Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Gospodarka, środowisko, człowiek – wokół tych tematów toczyła się debata podczas VII Kongresu Polska Chemia. O bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście zrównoważonej chemii mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Minister podkreśliła, że kluczowym czynnikiem decydującym o dalszym rozwoju przedsiębiorstw chemicznych jest innowacyjność.
- Im bardziej innowacyjne będą krajowe przedsiębiorstwa chemiczne, tym łatwiej będzie im zachować konkurencyjność – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Jarosińska-Jedynak przypomniała, że przedsiębiorstwa z branży chemicznej mogą korzystać z różnych działań wspierających ich potencjał innowacyjny oraz działalność badawczo-rozwojową. Jako główne źródło unijnego wsparcia w tym sektorze wskazała Program Inteligentny Rozwój (POIR).
Minister przekonywała, że środki z POIR będą nadal dostępne w nowej perspektywie unijnej.
- Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że firmy działające w przemyśle chemicznym skutecznie pozyskują środki unijne na rozwój. Dlatego mam nadzieję, że podobnie będzie w kolejnych latach – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej odniosła się także do roli polskiego przemysłu chemicznego w zabezpieczaniu potrzeb rolnictwa.
- W Polsce funkcjonuje wiele firm produkujących nawozy mineralne oraz środki ochrony roślin. Dzięki temu krajowy sektor rolny ma dostęp do wysokiej jakości produktów, które są niezbędne do prowadzenia nowoczesnej produkcji roślinnej – przypomniała Jarosińska-Jedynak.
Minister podkreślała, że jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji są „Biotechnologiczne i chemiczne procesy, bioprodukty i produkty chemii specjalistycznej oraz inżynierii środowiska” i dodała, że środki pochodzące z programów finansowanych z funduszy UE, mogą wspierać tworzenie i rozwój nowych produktów w tym zakresie.
Kongres Polska Chemia odbył się 16 września w wyjątkowej formule telewizyjnej. Wydarzenie było nadawane z nowoczesnego studia tv, przy zastosowaniu najnowszych technologii 3D oraz Augmented Reality (rozszerzonej rzeczywistości).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mst/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.09.2020, 20:06 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |