Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o swoim pojeździe, ale nie wiesz gdzie zapytać!
Dane gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) będą dostępne nie tylko dla urzędników, ale też dla obywateli. Ministerstwo Cyfryzacji w ramach modernizacji CEPiK 2.0 uruchomiło bezpłatną e-usługę „Mój Pojazd”. Właściciele zyskali dostęp do informacji gromadzonych w bazie CEPiK na temat własnych pojazdów. Jedyny warunek to posiadanie Profilu Zaufanego (eGO).
Nie pamiętasz kiedy kończy się ważność badania technicznego albo polisy OC? Chcesz sprawdzić szczegółowe dane techniczne? A może chcesz zobaczyć przebieg swojego auta?
Teraz to żaden problem!
Już teraz w jednym miejscu, za darmo i bez wychodzenia z domu, poznasz dziesiątki istotnych informacji o posiadanych pojazdach, które gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów. „Mój Pojazd” znajdziesz w zakładce „Kierowcy i pojazdy” na stronie www.obywatel.gov.pl. Po zalogowaniu się do usługi za pomocą swojego Profilu Zaufanego, zobaczysz m.in.:
- dane o pojeździe, w tym: marka, typ, nr vin, data pierwszej rejestracji, termin badania technicznego;
- dane techniczne pojazdu, w tym: pojemność i moc silnika, liczba miejsc, dopuszczalna masa całkowita, rozstaw osi;
- dane o zdarzeniach związanych z pojazdem, w tym wyrejestrowanie i zbycie;
- dane o zawartej polisie, w tym datę zawarcia i wygaśnięcia, nazwę zakładu ubezpieczeń;
… i wiele innych, przydatnych informacji.
Wszystkie dane można wygodnie wyeksportować do pliku PDF. To przydatne np. gdy sprzedajemy pojazd.
W przyszłości „Mój Pojazd” będzie rozszerzany o kolejne funkcjonalności. Już wkrótce w usłudze będziesz mógł zobaczyć całą historię zdarzeń związanych z Twoim samochodem – umieszczoną na „osi czasu”. Zobaczysz również te pojazdy, które miałeś w przeszłości.
Zakres danych dostępnych o pojeździe również będzie rozwijany – od czerwca w Centralnej Ewidencji Pojazdów będą gromadzone informacje o szkodach, które także zostaną pokazane w usłudze.W przyszłości planowane są kolejne usługi bazujące na danych z rejestrów centralnych, takie jak „Sprawdź swoje uprawnienia”, „Uprawnienia kierowcy” czy „Przypomnij o terminach” – powiadomienia mailem o nadchodzących terminach np. badań technicznych i polisy OC.
E-usługa „Mój Pojazd” została stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki. To kolejny etap modernizacji systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców do wersji 2.0 i realizacja polityki otwierania danych z rejestrów państwowych. Oprócz usługi „Mój Pojazd” obywatele mogą korzystać z e-usług: „Historia Pojazdu”, „Bezpieczny Autobus” oraz „Sprawdź swoje punkty karne’, a kolejne e-usługi dla zmotoryzowanych będą uruchamiane wraz z postępem prac przy modernizacji CEPiK 2.0.
Profil Zaufany (eGO) to darmowe narzędzie służące do weryfikacji tożsamości obywateli w kontaktach z administracją. Profil pozwala m.in. na załatwianie spraw urzędowych w elektronicznych serwisach urzędów oraz w systemach ePUAP, PUE ZUS czy CEIDG.
Obecnie liczba Profili Zaufanych (eGO) przekroczyła 1,4 mln. Bez wychodzenia z domu mogą go dziś zakładać klienci platformy usług pocztowych Envelo oraz siedmiu czołowych banków detalicznych. PZ można też zdobyć w sposób tradycyjny. W tym celu należy zarejestrować się online, a następnie odwiedzić jeden w wybranych urzędów w celu potwierdzenia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.02.2018, 11:26 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |