Newsletter

MAC ws. szybkiego internetu (komunikat)

09.03.2015, 12:45aktualizacja: 09.03.2015, 12:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Wyznaczenie dokładnych miejsc, gdzie aktualnie nie ma infrastruktury umożliwiającej dostęp do internetu szerokopasmowego (czyli o prędkości co najmniej 30 Mb/s) będzie możliwe dzięki konsultacjom społecznym, które rozpoczną się 16 marca br.

Przedmiotem konsultacji, ogłaszanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, będą białe obszary NGA (Next Generation Access), czyli miejsca, gdzie nie ma infrastruktury umożliwiającej dostęp do internetu szerokopasmowego. „Przeprowadzimy je tak szczegółowo, jak nikt w Europie. Weryfikując białe plamy weźmiemy pod uwagę każdy adres, każdy dom, a nie większy obszar”. – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Będą to pierwsze tak szczegółowe konsultacje, ponieważ białe obszary NGA zostały wyznaczone z dokładnością do poziomu adresu budynku, a nie do miejscowości. Białe obszary NGA to obszary, gdzie szerokopasmowe usługi NGA nie są obecnie dostępne i gdzie inwestorzy prywatni nie planują budowy takiej infrastruktury w ciągu 3 najbliższych lat.

Minister mówił, że zebranie planów inwestycyjnych ma na celu sprawdzenie miejsc, gdzie przedsiębiorcy będą inwestować w infrastrukturę NGA ze środków własnych. „Chodzi o zwiększenie zasięgu szybkiego internetu poprzez uzupełnianie się inwestycji prywatnych i publicznych. Po zidentyfikowaniu tych punktów będziemy mogli efektywnie wydać pieniądze i umożliwić dostęp do szybkiego internetu tam, gdzie jest on potrzebny. Po zakończeniu konsultacji, w III kwartale br. planowane jest ogłoszenie konkursu w ramach I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa „Powszechny dostęp do szybkiego internetu”.” – powiedział szef MAC.

Konsultacje społeczne odbywać się będą poprzez:

- weryfikację listy obszarów białych NGA;

- zebranie trzyletnich planów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury szerokopasmowej NGA.

Aktualna lista obszarów białych NGA (adresów) została przygotowana dla Ministerstwa na podstawie danych z inwentaryzacji Prezesa UKE przeprowadzonej w 2014 roku. Po zakończeniu konsultacji społecznych (połowa maja) na liście obszarów białych NGA zostaną uwzględnione wyniki inwentaryzacji z 2015 roku.

Na liście nie ma miejscowości, w których jeszcze trwa realizacja projektów budowy sieci NGA współfinansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy 2007-2013. W takim przypadku w chwili obecnej nie ma możliwości zidentyfikowania poszczególnych adresów jako obszarów „białych” lub „czarnych” NGA. Będą one mogły wrócić do puli obszarów białych po zakończeniu realizacji projektów.

Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej interwencja publiczna w sieci szerokopasmowe może odbywać się jedynie na obszarach, na których takie sieci nie istnieją i najprawdopodobniej nie powstaną na zasadach komercyjnych w ciągu 3 lat. Właśnie dlatego należy przeprowadzić otwarte konsultacje społeczne.

Weryfikacja obszarów białych

Konsultacje listy obszarów białych NGA mają na celu:

1. sprawdzenie czy lista jest kompletna – czy na liście zostały uwzględnione wszystkie obszary białe;

2. sprawdzenie czy obszary białe NGA zostały prawidło wyznaczone – czy na liście są tylko te miejsca, gdzie rzeczywiście nie ma infrastruktury NGA.

Może wziąć w nich udział każdy, u kogo w budynku nie ma szybkiego Internetu. Dzięki specjalnej mapce, opracowanej przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, z zaznaczonymi obszarami białymi (z dokładnością do budynku) każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić czy jego adres został zakwalifikowany jako biały obszar NGA, a jeśli uzna, że klasyfikacja jest błędna, będzie mógł zgłosić uwagi. Dostęp do mapy nie będzie wymagał logowania.

Wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie www.mac.gov.pl/szybki-internet. Strona, podobnie jak konsultacje, zostanie uruchomiona 16. marca br.

Zbieranie planów inwestycyjnych

W serwisie www.mac.gov.pl/szybki-internet od 16. marca br będzie można zgłosić także plan inwestycyjny.

Zebranie planów inwestycyjnych ma na celu sprawdzenie gdzie przedsiębiorcy będą inwestować w infrastrukturę NGA ze środków własnych. Takie obszary nie będą mogły uzyskać dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Chodzi przede wszystkim o to, by środki publiczne nie konkurowały z kapitałem prywatnym, lecz uzupełniały się wzajemnie, zwiększając tym samym zasięg szybkiego internetu.

Zbieranie planów inwestycyjnych odbywa się za pośrednictwem funkcjonującego już od 2010 r. Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS). W tym systemie przedsiębiorcy telekomunikacyjni przekazują dane o infrastrukturze w ramach inwentaryzacji prowadzonej przez UKE.

Do końca 2018 roku w ramach I osi PO PC powinno zostać ogłoszonych 4 konkursy. „W tym pierwszym, ogłaszanym jesienią konkursie może to być ok. 180 projektów”. – powiedział minister Halicki.

Podczas konferencji minister Halicki przypomniał też, że do końca 2015 roku powinno powstać ponad 45 tys. sieci. Do tej pory w ramach Regionalnych Sieci Szerokopasmowych (RSS) wybudowano 18 275,58 km. Docelowo w ramach tylko RSS ma powstać 30 007,79 km. Obecnie ok. 8 000 km jest w budowie, a do wybudowania pozostało jeszcze ok. 4 000 km.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.03.2015, 12:45
Źródło informacji MAC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii