Newsletter

MF: KAS i Policja rozbiły hazardową grupę przestępczą. Zatrzymały 50 podejrzanych, zlikwidowały 382 nielegalne salony gier (komunikat)

27.03.2023, 11:01aktualizacja: 27.03.2023, 11:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

Śląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Policja prowadzą śledztwo w sprawie organizowania nielegalnych gier hazardowych.

Śledczy zatrzymali już 50 podejrzanych, zlikwidowali 382 nielegalne salony gier i zabezpieczyli 2196 automatów do gier.

Członkowie rozbitej grupy przestępczej zarobili na nielegalnym hazardzie ponad 157 mln zł.

Od 2014 r. śląscy policjanci prowadzą jedno z największych i najbardziej zawiłych śledztw w sprawie organizowania nielegalnych gier hazardowych. Śledczy zatrzymali już 50 podejrzanych, zlikwidowali 382 nielegalne salony gier i zabezpieczyli 2196 automatów. Członkowie rozbitej grupy przestępczej zarobili na nielegalnym hazardzie nie mniej niż 157 mln zł.

W 2019 r. do policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach dołączyli funkcjonariusze KAS ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Funkcjonariusze weszli wtedy do siedzib kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych, wchodzących w skład grupy. Zabezpieczyli dokumentację ewidencji zysków z automatów w nielegalnych salonach gier, elektroniczne nośniki danych, gotówkę oraz nielegalne automaty. Był to dopiero początek sprawy, nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej.

W toku śledztwa przesłuchano ponad 1000 osób, przeprowadzono oględziny ponad 100 nośników informatycznych i przeanalizowano obszerną dokumentację księgowo-rachunkową.

Policjanci rozpracowali mechanizm, skalę przestępczego procederu i hierarchię grupy – podział i zakres ról jej poszczególnych członków.

Rozbita grupa przestępcza działała w latach 2011-2020 na terenie 15 województw. Główni organizatorzy kierowali rozbudowaną siatką. Zyski z nielegalnego hazardu oszacowano na przynajmniej 157 mln zł. Podejrzani lokowali swoje dochody m.in. w nieruchomościach oraz wprowadzali je do obrotu gospodarczego, np. nabywali udziały spółek. W niektórych przypadkach sprawcy przenosili majątek na osoby niezwiązane bezpośrednio z grupą.

Dzięki współpracy KAS i Policji, zatrzymano 50 podejrzanych oraz zabezpieczono ich majątki o szacowanej wartości ponad 25 mln zł – m.in. nieruchomości, luksusowe przedmioty, gotówkę oraz środki na rachunkach bankowych.

Funkcjonariusze zlikwidowali 382 nielegalne salony gier, zabezpieczyli 2196 automatów do gier. Obszerny materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania nielegalnych gier hazardowych i prania brudnych pieniędzy.

10 osób trafiło za to do aresztu, a pozostałe 40 objęto dozorem Policji oraz zakazem kontaktowania się ze sobą. Podejrzanym grożą kary do 15 lat więzienia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ kmz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.03.2023, 11:01
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii