Newsletter

MC: ESA – technologia i edukacja razem w walce ze smogiem (komunikat)

09.10.2019, 22:08aktualizacja: 09.10.2019, 22:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Ponad 300 szkół ze stacjami pomiarowymi, przeszło trzy tysiące przeszkolonych nauczycieli i niemal 51 tysięcy uczniów objętych edukacją – to najkrótsze podsumowanie dotychczasowych efektów projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).

ESA to projekt, który od lutego 2018 r. – pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji – realizuje NASK. Obejmuje dwa zadania. Pierwsze to instalacja mierników zanieczyszczenia powietrza (SMOG) oraz tablic i ekranów informacyjnych w szkołach. Drugie – prowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do dzieci, młodzieży, rodziców oraz społeczności lokalnych.

Nowe (eko)technologie

Jedną z pierwszych szkół, która przystąpiła do ESA był Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim. To właśnie tam w środę odbyła się prezentacja dotychczasowych efektów projektu oraz podpisanie porozumienia o współpracy z firmą Microsoft dotyczącego w szczególności wspólnej realizacji prototypu predykcji zanieczyszczenia. W uroczystości wziął udział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– ESA doskonale trafia w potrzebę rozmawiania o smogu i walki z nim. Batalię z zanieczyszczeniami powietrza może i powinna wspierać technologia – powiedział szef MC. – Dane z zainstalowanych w szkołach mierników zanieczyszczenia powietrza (SMOG) są wysyłane do NASK za pośrednictwem internetu lub Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), jeśli szkoła jest już do niej podłączona – przypomniał minister cyfryzacji.

Jak przypomniał minister Marek Zagórski – program Edukacyjnej Sieci Antysmogowej pomaga wykorzystać nowoczesne urządzenia pomiarowe i technologie telekomunikacyjne do pomiarów zanieczyszczeń oraz do edukacji młodzieży i lokalnych społeczności na temat sposobów przeciwdziałania smogowi.

Rezultaty pomiarów są również publikowane w internecie na stronie projektu: https://esa.nask.pl/ Partnerem merytorycznym ESA jest Polski Alarm Smogowy.

Sztuczna inteligencja vs. smog

Do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej dołącza firma Microsoft. Podczas uroczystości w Makowie Mazowieckim, w obecności ministra cyfryzacji, jej przedstawiciele podpisali z NASK porozumienie o współpracy w ramach ESA. Wspólne działania w szczególności mają dotyczyć realizacji prototypu predykcji zanieczyszczenia. Będzie to system, wykorzystujący sztuczną inteligencję i chmurę obliczeniową do prognozowania zanieczyszczenia powietrza w konkretnych lokalizacjach.

– Rozpoczął się już okres grzewczy, co oznacza, że wszyscy coraz wyraźniej widzimy jak bardzo potrzebna jest walka ze smogiem. NASK, w oparciu o możliwości jakie daje szkołom OSE, będzie aktywnie wspierał infrastrukturalne działania związane z rozwojem sieci mierników zanieczyszczenia powietrza, które dadzą lokalnym społecznościom szansę samodzielnej obserwacji sytuacji w ich okolicy – powiedział Bartłomiej Klinger, dyrektor ds. Projektów Administracyjno-Edukacyjnych NASK. – Zapraszam do współpracy wszystkich, którzy na swoim terenie chcą wesprzeć nasze działania – firmy, urzędy, szkoły – dodał.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) już dziś obejmuje 337 szkół, które stale mierzą poziom zanieczyszczenia powietrza i wspierają rozwój wiedzy o sposobach ochrony czystego powietrza.

W sezonie 2018/19 (styczeń – marzec) w ramach projektu 209 szkół zostało objętych edukacją. Eksperci przeszkolili 3093 nauczycieli. W zajęciach, warsztatach i akcjach informacyjnych wzięło udział 50 598 uczniów, 33963 rodziców i opiekunów oraz 923 mieszkańców miejscowości w pobliżu zaangażowanych szkół.

Aby pomóc gminom włączyć się do projektu NASK pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji rozpoczyna nowy, poszerzony program „Razem dla czystego powietrza”, który ma na celu mobilizację gmin do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.10.2019, 22:08
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ