Newsletter

MFiPR: 156 mln zł na polsko-norweskie badania

05.05.2020, 15:28aktualizacja: 05.05.2020, 15:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

156 mln zł wsparcia z funduszy norweskich otrzyma 28 projektów badawczych realizowanych wspólnie przez zespoły naukowe z Polski i Norwegii - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak czytamy w komunikacie, został rozstrzygnięty konkurs GRIEG, który jest jednym z trzech konkursów w ramach programu „Badania podstawowe”, finansowanych z funduszy norweskich.

"Pieniędzmi dostępnymi w tym programie wspieramy badania w różnych dyscyplinach naukowych. Są to zarówno badania polarne, jak i z zakresu nauk społecznych – mówi cytowana w informacji minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodaje, że celem jest poprawa wyników polskich badań naukowych jako narzędzi służących rozwojowi społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy.

W konkursie GRIEG naukowcy złożyli 305 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 1,6 miliarda złotych. Eksperci wybrali do wsparcia 28 projektów: 12 z zakresu nauk ścisłych i technicznych oraz po 8 z zakresu nauk o życiu i nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. W sumie zespoły realizujące badania - jak czytamy - otrzymają 156 milionów złotych.

Wskazano, że GRIEG to konkurs na projekty badawcze realizowane wspólnie przez zespoły badawcze z Polski i Norwegii. Zespoły muszą składać się z co najmniej jednego partnera polskiego, pełniącego rolę lidera partnerstwa, oraz co najmniej jednego partnera norweskiego. Kierownikiem projektu realizowanego w konkursie może być naukowiec posiadający przynajmniej stopień naukowy doktora, zatrudniony w polskiej instytucji badawczej, zaś liderem norweskiej części zespołu badawczego musi być organizacja badawcza. W skład partnerstwa mogą wchodzić instytucje badawcze, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe. Projekty, które będą realizowane w konkursie GRIEG, mogą trwać 24 lub 36 miesięcy.

Fundusze Norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.05.2020, 15:28
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii