Newsletter

ME: Podpisanie umowy na dofinansowanie polsko-słowackiego interkonektora gazowego (komunikat)

20.12.2017, 17:17aktualizacja: 20.12.2017, 17:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Energii informuje:

Operatorzy systemów przesyłowych gazu w Polsce i Słowacji, spółki GAZ-SYSTEM oraz Eustream, 18 grudnia 2017 r. podpisały z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci umowę o dofinansowanie prac budowlanych dla transgranicznego gazociągu łączącego oba państwa. – To kolejny milowy kamień na drodze do powstania gazowego korytarza północ-południe – komentują wiceminister energii Michał Kurtyka i Piotr Naimski – Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii podkreśla, że projekt interkonektora między Polską a Słowacją wpisuje się w regionalną politykę energetyczną UE, opierającą się na zasadach współpracy i konkurencyjności. - Wraz z planowaną rozbudową wewnętrznego systemu przesyłowego w Polsce, a także rozbudową połączeń w Europie Środkowo-Wschodniej, projekt ten przyczyni się do stworzenia silnego i stabilnego regionalnego rynku, którego bezpieczeństwo będzie oparte na zróżnicowanych źródłach gazu. Jest również ważne z punktu widzenia strategicznych wspólnych interesów państw Grupy Wyszehradzkiej i inicjatywy Trójmorza – przekonuje Kurtyka.

Minister Piotr Naimski dodaje, że dzięki realizacji tej inwestycji rynki Polski i Słowacji będą miały szansę na integrację. - Wraz z ukończeniem projektu Baltic Pipe - w 2022 r. - firmy działające w regionie uzyskają dostęp zarówno do Terminala LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, jak również do gazu ze złóż norweskich - zaznacza. – Z kolei Polska zyska nowe możliwości importu w razie kryzysu gazowego. To ważny element wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa i całej Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje Pełnomocnik.

Zgodnie z podpisaną umową bezzwrotne dofinansowanie w formie grantu do podziału dla obu inwestorów opiewa na kwotę blisko 108 mln euro i zostało przyznane przez Komisję Europejską w lutym tego roku. Podpisanie trójstronnej umowy było warunkiem koniecznym dla skorzystania z finansowania. Jego źródłem jest unijny instrument finansowy Łącząc Europę - CEF (ang. Connecting Europe Facility), który umożliwia dofinansowanie realizacji Projektów wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej – PCI (ang. Project of Common Interest).***

Jakie są zalety połączenia międzysystemowego Polska-Słowacja? Inwestycja przyniesie szereg korzyści, zarówno dla rynku wewnętrznego obu krajów, ale także w ujęciu regionalnym:

- eliminacja „wąskich gardeł” – obecnie brakuje bezpośredniego połączenia gazowego między Polską a Słowacją. Interkonektor Polska-Słowacja będzie częścią korytarza Północ-Południe, łączącego terminal LNG w Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem LNG w Chorwacji. Połączenie Polska-Słowacja wraz z powyżej wymienionymi projektami i inicjatywami jest szansą na dywersyfikację źródeł gazu dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, co zmniejszy zależność od jednego dostawcy gazu, jak obecnie ma to miejsce w całym regionie.

- rozwój wewnętrznego rynku energii – budowa połączenia Polska-Słowacja będzie kolejnym krokiem w kierunku rozwoju stabilnego wewnętrznego rynku energii w Unii Europejskiej. Infrastruktura gazowa jest warunkiem koniecznym dla dalszej integracji efektywnego rynku gazu.

- zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu dla państw Europy Środkowo-Wschodniej. Połączenie Polska-Słowacja tworzy podstawy dla wdrażania zasad solidarności energetycznej w Unii Europejskiej. Możliwość przesyłu gazu do Polski, Słowacji i innych państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej z nowych źródeł, takich jak Norwegia czy światowy rynek LNG zwiększy bezpieczeństwo gazowe w regionie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)kom/ mbiel/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.12.2017, 17:17
Źródło informacji ME
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii