Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAC informuje:
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że polska delegacja rządowa pod kierownictwem MAC wynegocjowała korzystne porozumienie ramowe pomiędzy krajami CEPT (kraje Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji) a Rosją w sprawie pasma 700 MHz.
Delegacja rządowa pod przewodnictwem MAC złożona z ekspertów z Instytutu Łączności, UKE oraz przedstawicieli członków sektorowych ITU wzięła udział w konferencji przygotowawczej do WRC-15 (zaplanowanej na listopad br.). Jednym z głównych punktów istotnych dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym dla Polski, była kwestia wynegocjowania jak najbardziej korzystnych warunków technicznych dla swobodnego wykorzystania pasma 700 MHz z Federacją Rosyjską, Białorusią i Ukrainą. Niezbędne było bowiem ustalenie, jeszcze przed kolejną Światową Konferencją WRC-15, jak powinny być określone warunki techniczne pomiędzy służbą ruchomą oraz systemami radiolokacji lotniczej używanymi w tym paśmie w Rosji, Białorusi i Ukrainie.
W celu rozwiązania problemu kompatybilności niezbędne było wynegocjowanie, w pierwszej kolejności, z administracją Federacji Rosyjskiej porozumienia określającego warunki techniczne. Polsce i innym krajom europejskim sąsiadującym z Rosją (Finlandia, Szwecja, Norwegia, Litwa, Łotwa) szczególnie zależało na ustaleniu tej kwestii jeszcze przed Konferencją WRC-15, aby wynegocjować jak najbardziej korzystne warunki.
Polska delegacja, dzięki zaangażowaniu w prace eksperckie w ITU, doprowadziła do wynegocjowania z Federacją Rosyjską jednej, wspólnej dla zainteresowanych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, tzw. umowy ramowej. Umowa ramowa to podstawa dla wielostronnej koordynacji i ma stanowić bazę (punkt odniesienia) przy zawieraniu w przyszłości umów bilateralnych z Rosją w odniesieniu do pasma 700. Określa ona minimalne warunki dla koordynacji, które mogą być jeszcze lepsze na gruncie umów bilateralnych.
Zawieranie umów bilateralnych z Rosją indywidualnie przez zainteresowane kraje skutkowałoby wynegocjowaniem dużo mniej korzystnych warunków. Kluczowe w tej sprawie były badania kompatybilnościowe przeprowadzone przez polski Instytut Łączności, które zostały wykorzystane jako punkt wyjścia przy wypracowaniu wspólnego stanowiska krajów europejskich oraz główny argument w dyskusji z Rosją.
Umowa ma jeszcze zostać zaakceptowana formalnie przed WRC-15 przez obie organizacje regionalne (CEPT i RCC).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.04.2015, 12:07 |
Źródło informacji | MAC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |