Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
26 godzin nieprzerwanej transmisji, 61 sesji z udziałem liderów biznesu, inwestorów i przedstawicieli rządowych, tysiące uczestników online z całego świata, tak można podsumować Szczyt Liderów UN Global Compact 2020. W panelu dotyczącym zmian klimatu i sprawiedliwej transformacji uczestniczyła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W jaki sposób po pandemii odbudować gospodarkę i społeczeństwo? Jaki kierunek rozwoju obrać, aby był on sprawiedliwy społecznie, niskoemisyjny i odporny na zmiany klimatu? O tym między innymi rozmawiano podczas Szczytu Liderów UN Global Compact (The UN Global Compact Leaders Summit), który odbył się 15-16 czerwca.
W panelu “Climate change and just transition”, w którym wzięła udział minister Jarosińska-Jedynak, dyskutowano o konieczności głębokiej transformacje na całym świecie, wzmocnieniu i zapewnieniu sprawiedliwej transformacji obejmującej sprawiedliwość klimatyczną, społeczną i energetyczną oraz o przygotowaniu krajów do realizacji ambitnych celów klimatycznych.
- Priorytetem dla Polski jest transformacja w kierunku zielonej gospodarki przeprowadzona w taki sposób, by była ona bezpieczna i korzystna gospodarczo, a także akceptowalna społecznie. Proces ten musi w naszym kraju przebiegać stopniowo, aby nie hamować naszego wzrostu gospodarczego i nie obniżać bezpieczeństwa energetycznego – podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak.
Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczała, że Polska przywiązuje dużą wagę do osiągania ambitnych celów klimatycznych określonych w porozumieniu paryskim. Kwestie sprawiedliwej transformacji energetycznej zostały uwzględnione w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju , najważniejszym dokumencie określającym kierunki rozwoju Polski w najbliższych latach. Polska jako strona Porozumienia paryskiego zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w drugiej połowie XXI wieku.
- Pandemia testuje naszą polityczną determinację w dążeniu do osiągnięcia d celów klimatycznych. My nie przestajemy działać na rzecz klimatu i nadal realizujemy naszą długoterminową wizję transformacji w czystą i zieloną gospodarkę. W ostatnich latach polski rząd podejmował liczne działania, które miały na celu redukcję emisji dwutlenku węgla i poprawę jakości powietrza. Realizujemy program Czyste Powietrze i Program dla Śląska, wdrożyliśmy nowe normy dla paliw, obniżyliśmy normy smogowe, wspieramy kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych – zaznaczała minister Jarosińska-Jedynak.
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zaznaczyła, że w debacie o neutralności klimatycznej nie powinno się ignorować wysokich kosztów społeczno-ekonomicznych.
- Wartość inwestycji potrzebnych do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku przez Polskę wynosi 240 mld euro. Nasz kraj będzie musiał ponieść dwa razy wyższe koszty w drodze do zielonej gospodarki niż wynosi średnia w Unii Europejskiej – powiedziała minister Jarosińska-Jedynak oraz dodała - Technologie oparte na gazie ziemnym mogą stanowić dobry pomost między tradycyjnymi technologiami węglowymi a technologiami opartymi całkowicie na odnawialnych źródłach energii.Minister Jarosińska-Jedynak zauważyła, że zmiany klimatu wpłyną również na dynamikę rozwoju miast, a tym samym na jakość życia ich mieszkańców.
- Od kilku lat Polska podejmuje intensywne działania na rzecz ekologicznej i proklimatycznej transformacji miast. Ponad 70 polskich miast jest zaangażowanych w walkę ze zmianami klimatu w ramach platformy NAZCA. Jest to globalna baza praktycznych działań proklimatycznych – zaznaczyła szefowa MFiPR.
Minister Jarosińska- Jedynak wspomniała także o Światowym Forum Miejskim.
- W lutym uczestniczyliśmy w dziesiątej edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF), które odbywało się w Abu Dhabi. Podczas wydarzenia Polska zobowiązała się do wdrażania nowej agendy miejskiej, która ma pomóc w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. Kolejne edycja WUF odbędzie się w 2022 roku w Katowicach. Będzie to kolejna okazja, aby kompleksowo spojrzeć na wyzwania dla miast i przedsiębiorstw związane ze zmianami klimatu i jakością środowiska – zakończyła minister Jarosińska-Jedynak.
W panelu udział wzięli także m.in. prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński, Minister Energetyki Ukrainy Olga Buslavets, Minister Ochrony Środowiska i Rolnictwa Gruzji Levan Davitashvili i dyrektor biura w Polsce Europejskiego Banku Inwestycyjnego Piotr Michałowski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.06.2020, 17:21 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |