Newsletter

MF: Polska proponuje Europie ściślejszą współpracę w zwalczaniu mafii VAT (komunikat)

29.01.2020, 15:26aktualizacja: 29.01.2020, 15:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF informuje:

Polska proponuje Europie ściślejszą współpracę w zwalczaniu mafii VAT

- Z inicjatywy polskiego rządu w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji podatkowych krajów UE, dotyczące pogłębionej współpracy w zwalczaniu oszustw podatkowych.

- W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 21 państw UE.

- Uczestnicy spotkania zgodzili się co do konieczności pogłębienia dwustronnej współpracy między państwami, w szczególności transferu wiedzy i technologii służącej wykrywaniu mafii VAT.

Dzisiejsze spotkanie stanowi kolejny etap realizacji programu zacieśniania współpracy między krajami UE w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych, zainicjowanego latem 2019 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele 21 państw UE którzy przyjęli zaproszenie ministra finansów Tadeusza Kościńskiego i wzięli udział w debacie na temat polskiej inicjatywy.- „By skutecznie i całkowicie ograniczyć luki VAT w państwach UE i efektywnie zwalczać międzynarodową przestępczość podatkową, potrzebna jest pogłębiona współpraca pomiędzy państwami UE. Procesy dziejące się na poziomie Unii Europejskiej wymagają uzupełnienia i poszerzenia na szczeblu międzypaństwowym. Jeśli będziemy o tym mówić jednym głosem, nasz wspólny wysiłek przyniesie konkretne i pozytywne efekty, zarówno dla poszczególnych państw jak i dla całej UE. Pamiętajmy, że stabilne wpływy z podatku VAT są niezwykle ważnym czynnikiem dla budżetu UE. W Polsce, dzięki wielu zmianom i ciężkiej pracy wielu ludzi, już się to udaje, a pieniądze z uszczelniania sytemu podatkowe zasilają m.in. programy prospołeczne” – podkreślił minister Tadeusz Kościński otwierając spotkanie.

Rozmowom z przedstawicielami państw UE przewodniczył wiceminister finansów Jan Sarnowski, który przedstawił główne założenia inicjatywy. Składa się ona z pięciu obszarów współpracy administracyjnej w zakresie wymiany wiedzy, doświadczeń, nowych technologii oraz informacji podatkowych w dziedzinie VAT.- „Kluczem do Europy wolnej od mafii VAT jest dostęp wszystkich państw do najnowszych technologii służących do wykrywania przestępstw podatkowych. Powstają one nie na szczeblu Unii Europejskiej a w poszczególnych państwach – we Francji, w Hiszpanii, w Chorwacji a od niedawna – również w Polsce. Polska chce zachęcić państwa UE do tego, by pomagały sobie nawzajem w ich wdrażaniu. Projekt realizowany we współpracy z doświadczonym partnerem to recepta na to, by urzędnik szybko dostał potrzebne mu narzędzie a przedsiębiorca – nowoczesną, bezpieczną usługę od administracji”- podkreślił wiceminister Sarnowski.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zaprezentowali nowatorskie rozwiązania, które przyczyniły się do skutecznego i szybkiego ograniczenia luki VAT w Polsce w ostatnich latach oraz zadeklarowali gotowość do dzielenia się tymi rozwiązaniami z innymi państwami członkowskimi. Polska oferta dotyczy m. in. analiz big data (analizator plików JPK i pionierski w skali Europy analizator przepływów finansowych STIR), monitoringu transportu towarów (SENT) oraz innowacyjnych ścieżek pozyskiwania przez Ministerstwo Finansów nowych technologii, w tym w przez rządowym program GovTech Polska.

Polska oferta zacieśnienia współpracy administracyjnej spotkała się z zainteresowaniem przedstawicieli państw członkowskich, którzy wyrazili chęć kontynuowania prac nad stworzeniem szybkiej ścieżki wymiany wiedzy i technologii służących efektywnemu zwalczaniu nadużyć związanych z podatkiem VAT w Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.01.2020, 15:26
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii