Newsletter

MFiPR: 3 miliardy złotych z funduszy unijnych na wsparcie bieżącej działalności firm. W czerwcu ruszają nabory (komunikat)

25.05.2020, 16:22aktualizacja: 25.05.2020, 16:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Gospodarcze skutki pandemii spowodowanej przez koronawirus są odczuwalne szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Aby im pomóc, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało wsparcie, którego celem jest finansowanie kapitału obrotowego, czyli wydatków związanych z bieżącą działalnością firm. Jego budżet wyniesie co najmniej 3 miliardy złotych.

– Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który uzupełnia rządową tarczę antykryzysową, to nasza odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym rozwiązaniem zaproponowanym w pakiecie jest wsparcie na bieżące wydatki firm. Środki pochodzą z funduszy europejskich: programów Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój i regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Już teraz wiadomo, że wsparcie z programu Polska Wschodnia (POPW) wyniesie 500 milionów złotych. Z pomocy w formie dotacji będą mogli skorzystać średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy odnotowali niedobór lub brak płynności finansowej spowodowanej epidemią COVID-19.

Średni przedsiębiorcy z pozostałych regionów będą mogli skorzystać z dotacji w programie Inteligentny Rozwój (POIR). W puli są 2 miliardy złotych. To największe wsparcie z Funduszy Europejskich skierowane do przedsiębiorców, którzy zmagają się ze skutkami pandemii w swojej bieżącej działalności gospodarczej i mają trudność w utrzymaniu płynności finansowej. Wsparcie z dotacji na kapitał obrotowy będzie można łączyć ze wsparciem z pożyczkami płynnościowymi dostępnymi również w POIR.

Natomiast mikro- i mali przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc z regionalnych programów operacyjnych. Na ten cel w ramach RPO zostało przeznaczonych co najmniej 500 milionów złotych. „To kwota zadeklarowana w tej chwili przez województwa. Nie wykluczam, że może być większa” – mówi minister Jarosińska-Jedynak.

Dodaje, że takiego rozwiązania w funduszach unijnych jeszcze nie było. „To całkowicie nowy produkt. My dostarczamy regionom wypracowane przez nas know-how, czyli zbiór zasad jak przyznawać i rozliczać te dotacje, ale ostateczne decyzje wsparcia należą do województw”– podkreśla szefowa MFiPR.

Dotacje udzielane na podstawie know-how przygotowanego przez MFiPR będą rozliczane na podstawie uproszczonych metod rozliczania wydatków. Będą mogły z nich skorzystać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Dotację będzie można przeznaczyć między innymi na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności. W przypadku POPW i POIR wnioski o wsparcie będzie przyjmowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Uruchomienie działania jest planowane na czerwiec, a pomoc przedsiębiorcom będzie udzielana do końca 2020 roku. Z kolei w przypadku RPO procesem będą zarządzały regionalne instytucje odpowiadające za zarządzanie środkami unijnymi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP:serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo pokrewne. (PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.05.2020, 16:22
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii