Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podczas siódmego wykładu zorganizowanego w ramach „Prasowej Akademii Pieniądza XXI” Tomasz Mironczuk, ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, podkreślił, że wbrew powszechnym opiniom, iż banki postępują nieetycznie, obecne kredyty nie są drogie.
„Dominującą grupą, zabierającą głos w tej sprawie, są osoby, które pożyczają pieniądze od banków i muszą za to płacić. Zdecydowanie mniej klientów korzysta z usług wkładów i lokat pieniężnych” - zauważył ekspert.
Przypomniał, że w 2005 roku kredyty złotowe były oprocentowane na poziomie między 15 a 17 proc.
„W takich warunkach wytworzenie długoterminowego kredytu hipotecznego nie było możliwe. Również wygenerowanie pożyczki na mieszkanie w warunkach piętnastoprocentowej inflacji jest niemożliwe. Nawet jeśli będzie ona stabilna, to nikogo nie będzie stać na dwudziestoprocentowe odsetki w skali roku przy kredycie na trzydzieści lat” - zauważył.
Według eksperta, bankom może grozić pauperyzacja. Instytucje są mocno obciążone kosztami stałymi, które znacząco wzrosły w ostatnich 15 latach.
„Bank musi utrzymać swoją infrastrukturę, pokryć koszty ryzyka, koszty operacyjne czy regulacyjne, a przede wszystkim musi zarabiać. Dlatego w obecnej sytuacji w przestrzeni publicznej powinno paść pytanie: dlaczego w Polsce kredyt jest aż tak tani?” - powiedział Mironczuk.
W historii niebyło jeszcze tak rekordowo niskich stóp procentowych jak obecnie. Według wykładowcy, banki pobierając od udzielenia kredytu hipotecznego marżę o jeden punkt procentowy wyższą od WIBOR-u, postępują nieodpowiedzialnie.
„W momencie wzrostu stóp procentowych nie wszyscy kredytobiorcy będą w stanie spłacić pożyczki na zakup mieszkania” - wskazał.
Ekspert zobrazował to na przykładzie kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na 30 lat.
„Jeśli inflacja za pięć lat będzie na poziomie trzech proc., a stopa procentowa na poziomie pięciu proc., to stopa kredytu wyniesie osiem proc. Prawdopodobnie jedna trzecia obecnych kredytobiorców nie będzie w stanie obsłużyć pożyczki na takich warunkach” - powiedział.
Zaznaczył, że niektóre banki oferują kredyty o stałej stopie procentowe, jednak nie są one popularne wśród osób planujących kredyt hipoteczny.
Podkreślił, że banki nie mają monopolu na udzielanie kredytów. Funkcjonują również firmy pożyczkowe, które nie weryfikują klientów, w związku z tym koszty, którymi ich obciążają, są nieporównywalnie wyższe od oferty banków.
„Bank chcąc działać w kraju, musi dostosować się do funkcjonujących reguł i standardów. Sektor bankowy jest mocno +obregulowany+, jednak jedynie na potrzeby kryzysu, który był, ale nie na potrzeby kryzysu, który może pojawić się z innych powodów” - wskazał Mironczuk.
Dodał, że istnieją obszary mniej transparentne i niedoregulowane np. sieci handlowe, stacje benzynowe czy dostawcy internetu.
„Biorąc jako przykład kredyty hipoteczne, obecnie koszty za używanie pożyczonego kapitału, czyli odsetki, oscylują na poziomie między pięć a siedem proc. Zestawiając to z wymaganiami wspomnianych firm pożyczkowych, warunki stawiane przez bank wydają się korzystne” - zauważył.
Warsztat odbył się 24 czerwca 2017 r. w ramach projektu Prasowa Akademia Pieniądza XXI (PAP21), który Polska Agencja Prasowa realizuje przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.
Przypominamy, że na szkolenie e-learningowe dziennikarze mogą się cały czas zapisywać pod adresem http://pap21.pl/. Zachęcamy także do zaliczania kolejnych wykładów publikowanych na platformie PAP21.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.10.2017, 18:48 |
Źródło informacji | Kurier PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
Firma Lisner ogłosiła wycofanie jaj pochodzących od kur utrzymywanych w klatkach ze wszystkich swoich produktów. Decyzja ta wpisuje się w ogólnoeuropejski trend ograniczania stosowania tego typu jaj i odpowiada na rosnące oczekiwania konsumentów oraz wymogi zrównoważonego rozwoju.- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner
-
Image
Cognex umacnia pozycję lidera rynku przemysłowych czytników kodów, rozszerzając ofertę o dwa nowe produkty oparte na sztucznej inteligencji
Czytniki kodów DataMan 290 i DataMan 390, wspierane przez wiodącą w branży obsługę klienta, zapewniają niezrównaną niezawodność i łatwość użytkowania.- 14.01.2025, 14:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Wynajem aut w Warszawie - czy to się opłaca?
Planujesz weekendowy wypad, potrzebujesz auta zastępczego, a może szukasz elastycznego transportu na spotkanie biznesowe? Wynajem samochodu w Warszawie to uniwersalne rozwiązanie na każdą okazję. Oferując komfort, oszczędność czasu i szeroki wybór pojazdów dostosowanych do różnych potrzeb - od rodzinnych wycieczek po wsparcie dla firm - wynajem aut stał się wygodną alternatywą dla posiadania własnego pojazdu. Dowiedz się więcej o korzyściach, kosztach oraz możliwościach dostępnych w stolicy.- 14.01.2025, 12:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: dolcar.auto.pl