Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Jak co roku, w październiku, rozpoczyna się Urban October. Akcja, która trwa przez cały październik, ma na celu skłonić władze krajowe i lokalne, przedstawicieli nauki i biznesu oraz organizacje pozarządowe do dyskusji na temat wyzwań i szans, przed jakimi stoją współczesne miasta. Dla społeczności miejskich to szansa na udział w ciekawych wydarzeniach, konkursach czy projektach, które odbywają się w ramach Urban October na całym świecie. W tym roku Polska jest szczególnie zaangażowana w całe przedsięwzięcie za sprawą promocji Światowego Forum Miejskiego, które już za niecałe dwa lata odbędzie się w Katowicach.
W Indonezji o polskiej polityce miejskiej
Początkiem Urban October jest World Habitat Day, którego światowe obchody w tym roku odbywają się 5 i 6 października w mieście Surabaja w Indonezji pod hasłem „Housing For All: A Better Urban Future”. Organizatorem jest agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich UN-Habitat. W wydarzeniu online wzięła udział minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która mówiła m.in. o polityce miejskiej w Polsce w kontekście Agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
- Rozpoczynamy aktualizację dokumentu strategicznego, który wyznacza kierunki rozwoju polskich miast - Krajowej Polityki Miejskiej 2023. Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 oraz Nowa Agenda Miejska są ważnymi punktami odniesienia podczas tego procesu – zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak oraz dodała - Aby osiągnąć cele zawarte w tych dokumentach, musimy nie tylko właściwie planować działania na poziomie lokalnym, ale także na krajowym i międzynarodowym. Współpraca na wszystkich szczeblach jest kluczem do zrównoważonego rozwoju miast.
Minister Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że Polska realizuje szereg projektów, które wpływają na zrównoważony rozwój miast. Jako przykład podała m.in. „Pakiet dla średnich miast” czyli szerokie wsparcie dla miast, tracących funkcje społeczno-gospodarcze czy program „Czyste powietrze” w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych pieców oraz docieplenia domów. Minister opowiedziała również o programie „Dostępność Plus”, którego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach.
Urban October w Polsce
Jednym z wydarzeń organizowanych w ramach Urban October w Polsce jest Krajowe Forum Miejskie, które 16 października odbędzie się po raz trzeci, tym razem ze względu na pandemię w formule online.
- Krajowe Forum Miejskie stanowi platformę debaty środowisk zaangażowanych w kreowanie polityki miejskiej. Tegoroczne forum poświęcone będzie przedstawieniu projektu założeń do aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej 2023 oraz prowadzonych i planowanych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miast. Spotkanie będzie również okazją do zaprezentowania przygotowań do organizacji XI sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 roku – zaznaczyła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.
Minister Jarosińska-Jedynak zaprosiła również wszystkich uczestników konferencji w 2022 roku do Katowic.
Urząd Miasta Katowice, gospodarz XI edycji Światowego Forum Miejskiego, w ramach Urban October zorganizował konkurs dla szkół podstawowych. Tematem przewodnim jest rozwój ośrodków miejskich w XXI wieku, bezpieczeństwo oraz budowanie więzi w lokalnych społecznościach.
Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych w ramach Urban October: https://urbanoctober.unhabitat.org/
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ osz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.10.2020, 13:38 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |