Newsletter

MFiPR: Katowice. Centrum Przesiadkowe „Sądowa” otwarte (komunikat)

30.09.2020, 18:00aktualizacja: 30.09.2020, 18:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Nowoczesny budynek dworca wyposażony w kasy biletowe, poczekalnie, lokale usługowe oraz pomieszczenia dla kierowców i obsługi technicznej. Ponadto nowe przystanki, zadaszone perony, parking samochodowy na 50 miejsc postojowych i parking rowerowy. Tak wygląda Centrum Przesiadkowe „Sądowa” w Katowicach, z którego mogą już korzystać podróżni.

– Centrum Przesiadkowe „Sądowa” jest doskonałym przykładem komplementarności prowadzonych działań. Jest to jeden z czterech węzłów wchodzących w skład Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych w Katowicach. Węzły usytuowane w różnych częściach miasta umożliwią przesiadki między różnymi środkami transportu: autobusem, tramwajem, pociągiem oraz komunikacją indywidualną – mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Projekt o wartości całkowitej 65,8 miliona złotych otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 43 milionów złotych.

Śląsk stawia na transport publiczny

Śląsk, w tym miasto Katowice, szeroko wykorzystuje wsparcie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość inwestycji w transport publiczny w ramach ZIT Subregionu Centralnego województwa śląskiego to 1,7 miliarda złotych, z czego dofinansowanie UE z POIiŚ to 895 milionów złotych.

Województwo śląskie skorzystało również ze środków w ramach konkursu POiIŚ na zakup autobusów elektrycznych. Dofinansowanie w wysokości 56,6 miliona złotych otrzymały Gliwice i Sosnowiec, które kupią łącznie 24 nowe elektryczne autobusy wraz z infrastrukturą ładowania.

Wsparcie transportu publicznego w ramach POIiŚ

Transport publiczny zajmuje trzecie miejsce pod względem przyznanego przez Komisję Europejską dofinansowania z POIiŚ (po sektorze drogowym i kolejowym). Łączna wartość wsparcia wynosi około 10 miliardów złotych.

Dofinansowanie otrzymały projekty mające na celu zmniejszenie zatłoczenia motoryzacyjnego w miastach i ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne w miastach i ich obszarach funkcjonalnych. Są to inwestycje o charakterze infrastrukturalnym, jak na przykład budowa i modernizacja sieci tramwajowych, elementy sieci energetycznych, zaplecza techniczne, centra przesiadkowe, elementy wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów oraz polegające na zakupie taboru (tramwaje, autobusy).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.09.2020, 18:00
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ