Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Firma zainwestowała w rozbudowę polskiego zakładu produkcyjnego około 200 milionów euro. Dotychczas w Niepołomicach produkowano tylko ciężkie samochody ciężarowe, teraz zakład będzie produkował także pojazdy lekkie i średnie. Po przebudowie z linii montażowej będzie zjeżdżać około 300 pojazdów i kabin dziennie w systemie trzyzmianowym.
„MAN jest związany z Polską poprzez fabryki w Starachowicach, Poznaniu oraz centrum serwisowe w Wolicy. Dziś oddajemy rozbudowany zakład w Niepołomicach. Głęboko zrestrukturyzowaliśmy naszą sieć produkcyjną, dzięki czemu staniemy się znacznie bardziej konkurencyjni w tych trudnych czasach” - przekonywał Alexander Vlaskamp, prezes zarządu MAN Truck & Bus SE.
W ramach rozbudowy powstała hala o powierzchni 32 tys. metrów kw. przeznaczona do produkcji kabin oraz hala o powierzchni 10 tys. metrów kw. pod Centrum Modyfikacji Ciężarówek i montaż końcowy.
Szkolenia nowych pracowników w zakresie systemów i narzędzi odbyło się w centrali firmy w Monachium, co miało zapewnić jednolite standardy w sieci produkcyjnej.
„Niepołomice to zakład o wysokim stopniu efektywności i kwalifikacji. Jest tu montowanych około dwóch trzecich wszystkich ciężarówek MAN i kabin pojazdów ciężarowych. Ponadto dzięki zmodyfikowanym ciężarówkom oferujemy pojazdy dostosowane do indywidualnych potrzeb naszych klientów” - informował Michael Kobriger, członek zarządu ds. produkcji i logistyki w MAN Truck & Bus SE.
Podczas ceremonii otwarcia z udziałem polityków, władz lokalnych i zaproszonych gości Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.
„Powiększenie fabryki to znakomita wiadomość dla całego przemysłu motoryzacyjnego w kraju, gdyż dzięki niej wzrasta poziom innowacji nie tylko regionu, ale i całego kraju” - napisał premier.
Tomasz Tomala, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury, w imieniu Andrzeja Adamczyka podkreślił „duże znaczenie fabryki ciężarówek dla wielu firm z Niepołomickiej strefy inwestycyjnej i dla samych Niepołomic”. Obecnie w zakładzie pracuje łącznie ponad 2,6 tys. pracowników - trzykrotnie więcej niż przed rozbudową.
Największa fabryka MAN w Monachium jest obecnie w trakcie przebudowy pod kątem elektryfikacji. Już w przyszłym roku rozpocznie się tam seryjna produkcja pierwszego MAN eTruck. W przyszłości elektryczne ciężarówki będą zjeżdżać także z linii montażowych w Niepołomicach.
„Ciągle rozwijamy silniki Diesla, które będziemy oferować jeszcze dekadę. Równolegle pracujemy nad napędem elektrycznym. W 2024 r. w Monachium powstanie pierwsza ciężarówka elektryczna. Z Niepołomic pierwszy eTruck wyjedzie w 2027 r.” - zapowiedział Alexander Vlaskamp.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.05.2023, 14:04 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
Firma Lisner ogłosiła wycofanie jaj pochodzących od kur utrzymywanych w klatkach ze wszystkich swoich produktów. Decyzja ta wpisuje się w ogólnoeuropejski trend ograniczania stosowania tego typu jaj i odpowiada na rosnące oczekiwania konsumentów oraz wymogi zrównoważonego rozwoju.- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner