Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MF informuje:
- Chiński bank centralny zamierza wprowadzić wymienialność 7 walut na juana na rynku międzybankowym,
- Wśród nich będzie polski złoty (PLN),
- To dobra wiadomość dla polskich firm, które handlują z Chinami.
Chiński bank centralny zamierza jeszcze w grudniu rozpocząć bezpośrednią wymienialność 7 walut – głównie europejskich, w tym złotego – na juana na rynku międzybankowym. Do walut mają należeć obok złotego: forint, meksykańskie peso, turecka lira oraz korona norweska, szwedzka i duńska.
Dopuszczenie złotego do rozliczeń na kolejnym, ważnym rynku za granicą, to dobra wiadomość z punktu widzenia wzajemnych rozliczeń. Dla polskich inwestorów i przedsiębiorców, którzy prowadzą wymianę handlową z Chinami, bezpośrednia wymienialność juana będzie dużym ułatwieniem, ponieważ obniży ponoszone przez nich koszty transakcyjne.
Inicjatywa chińskiego banku centralnego wpisuje się w proces umiędzynarodowienia juana. Bezpośrednia wymienialność walut europejskich może też stanowić ważny element wzmacniania więzi handlowych Chin z naszym regionem w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.
Ministerstwo Finansów aktywne na chińskim rynku kapitałowym
W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Finansów przeprowadziło na chińskim wewnętrznym rynku międzybankowym emisję obligacji w juanach, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem chińskich inwestorów.
Bezpośrednia wymienialność juana na złotego na rynku międzybankowym Państwa Środka może zwiększyć zainteresowanie chińskich inwestorów obligacjami skarbowymi nominowanymi w PLN.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sno/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.12.2016, 12:37 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |