Newsletter

MFiPR: Pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców. Więcej antykryzysowych pieniędzy (komunikat)

18.08.2020, 12:23aktualizacja: 18.08.2020, 12:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

O 1,1 miliarda złotych, czyli w sumie do 2,15 miliarda złotych, zwiększa się fundusz pożyczek płynnościowych dla firm finansowanych z funduszy unijnych z Programu Inteligentny Rozwój. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisali aneks do umowy dotyczącej tego antykryzysowego narzędzia. Pieniądze umożliwią sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i pomogą w zapewnieniu płynności finansowej.

- Ta forma pomocy dla firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Budżet Funduszu Pożyczkowego początkowo wynosił

400 milionów złotych, a teraz podnosimy go o 1,1 miliardów złotych, by finalnie zaoferować przedsiębiorcom 2,15 miliarda złotych – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

- Uruchomienie pożyczek płynnościowych było bardzo ważnym krokiem. Musimy wspierać firmy i miejsca pracy, to kluczowe z punktu widzenia strategicznych interesów Polski.

W ścisłej współpracy z resortem funduszy przygotowaliśmy rozwiązanie, w którym właściciele mikro-, małych i średnich firm, bez względu na branżę, mają od kilku miesięcy możliwość ubiegać się o unijną pożyczkę. Duża liczba składanych wniosków o pożyczki świadczy o tym, że przedsiębiorcy potrzebują tego wsparcia– mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Pomoc szyta na miarę

Pożyczki płynnościowe udzielane są przez instytucje finansujące współpracujące z BGK. Do tej pory w całym kraju przedsiębiorcy zawarli ponad 1000 umów na prawie 365 milionów złotych. Przedsiębiorcy złożyli blisko 3,8 tysiąca wniosków na kwotę przekraczającą dostępną pulę. Przyznane pożyczki trafiły głównie do małych firm (46,2% podpisanych umów) i mikroprzedsiębiorstw (30,4% podpisanych umów). Pożyczek najczęściej udzielano podmiotom z branży handlu (26%), przemysłu (21%) , budownictwa (14%), oraz usług (13%).

Największy odsetek przedsiębiorców korzystających ze wsparcia w ramach puli na pożyczki płynnościowe wykazywany jest w woj. mazowieckim (149 wniosków), pomorskim (121 wniosków) oraz małopolskim (94 wnioski).

Dzięki zwiększeniu budżetu z pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach skorzysta ponad 2000 małych i średnich przedsiębiorców.

Pomoc na antykryzysowych zasadach

Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Dotacja na odsetki jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

Maksymalna wysokość pożyczki ustalana jest indywidualnie. Przedsiębiorca może skorzystać z więcej niż jednej pożyczki, a ich suma nie może przekroczyć 15 milionów złotych. Pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie bieżących potrzeb firm, zapłatę pensji pracowników czy należności u kontrahentów. Okres spłaty może trwać do 6 lat.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.08.2020, 12:23
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ