Newsletter

MF: skuteczne działania służb celno-skarbowych w I połowie 2017 roku (komunikat)

28.08.2017, 18:07aktualizacja: 28.08.2017, 18:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF informuje:

- Wicepremier Mateusz Morawiecki i szef KAS Marian Banaś spotkali się z funkcjonariuszami i pracownikami Krajowej Administracji Skarbowej w województwie lubuskim.

- Wizyta pozwoliła na sprawdzenie aktywności i rezultatów działań Służby Celno-Skarbowej na zachodniej granicy RP.

- Służby KAS w I półroczu 2017 roku udaremniły przemyt 140 tys. litrów paliwa, 100 mln sztuk papierosów i 5400 litrów alkoholu.

- Służby MF sprawdzają dziennie około 1000 ciężarówek na terenie całego kraju.

28 sierpnia wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w towarzystwie szefa KAS Mariana Banasia spotkał się z pracownikami i funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej w województwie lubuskim. Celem wizyty było sprawdzenie rezultatów pracy funkcjonariuszy służby celno-skarbowej. Wybór miejsca wizyty nie był przypadkowy. Rzepin i Świecko w woj. lubuskim to do niedawna jeden z głównych, o ile nie najważniejszy, szlak przewozu do naszego kraju nielegalnego paliwa.

„Sytuacja budżetowa po siedmiu miesiącach 2017 r. jest bardzo dobra. Pierwszy raz w 28-letniej historii transformacji mamy tak wysoką nadwyżkę budżetową. Dobry stan naszej kasy państwowej nie jest dziełem przypadku, ale efektem wielkiej determinacji służb podległych Ministerstwu Finansów w uszczelnianiu systemu podatkowego. Ważna praca wykonywana jest na granicach i drogach naszego kraju. W ramach systemu monitorowania przewozów (SENT) funkcjonariusze służby celno-skarbowej prowadzą około 1000 kontroli ciężarówek dziennie. Działania te pozwalają udaremniać próby przemytu i wyłudzeń podatków. Jeszcze w 2015 roku kontrolowano zaledwie 20 ciężarówek dziennie. Zestawienie tych dwu liczb ilustruje zmianę i skalę zaangażowania służb Ministerstwa Finansów w działania uszczelniające system podatkowy" – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Efekty działania służb celno-skarbowych

W I półroczu 2017 r. funkcjonariusze i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili na zewnętrznej granicy Polski:

- prawie 1800 przypadków nielegalnego przewozu paliwa, łącznie ok. 140 tys. litrów,

- ponad 52 tys. przypadków prób przemytu papierosów, łącznie prawie 100 mln sztuk,

- ponad 1100 przypadków prób przemytu alkoholu w łącznej ilości prawie 5400 litrów.

Ponadto:

- 47-krotnie udaremniono próbę przemytu dewiz,

- 11-krotnie broni i amunicji,

- wszczęto prawie 29 tys. postępowań karno-skarbowych.

Według szacunków MF skuteczne wdrażanie pakietu paliwowego i energetycznego przyniosło ok. 2,5 mld zł dodatkowych wpływów budżetowych.

„Widzimy, że nasze działania przynoszą efekty. Nieuchronność kontroli oraz wysokość sankcji za naruszenie przepisów skutecznie odstraszają przestępców. To z kolei przekłada się na polepszenie wyników biznesowych firm, które rzetelnie płacą podatki." – podsumował szef KAS Marian Banaś.

Analityka w służbie KAS

Skuteczna praca na granicach i efektywna praca służb celno-skarbowych nie byłaby możliwa bez stałej rozbudowy zdolności analitycznych zarówno w Ministerstwie Finansów, jak i w ośrodkach analitycznych Krajowej Administracji Skarbowej (m.in. w Szczecinie, Katowicach i Zielonej Górze). Wicepremier Mateusz Morawiecki i szef KAS Marian Banaś odwiedzili w Świecku Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych, gdzie ramię w ramię pracują funkcjonariusze polscy i niemieccy.

Wykorzystywane narzędzia pozwalają na analizę umożliwiającą na przykład precyzyjne lokalizowanie potencjalnych karuzeli VAT, czy typowanie pojazdów do kontroli. Wdrożone rozwiązania analityczne pozwalają też coraz skuteczniej walczyć z procederem wystawiania i kupowania tzw. pustych faktur, czyli dokumentów nie mających żadnego odzwierciedlenia w prawdziwym obrocie gospodarczym.

Przykłady ujawnień oraz szczegóły dotyczące rozwijanych działań analitycznych przedstawione są w załączonym materiale.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.08.2017, 18:07
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ