Newsletter

MF: Estonia dołączyła do koalicji na rzecz europejskiej solidarności podatkowej (komunikat)

01.10.2020, 18:37aktualizacja: 01.10.2020, 18:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF informuje:

- Ministrowie finansów Polski i Estonii Jan Sarnowski oraz Martin Helme podpisali w Tallinie deklarację o pogłębionej współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT.

- W trakcie wspólnych rozmów nasza delegacja przedstawiła założenia wdrażanego w Polsce modelu estońskiego CIT.

- Podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych, który zainicjował premier Mateusz Morawiecki.

„Państwa muszą ściśle ze sobą współpracować, aby skutecznie zapobiegać próbom unikania opodatkowania i razem zwalczać oszustwa. Dlatego podpisaliśmy dziś z Estonią deklarację o pogłębionej współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Pozwoli ona na transfer wiedzy i technologii między naszymi państwami, szczególnie algorytmów pozwalających na wykrywanie podatkowych przestępców. Inne państwa regionu chcą brać przykład z Polski i wdrażać sprawdzone u nas rozwiązania. Skorzysta również Polska. Deklaracja umożliwi również automatyczną wymianę informacji o obrocie między Polską a Estonią.” – powiedział wiceminister Jan Sarnowski

Deklaracja to kolejny etap współpracy w ramach europejskiej solidarności podatkowej

Ważne dla dalszego zwiększania efektywności administracji podatkowej, również w Polsce, jest zapewnienie jej szybkiego dostępu do danych na temat obrotu pomiędzy państwami. Technologiczna współpraca zamiast konkurencji między państwami, to właśnie istota solidarności podatkowej, a to jest wartość, którą Polska chce uczynić standardem w całej Unii Europejskiej. Realizując zainicjowany przez premiera Morawieckiego projekt budowy koalicji państw skupionych wokół idei solidarności podatkowej, Polska proponuje państwom Europy zawieranie dwustronnych umów o pogłębionej współpracy, które będą tworzyć ramy dla przyspieszonego transferu wiedzy, technologii i informacji podatkowych. W takim też duchu odbyło się spotkanie z przedstawicielami resortu finansów Estonii i Polski w Tallinie, w trakcie którego dzielono się informacjami na temat naszych doświadczeń we wdrażaniu narzędzi uszczelniających, które służą do walki z oszustami podatkowymi.

Estonia jak estoński CIT

Duże zainteresowanie w Tallinie wzbudziło polskie rozwiązanie estońskiego CIT. Polska jest ambasadorem estońskich rozwiazań w krajach Międzymorza. Od stycznia 2021 r. jako pierwszy duży kraj Unii Europejskiej wdroży ten system rozliczenia podatku, który jest silnie proinwestycyjny oraz tani i prosty w obsłudze dla przedsiębiorców. Polskim modelem wdrożenia estońskiego CIT zainteresowana jest m. in. Ukraina, której służba skarbowa blisko współpracuje nad tym projektem z Ministerstwem Finansów.

Najważniejsze rozstrzygnięcia estońskiego CIT dostosowanego do potrzeb polskiego biznesu przedstawił dzisiaj w Tallinie wiceminister Jan Sarnowski.

Estoński CIT to:

- brak podatku tak długo, jak zysk pozostaje w firmie,

- brak odrębnej rachunkowości podatkowej i minimum obowiązków administracyjnych,

- prostota - podatnik stosuje łatwiejsze zasady opodatkowania, oparte na przepisach o rachunkowości.

Więcej informacji na temat estońskiego CIT znajduje się w komunikacie na stronie MF. Link do komunikatu: https://www.gov.pl/web/finanse/efekt-konsultacji-z-biznesem--estonski-cit

Idea europejskiej solidarności przynosi efekty

Estonia to kolejny kraj, z którym Polska zacieśnia współpracę podatkową. W czerwcu 2020 r. w Bratysławie podpisano wspólną deklarację ze Słowacją. Kilka tygodni później takie porozumienie podpisano z Ukrainą w Kijowie a na początku września - z Czechami i Węgrami, w ramach wspólnej deklaracji Grupy Wyszehradzkiej. Dziś do koalicji dołączyła również Estonia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.10.2020, 18:37
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ