Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, wziął dziś (tj. 4 września br.) udział w uroczystości otwarcia drogowego przejścia granicznego na granicy polsko-białoruskiej w Połowcach.
- Rozszerzenie ruchu granicznego w Połowcach jest niezmiernie ważne dla regionu - powiedział Andrzej Halicki, szef resortu administracji i cyfryzacji, podczas uroczystości przekazania nowo wybudowanych obiektów drogowego przejścia granicznego do użytku służbom granicznym i celnym. - To nie tylko ułatwienia dla podróżnych, ale i dodatkowe miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców oraz inwestycje w tym rejonie.
Zdaniem ministra Halickiego rozbudowane przejście w Połowcach zwiększy efektywność obsługi ruchu granicznego i skróci czas odpraw granicznych. Przejście ma przejąć również część ruchu granicznego z polsko-białoruskich przejść w Kuźnicy i Bobrownikach.
- Usprawnienie ruchu granicznego wpłynie na zbliżenie lokalnych społeczności poprzez podejmowanie wspólnych działań, zmierzających do wspierania rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego oraz inicjowanie kontaktów różnego typu instytucji: samorządów, placówek oświatowych lub kulturalnych - zaznaczył Andrzej Halicki.
Z początkiem kwietnia br. na drogowym przejściu granicznym w Połowcach rozpoczęto odprawy w ruchu poszerzonym. Nastąpiła zmiana statusu przejścia z bilateralnego –osobowego na międzynarodowe. Tym samym stało się ono dostępne nie tylko dla obywateli polskich i białoruskich, ale także dla obywateli innych państw. Ponadto teraz granicę przez przejście w Połowcach mogą przekraczać nie tylko samochody osobowe, lecz również samochody ciężarowe do 7,5 tony oraz autokary. Dotychczasowe drogowe przejście graniczne Połowce-Pieszczatka funkcjonowało od 1993 roku na powierzchni 650 m2 z przepustowością około 500 samochodów w obu kierunkach. Po wejściu Polski do strefy Schengen odprawy, odbywające się dotąd po stronie białoruskiej, przeniesiono na stronę polską. Podczas opracowanej w 2007 roku koncepcji rozbudowy infrastruktury granicznej przewidziano usytuowanie przejścia granicznego na powierzchni 18 ha. W ramach realizacji inwestycji zaplanowano budowę pełnej infrastruktury odpraw ruchu osobowego, towarowego i pieszego. Zakładano przepustowość przejścia na dobę w obu kierunkach to 200 samochodów ciężarowych, 2 000 samochodów osobowych oraz 50 autokarów.
Rozbudowa finansowana była m.in. ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (z tego źródła pochodzi 61 mln zł). Instytucją realizującą projekt jest Wojewoda Podlaski, a Instytucją Pośredniczącą – Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Rolę Instytucji Zarządzającej pełniło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Pozostałe źródła finansowania to budżet państwa, Program Współpracy Transgranicznej 2007-2013 PL-BY-UA w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, Fundusz Granic Zewnętrznych oraz budżet państwa.
Łączna wartość przedsięwzięcia to 178 mln zł.
W uroczystości otwarcia przejścia w Połowcach uczestniczyli również m.in. wojewoda podlaski Andrzej Meyer, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Żywno, Aleksander Averyanov, ambasador Republiki Białoruś w Polsce, Jacek Bajger, zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz Robert Tyszkiewicz, przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.09.2015, 17:16 |
Źródło informacji | MAC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |