przygotować? Odpowiedzą na nie liderzy biznesu, eksperci i decydenci, którzy spotykają się w dniach 15–16 kwietnia w Warszawie na wydarzeniu zorganizowanym przez Konfederację Lewiatan.- 15.04.2025, 17:22
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ