Newsletter

Biznes i finanse

MF: Podatki 2015 – 2022. Korzystne zmiany dla Polaków (komunikat)

02.07.2022, 13:24aktualizacja: 02.07.2022, 13:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

•W ostatnich latach rząd wprowadził wiele korzystnych zmian podatkowych dla milionów Polaków:

•Stawka podatku PIT na skali podatkowej zmniejszyła się najpierw z 18% do 17%, a od lipca 2022 roku do zaledwie 12%;

•Jednocześnie rząd znacząco podniósł próg podatkowy – z 85 528 zł do 120 000 zł – powyżej którego płaci się wyższy podatek;

•Równocześnie kwota wolna od podatku wzrosła blisko dziesięciokrotnie do 30 tys. zł.

•Dodatkowo wprowadzony został PIT-0 dla młodych, dla powracających na stałe do Polski, dla rodzin 4+ i dla pracujących seniorów.

•Zmniejszyły się także stawki podatku CIT dla małych podatników – w 2017 r. z 19% do 15%, a w 2019 r. z 15% do 9%.

•Dzięki tarczom antyinflacyjnym zmniejszyły się także obciążenia związane z podatkiem VAT i akcyzą.

•Wprowadzone zostały także rozwiązania korzystne dla przedsiębiorców takie jak SLIM VAT czy Krajowy System e-Faktur i wiele nowoczesnych e-usług.

•Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom udało się znacznie zmniejszyć lukę VAT i uszczelnić system podatkowy.

„Zmiany, które od lat są realizowane w Ministerstwie Finansów, mają uczynić podatki nie tylko niższymi, ale równocześnie bardziej sprawiedliwymi i przyjaznymi w płaceniu. Sukcesywnie i skutecznie odwracamy logikę fiskalną, która funkcjonowała jeszcze w 2015 roku i powodowała, że obciążenia podatkowo-składkowe osoby zarabiającej na umowie o pracę 2000 zł procentowo w stosunku do kosztów pracy były podobne jak u osoby zarabiającej 22 000 zł. Taki stan rzeczy był nie do zaakceptowania, dlatego na umowie o pracę wprowadzamy prawdziwą progresję podatkową, sukcesywnie obniżamy podatki słabiej zarabiającym, a ci zarabiający najmniej podatku PIT nie płacą wcale. Ponadto aktywnie reagujemy na niestabilną sytuację międzynarodową, wprowadzamy tarcze antyinflacyjne, chroniące szczególnie mocno najbardziej wrażliwe grupy”

– mówi Artur Soboń, wiceminister finansów.

W latach 2015 – 2022 zostało wprowadzonych wiele zmian podatkowych, dzięki którym Polacy płacą niższe podatki. Korzystne rozwiązania dotyczą wszystkich najważniejszych podatków – PIT, CIT i VAT.

Od października 2019 r. została zmniejszona stawka podatku PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej z 18% do 17%. Wprowadzony został także PIT-0 dla osób poniżej 26 r. życia. Od 2022 r., dzięki nowym rozwiązaniom niższa stawka PIT w skali podatkowej będzie wynosić zaledwie 12%. Dodatkowo kwota wolna wzrosła w 2022 roku do 30 tys. zł. Wprowadzony został również PIT-0 dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów i dla powracających.

W ostatnich latach znacznie zmniejszyły się także stawki podatku CIT dla małych podatników. W 2017 r. stawka zmniejszyła się z 19% do 15%. Kolejna obniżka nastąpiła dwa lata później – w 2019 r. stawka dla małych podatników zmniejszyła się do zaledwie 9%.

Aby zmniejszyć obciążenia w podatku VAT i akcyzie oraz złagodzić skutki inflacji wprowadzone zostały tarcze antyinflacyjne. W ramach tarcz obniżono do minimum akcyzę na paliwa silnikowe, lekki olej opałowy i energie elektryczną. Zwolniono z akcyzy sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Zwolniono również z podatku od sprzedaży detalicznej sprzedaż paliw silnikowych. Obniżone zostały również stawki podatku VAT m. in. na żywność, środki wspomagające produkcję rolniczą, gaz, energię i paliwa.

Wprowadzone zostało także wiele rozwiązań i ulg podatkowych z myślą o przedsiębiorcach, takich jak SLIM VAT – czyli pakiet zmian poprawiających płynność finansową firm i upraszczających rozliczenia VAT, czy Krajowy System e-Faktur. Przedsiębiorcy mogą korzystać z nowych ulg takich jak ulga na prototyp, na robotyzację, na innowacyjnych pracowników, na ekspansję, czy ulga na IPO.

Uszczelniliśmy system podatkowy i znacznie zmniejszyliśmy lukę VAT. Według szacunków Ministerstwa Finansów luka VAT zmalała z 24,1% w 2015 r. do 4,3% w 2021 r. W ostatnich latach odnotowaliśmy także znaczny wzrost wpływów podatkowych do budżetu państwa.

Projektując i wdrażając nowe rozwiązania podatkowe w centrum uwagi stawiamy naszych klientów – czyli podatników. Wsłuchujemy się w ich potrzeby, budujemy partnerskie relacje i wspieramy w wykonywaniu obowiązków podatkowych. Dedykujemy im kolejne nowoczesne e-usługi i dostosowujemy administrację skarbową do ich oczekiwań. Rosnąca popularność naszych rozwiązań takich jak e-Urząd Skarbowy czy usługa Twój e-PIT i pozytywne wyniki badania satysfakcji podatników po wizycie w urzędzie skarbowym pokazują, że zmierzamy we właściwym kierunku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ms/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.07.2022, 13:24
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ