Newsletter

MFiPR: Dopłaty do wynagrodzeń z Europejskiego Funduszu Społecznego realną pomocą w ochronie miejsc pracy (komunikat)

10.06.2020, 13:06aktualizacja: 10.06.2020, 13:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Accord Studio Mebli w Łomiankach to przedsiębiorstwo produkcyjne, które jak większość firm w Polsce zmaga się obecnie z gospodarczymi skutkami pandemii. Dla ratowania miejsc pracy firma skorzystała z dopłaty do pensji pracowników oferowanej z Europejskiego Funduszy Społecznego. Z pracownikami przedsiębiorstwa spotkały się dzisiaj minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Pokrycie kosztów utrzymania pracowników to jedno z największych wyzwań, z którym mierzą się obecnie pracodawcy. Wspólnie z marszałkami zapewniliśmy pieniądze z Europejskiego Funduszy Społecznego na dopłaty do pensji pracowników. Tą formą wsparcia objęliśmy aktualnie ponad 577 tysięcy pracowników mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, samozatrudnionych oraz organizacji pozarządowych – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dopłaty do pensji pracowników to jedno z działań Funduszowego Pakietu Antywirusowego, z którego bardzo chętnie korzystają przedsiębiorcy. Do wtorku 9 czerwca powiatowe urzędy pracy rozpatrzyły ponad 174 tysięcy wniosków Oznacza to, że kwota, na którą złożono wnioski o dopłaty to prawie 2,3 miliarda złotych.

Accord Studio Mebli w Łomiankach od 1982 roku jest producentem mebli na zamówienie. Dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym i własną lakiernią. Firma zatrudnia 46 pracowników, w tym wykwalifikowanych technologów produkcji, montażystów i projektantów. Aby przetrwać ten trudny okres firma złożyła wniosek o dopłatę do pensji pracowników z Europejskiego Funduszu Społecznego i otrzymała potwierdzenie przyznania dofinansowania w wysokości 118,5 tysiąca złotych.

Funduszowy Pakiet Antywirusowy kołem ratunkowym dla pracodawców

- Przedstawiliśmy dobrą ofertę. Świadczy o tym rosnąca z dnia na dzień liczba składanych wniosków. To jednak nie jedyny rodzaj wsparcia, jakiego udzielamy firmom w naszym Funduszowym Pakiecie Antywirusowym – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dodaje: – Nasze działania uzupełniają to, co zostało przedstawione w rządowej tarczy antykryzysowej. Do tej pory na walkę z koronawirusem i jego gospodarczymi skutkami przeznaczyliśmy z funduszy unijnych ponad 14 miliardów złotych.

- Przygotowaliśmy wsparcie dla firm, które zmagają się z problemem utraty płynności finansowej. Mamy dla nich bezzwrotne dotacje na wydatki związane z bieżącą działalnością firm. Fundusze na ten cel pochodzą z programów krajowych i regionalnych. Od 15 czerwca wnioski o otrzymanie funduszy mogą już składać średni przedsiębiorcy. Wkrótce podobne dotacje dla mikro- i małych przedsiębiorstw uruchomią marszałkowie większości województw – wylicza szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

Wspólnie z BGK zostały uruchomione również specjalne pożyczki płynnościowe dla firm. Firma spłaca tylko kapitał, pieniądze może przeznaczyć na bieżącą działalność.Funduszowy Pakiet Antywirusowy pomaga także innowatorom, którzy chcą się rozwijać w czasie pandemii. Uruchomiliśmy konkurs Szybka Ścieżka – Koronawirusy na badania związane z diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób wirusowych.

W związku z pandemią zostały wprowadzone ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne. Zniesienie limitu dofinansowania wynoszącego 6 milinów złotych, rezygnacja z konieczności posiadania wkładu własnego, a także zniesienie wymogu innowacyjności w skali krajowej to główne zmiany. Do tego został zwiększony zakres kosztów możliwych do sfinansowania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.06.2020, 13:06
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii