Newsletter

Lech Wałęsa chce wspierać na świecie polskich przedsiębiorców

27.06.2014, 17:39aktualizacja: 27.06.2014, 17:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na koniec sierpnia Instytut Lecha Wałęsy zapowiada międzynarodową konferencję o polskiej przedsiębiorczości. Tym samym Instytut włącza się w dyskusję na temat jej roli w sukcesie transformacji, wyzwań stojących przed polskimi firmami oraz ich szans w międzynarodowej konkurencji.

Podczas Forum Gospodarczego "25 lat odrodzenia polskiej przedsiębiorczości", które Instytut Lecha Wałęsy organizuje wspólnie z Centrum Handlowym "Ptak" 29 sierpnia w Rzgowie k. Łodzi, odbędzie się debata z udziałem noblisty, ekspertów ekonomicznych, przedsiębiorców oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządu lokalnego.

W czwartek przedstawiciele Instytutu Lecha Wałęsy i CH Ptak - kiedy w obecności byłego prezydenta zapowiadali kolejne inicjatywy na rzecz promocji polskiej przedsiębiorczości - byli pytani przez dziennikarzy m.in. o znaczenie członkostwa w Unii Europejskiej dla polskich przedsiębiorstw.

W ocenie Lecha Wałęsy organizowanie się we wspólnotach międzynarodowych i globalnych jest naturalnym procesem, wynikającym z przemian, które dokonały się w Europie po 1989 r. i procesu globalizacji.

"Powiększanie struktur wynika z konieczności naszego rozwoju, nie mieścimy się (...) w naszych krajach, stąd wchodzimy w większe struktury. Jedną - ekonomiczną - nazywamy Unia Europejska, inną - militarną - NATO. Nowe czasy wymagają myślenia globalnego. Dotyczy to także naszych przedsiębiorców, których chcę wspierać w ich rozwoju na całym świecie" - powiedział noblista.

Wałęsa nawiązał też do protestów przeciwko kapitalizmowi, które odbyły się w Europie i USA. Jak podkreślił, formułowany przez "oburzonych" postulat, zgodnie z którym potrzeba więcej kapitalistów, a nie większych kapitalistów, musi być obecny w dyskursie publicznym. Co do jednego, zdaniem byłego prezydenta, nie można mieć wątpliwości: w tym pokoleniu otworzyły się wielkie możliwości.

Według przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszarda Petru, dzięki wejściu do Unii Europejskiej staliśmy się istotnym elementem gospodarczego "ekosystemu", ale naszym problemem nadal pozostaje niedostatek kapitału. "Polska mała i średnia firma jest jak niemiecka mała. Chodzi o to, abyśmy weszli na wyższy poziom obrotów. Nie chodzi tylko o polską metkę, ale abyśmy tworzyli dobra finalne" - ocenił.

Forum Gospodarcze "25 lat odrodzenia polskiej przedsiębiorczości" odbędzie się 29 sierpnia w nowym centrum kongresowym "Ptak Expo" w Rzgowie k. Łodzi.

KONTAKT:

Zdzisław Wójcik

e-mail: zdzislaw.wojcik@ilw.org.pl

tel. (22) 622 22 20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.06.2014, 17:39
Źródło informacji Zespół Obsługi Medialnej PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii