Newsletter

Konkurencyjność europejskiej gospodarki oraz wyzwania związane z polską prezydencją w UE głównymi tematami III Kongresu „Dialog o Gospodarce”

26.09.2024, 13:31aktualizacja: 26.09.2024, 13:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Federacja Przedsiębiorców Polskich
Federacja Przedsiębiorców Polskich
Debaty poświęcone wzmacnianiu konkurencyjności europejskiej gospodarki w obliczu aktualnych globalnych wyzwań oraz refleksja nad najważniejszymi zadaniami stojącymi przed Polską w związku z nadchodzącą prezydencją w UE były głównymi tematami III Kongresu „Dialog o Gospodarce”, który odbył się 23 września br. w Warszawie.

Tegoroczna edycja organizowanego przez Federację Przedsiębiorców Polskich wydarzenia, będącego okazją do wymiany poglądów pomiędzy przedsiębiorcami a przedstawicielami instytucji europejskich oraz administracji centralnej i regionalnej, odbywała się pod hasłem „Razem kształtujemy Europę jutra”.

Wydarzenie było okazją do pogłębionej refleksji oraz eksperckich dyskusji dotyczących przyszłości Unii Europejskiej w wymiarze ekonomicznym, oraz Polski w jej strukturach. Omówiono kwestie związane z jednolitym rynkiem i unijną legislacją. Dyskutowano również o sposobach wzmocnienia pozycji UE i europejskich przedsiębiorców na globalnym rynku. Ponadto, rozważano jak najlepiej wykorzystać szansę na kształtowanie polityki gospodarczej UE, którą współtworzyć będzie rozpoczynająca się 1 stycznia 2025 roku polska prezydencja w Radzie UE.

Gościem honorowym kongresu był europejski komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, dla którego organizowane przez FPP wydarzenie było pierwszym punktem wizyty w Polsce.

Komisarz, zabierając głos tuż po otwarciu kongresu przez Przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich, Marka Kowalskiego, podkreślił wagę dla perspektyw ekonomicznych UE dalszego pogłębiania integracji europejskiej, w tym przede wszystkim eliminacji barier utrudniających funkcjonowanie jednolitego rynku unijnego. Jego zdaniem wzmacnianie konkurencyjności europejskiej gospodarki będzie jednym z głównych zadań nowej Komisji Europejskiej.

„Moim zdaniem potrzebujemy dziś przede wszystkim silniejszej unii energetycznej, aby obniżyć ceny energii. Po drugie musimy mieć wspólne cele, które można wspólnie finansować, na przykład w obszarze obronności i zaawansowanych technologii. Po trzecie zaś potrzebujemy silniejszego i kompletniejszego jednolitego rynku, ponieważ nasz wspólny rynek - chociaż silny - nie jest jeszcze w stanie finansować na przykład startupów” - podkreślił Gentiloni podczas wywiadu w kuluarach kongresu.

Jednym z ważnych punktów w agendzie tegorocznej edycji kongresu była debata na temat przedstawionej w ubiegłym roku przez Komisję Europejską propozycji reformy Unijnego Kodeksu Celnego mającej na celu uproszczenie i unowocześnienie procedur oraz podniesienie efektywności działania administracji celnych m.in. przez utworzenie Unijnego Urzędu ds. Celnych i unijnego centrum danych celnych. Reforma celna jest bardzo ważna, dlatego w Federacji Przedsiębiorców Polskich działa Komitet ds. Celnych - jedyna tego typu forma dyskusji wśród organizacji przedsiębiorców w Polsce.

Podczas kongresu odbyły się również liczne debaty tematyczne, które objęły szerokie spektrum kluczowych zagadnień gospodarczych i społecznych. W obszarze polityki gospodarczej skupiono się na kluczowych obszarach inwestycji, takich jak budownictwo mieszkaniowe, infrastruktura energetyczna i transportowa, a także na kwestiach obniżenia emisyjności i cen energii. Nie zabrakło dyskusji o planowanych zmianach w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych oraz implementacji dyrektywy o pracy platformowej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii domniemania stosunku pracy. Poruszono również temat dobrostanu pracowników, podkreślając rolę benefitów i potrzebę modernizacji zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W kontekście zamówień publicznych omawiano wyzwania związane z dostosowaniem wynagrodzeń do zmieniających się warunków oraz potrzebę wyrównywania szans polskich wykonawców w stosunku do firm spoza UE. Dyskutowano ponadto na temat różnych aspektów bezpieczeństwa w erze cyfrowej, od zagrożeń militarnych po ochronę infrastruktury krytycznej, analizując te kwestie zarówno z perspektywy krajowej, jak i międzynarodowej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.09.2024, 13:31
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii