Newsletter

Biznes i finanse

Lato unijnego projektu Wodociągów Białostockich

27.09.2021, 08:30aktualizacja: 27.09.2021, 08:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Fragment robót przy ul. Kiemliczów
Fot. Fragment robót przy ul. Kiemliczów
Letni etap realizacji współfinansowanego przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej projektu pt. ,,Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Białegostoku i Gminy Wasilków” Wodociągi Białostockie mogą zaliczyć do udanych. Ostatnie zadania objęte harmonogramem – włącznie z tymi, o które przedsięwzięcie zostało w jego trakcie rozszerzone – przebiegają planowo.

Zaczynając od wykonywanych na białostockich ulicach (właśnie one są tymi dodatkowymi), głównie w dzielnicy Zawady: Rzędziana, Kiemliczów i Polnej – tam jest uzgadniana dokumentacja powykonawcza i przygotowywane są prace odbiorowe. Podobnie rzecz ma się na ulicach Zwierzynieckiej i Wasilkowskiej. Stan ten dotyczy zarówno współfinansowanej przez UE budowy sieci kanalizacji sanitarnej, jak i sieci wodociągowej, którą Wodociągi Białostockie realizują ze środków własnych. Jesienią wszystkie wymienione prace powinny być ostatecznie zakończone.

Część właścicieli położonych tam posesji już załatwia formalności związane z podłączeniem się do nowych linii. Oprócz oczywistych korzyści, jakie daje stały dostęp do wody wodociągowej warto też zaznaczyć zalety niemartwienia się o płynne nieczystości, które w sposób ciągły są odbierane przez sieć kanalizacji sanitarnej i transportowane do oczyszczalni ścieków. 

Do finału zmierzają ostatnie zadania prowadzone na obiektach Wodociągów Białostockich. Wyraźne zmiany już są widoczne – zarówno przy „Modernizacji stawów infiltracyjnych na terenie SUW w Wasilkowie”, jak i „Hermetyzacji i dezodoryzacji obiektów oczyszczalni ścieków”. Ich rozmach imponuje i co warto zaznaczyć – dotyczy różnych obszarów działalności przedsiębiorstwa. 

W Wasilkowie zmodernizowane, odpowiednio wyprofilowane, w pełni działające stawy infiltracyjne technologiczne ładnieją z dnia na dzień. W dużej części zazieleniły się już umocnione specjalną siatką skarpy. Stawy rezerwowe są w trakcie zaawansowanej modernizacji i też niedługo odmienią swój wygląd. Widać wyraźnie, jak odmładza się najstarszy obiekt Wodociągów Białostockich. Wszystkie roboty mają zakończyć się jesienią br.

Zmienia się też Oczyszczalnia ścieków. Faliste przykrycia komór osadników wstępnych nie tylko niwelują przenikanie uciążliwych zapachów do atmosfery, ale też nadają obiektowi jeszcze bardziej industrialne oblicze. Taki charakter oczyszczalnia zyskuje też dzięki nowym, lśniącym w słońcu instalacjom kolumn z wypełnieniem mineralnym typu lawa wulkaniczna. Odznaczają się one wysoką efektywnością usuwania odorów i substancji złowonnych. Zakończenie całego zadania planowane jest na wiosnę 2022 roku.

Nazwa beneficjenta: Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.

Tytuł projektu: Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap

Całkowita wartość projektu: 170 673 563,37 PLN netto

Dofinansowanie z UE: 108 699 239,31 PLN 

Źródło dofinansowania: Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach. 

Źródło informacji: Wodociągi Białostockie sp. z o.o.
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2021, 08:30
Źródło informacji Wodociągi Białostockie sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ