Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd Spółki Korporacja Budowlana Dom S.A. (dalej : Spółka) informuje, iż w dniu 31.10.2014r. otrzymał wyrok sądu niemieckiego I instancji w Itzehoe w sprawie zapłaty za dostawy drewnianej stolarki otworowej w latach 2006-2007. Wyrok dotyczy wieloletniego sporu sądowego z niemieckim kontrahentem Fenster- und Türentechnik Wessel Ingenieur-Büro GmbH (dalej: Wessel), którego krótka geneza znajduje się poniżej.
W roku 2006 Spółka otrzymała od niemieckiego kontrahenta Wessel zlecenie na wykonanie drewnianej stolarki otworowej, która miała zostać dostarczona do niemieckich domów opieki w Berlinie, Hamburgu oraz Stockeldorf. Montaż stolarki nie był przedmiotem zlecenia i wykonywany był przez podmiot niemiecki. Wynagrodzenie Spółki opiewało na kwotę 769.157,72 Euro, z czego kontrahent niemiecki pomimo wykonania całości zlecenia zapłacił jedynie 567.794,00 Euro. W związku z tym Spółka w roku 2008 wystąpiła do sądu niemieckiego z pozwem o zapłatę przez Wesel kwoty 201.363,72 Euro wraz z odsetkami. W odpowiedzi na złożony pozew Wessel wytoczył powództwo wzajemne przeciwko powołując się na wady produktów dostarczonych przez Spółkę na w/wym. inwestycje. W roku 2011 sąd I instancji zasądził na rzecz Wessel kwotę w wysokości 571.066,09 Euro wraz z odsetkami. Ponadto Wessel wniósł w trakcie procesu o zasądzenie odszkodowania, które ostatecznie, po wielu zmianach, oszacował w wysokości ok. 5.300 tys. Euro. W dniu 20.11.2013r., w wyniku złożonej przez Spółkę apelacji, sąd II instancji postanowił o przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez sąd I instancji. Sąd I instancji wydał ponowny wyrok, o którym mowa na wstępie niniejszego raportu zgodnie z, którym zasądzono na rzecz Wessel zapłatę kwoty w wysokości 5.115.548,15 Euro wraz z odsetkami (8%) licząc od dnia 15.04.2010r. oraz zapłatę kwoty w wysokości 3.272,09 Euro wraz z odsetkami (5%) liczonymi od dnia 11.04.2009r.
W ocenie renomowanych doradców prawnych reprezentujących Spółkę oraz Zarządu ten wieloletni spór sądowy został oceniony przez sąd I instancji błędnie, z naruszeniem przepisów procesowych, bez uwzględnienia opinii biegłych rzeczoznawców oraz bez dokładnej oceny kluczowych dla stanu faktycznego kwestii, w tym :
a)Wessel nie poniósł szkody, na którą się powołuje gdyż inwestor w całości zapłacił za wykonane prace i co więcej do dnia dzisiejszego (7 lat od montażu) nie wystąpił z jakimkolwiek roszczeniem,
b)wyprodukowane i dostarczone okna i drzwi do dzisiejszego dnia funkcjonują w niemieckich obiektach, a podstawową przyczyną podnoszonych reklamacji są, jak wskazują uzyskane przez Spółkę opinie biegłych rzeczoznawców, błędy montażowe oraz konstrukcyjne budynków oraz niewłaściwa konserwacja stolarki lub jej brak.
Zdaniem doradców prawnych Spółki wysokość zasądzonej kwoty jest nie tylko niezasadna biorąc po uwagę brak faktycznej szkody, ale również oderwana od wartości całego zlecenia, które jak wspomniano powyżej opiewało na kwotę ok. 769 tys. Euro.
Zarząd Spółki bazując na własnej ocenie sytuacji faktycznej, ocenie prawnej pełnomocników procesowych oraz opinii biegłych rzeczoznawców w ustawowym terminie w całości ponownie zaskarży do sądu apelacyjnego nieprawomocny wyrok.
Więcej na: biznes.pap.pl
kom espi mra
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.10.2014, 22:26 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |